• -şimdi seda hanım ben cahil bi insan değilim, ben beş sene ilkokul okudum!
    +evet bacım..
    -yani okumuş bir kadın olmama rağmen amcamın oğlu beni tirketti..

işte böyle bir televizyon programıdır.
  • 90'larin basinda mesut ucakan tarafindan cekilmis, universitelerdeki turban sorununa islamci bir bakis acisi ile yaklasmis, ciktigi donemde hasilat rekorlari kirmis film.
  • format nihayet "yalnız değilsiniz bacım"a dönmüş. aslını inkar eden listenin dibine gömülür. adaptasyon tam allah için. ekip de geri gelmiş galiba çünkü baktım bugün yayında kamera yine şarkı söyleyenin mabadına zoom tarzına dönmüş,
  • a milli futbol takımımızın,tarafsız sahalarda oynayacagı eleme maclarında söylenebilecek süper sılogan...
  • ismi lazım değil, bir banka reklamında geçen yapmacık ifade.

niye yalnız değilmişim? sen sermayeni arttırmak isteyen bir tüzel kişiliksin, ben ise vatandaşım. aramızda ne tür bir duygusal yakınlık olabilir? çıkarının olmadığı bir iş için kapına gelsem misafir eder misin beni? vakit ayırır mısın? kaç dakika tahammül edebilirsin?

cebimdeki paraya gözünü diken, 3 kuruş daha kazanmak için kırk takla atan bir sermayedar ordusu olarak babamın oğlu musun ki yalnız olmadığımı söylüyorsun?

adamlar bence bizimle taşak geçiyor. subliminal mesaj veriyor. kapısına gidip "ev alacağım 200.000 tl'ye ihtiyacım var" desem, verdiği krediyi 380.000 olarak geri alacak. "ama ben bunu ödeyemem" desem "yalnız değilsiniz. sen yoksan baban var, amcan var, kardeşlerin var. yeter ki kefil göster" derler. nasıl olsa icralık olmayan insan kalmadı ülkede. hukuk büroları, icra daireleri sadece bankalar için çalışıyor.

başka bir banka reklamı daha vardı. "biri var halinden anlayan" diyordu.

vay arkadaş ya. kırk yıllık yasal tefeciler aile dostumuzmuş gibi konuşuyorlar ekranlarda.

ayrıca o saçma sapan sesler çıkaran pokemon kılıklı ugi midir nedir. onun ben geçmişini sikeyim. yolda görsem çimento kamyonunun altına atacağım pezevengi.

oh be! rahatladım. ne zamandır görüyorum ekranlarda. sinir oluyorum böyle sikik yapmacık reklamlara.
  • "yalnızlık paylaşılmaz,paylaşılırsa yalnız olmaz" (özdemir asaf)mısrasını akla getiren söz
  • mesut uçakan'ın senaryosunu yazıp yönettiği 1990 tarihli beyaz sinema'nın devamı niteliğindeki film. film, türban sorununu islamcı bir bakış açısıyla ele almış ve dikkat çekmiştir.
  • seda sayan adlı türün kanal d'deki programının adı. kanalları dolaşırken rastlanır kendisine. ekranda vtr dönmektedir. ağlayan bir kadın "böhüüü belki de son günlerimi yaşıyorum. tek isteğim annemin elini son kez tutabilmek" der ve ekrandan çıkar. stüdyoya dönülür, ekranda kim olduğu bilinmeyen bir başka tür vardır. daha ne olduğu anlaşılamadan "oyna güzelim oyna, trabzoooon kol bastisi..." diye deli danalar gibi oynamaya başlar... olay budur. program budur, format budur. ama böyle hem ağlatıp hem eğlendirmek yetmez. ekrandan üzerimize saatte 250 km. hızla gelen bir araç görüntüsü verilirse adrenalin, stüdyoya demir pençesiyle dalıp ortalığı ve konukları parçalayan bir manyak ortaya çıkarsa da korku ve dehşeti tadarız. bu programda amaç hepsini bir arada sıkıştırılmış hap gibi sunmak değil mi? diye kendi kendine sorulur ve kanal değiştirilir...

bu arada "susma" ismi odunsu ve duygu yoksunu bulunup kimse üstüne alınmamış olacak ki programın ismi yalnız değilsiniz diye değiştirildi. halbuki değişmesi gerekenin sunucu, programın içeriği ya da kanal olduğunu ise kimse akıl etmedi. biz kanalı değiştirebiliyoruz allah'tan, zahmet etmeyin zaten boş yere.
  • sözü edilen bankanın herhangi bir müdürünün zor durumdaki müşterisine arkadan sarılıp müşterisinin ense köküne tatlı tatlı üfledikten sonra müşterisinin kulağına aynı tonda fısıldayacağı cümle.
  • bir mehmet uçakan filmi.
    42:32'ci dakikalar özellikle dinlenilmelidir. (evet dinleyin :) )
hesabın var mı? giriş yap