• "burada yabancıları sevmezler...yerlileri hiç sevmezler" sloganıyla beni benden almış filmdir. sloganıyla western filmlerini net bir şekilde özetlemiştir.
  • beni en çok şerif rolüyle zafer algöz güldürmüştür.bütün replikleri ezberliyorum, eğleniyorum kendime

--- spoiler ---
    kilisede günah çıkarırken:
    tanrım!bugün işlediğim günahlar şunlar:
    cessigilin arazi işinden rüşvet
    komşukızı madeleyni* elledik
    az önce de bi yirmilik sakal, şimdilik aklıma gelenler bunlar
    --- spoiler ---

nasıl bir ses, nasıl bir şive arkadaş.kendimi vuracaam derken suratının aldığı şekil,o mimikler,takdir ediyorum kendisini.
  • cem yilmaz'in sadri alisik ekolünden devam ettigini gösteren film.

sadri alisik turist ömer uzay yolunda filminde uzaya gitti, cem yilmaz gora'da.
    sadri alisik 1965 yilinda cevrilen soytari filminde ip cambazligi yaparken cem yilmaz hokkabaz olmustur.
    sadri alisik atını seven kovboy filmi icin vahsi batidaydi, cem yilmaz yahsi batida.

yahsi bati'da cem yilmaz golünü yine atmis. ekole devam, sadri babaya selam.
  • diğer kısımlarını geçtim, zafer algöz'ün şiveli konuştuğu şu 2 dakikalık sahnesi gülmekten kırdı geçirdi beni:

''-şurdan bağa azılı haydutların listesini verele. onların hakkından gelecek bi delibozuk bulmam lazım.
    ...
    -lan bu deel, şu anasını babasını kesenleri ver.
    ...
    -jesse james. cık, yaramaz.
    ...
    -billy the kid. daa dünkü bebe.
    ...
    -onanzo'dan has. lan bu melek gibin oğlan. kim koydu bunu buraya? sonra kaldır şunu, oğlanın başı derde girmesin.''
  • tanım:en iyi türk yapımı komedi filmlerinden biridir.

--- spoiler ---

aziz bey'in bir grup amerikalıya hacivat karagöz oyunu sunduğu sahnede biraz yeniliğe açık olun gibi birşeyler söylediği o grup yanılmıyorsam amish.
    --- spoiler ---
  • cem yilmaz'in hayatinin hatalarina bir ornek daha. evet cem yilmaz, hata sende! kazandigin paralari deli gibi yemek, sagda solda kaygisizca harcamak varken, gidip tekrar sinemaya yatiriyorsun. ne i$in var be abicim? git holding falan kur, ne bileyim restaurant zinciri ac, bir bankaya ortak ol. seni sanatci degil esnaf olarak goren zihniyeti daha da hakli cikartirsin.

kolaya kacmi$mi$... oysa hokkabaz diye bir dram bile cektin sen, insanlar "boyle komedi mi olur lan!" diye ona da burun kivirdi. bize mustehak bunlar, sinema yapma sen azizim, evinde oturup paralarini say.
    sanane sinema sektorunden?
  • her türlü gidilir, her türlü izlenir bu film. siz beğenmezüklere bakmayınız efendim şu anda daha iyisi var mı? yok. ileride olur mu? olur. peki olursa kim yapar? şahan gökbakar değil.
  • http://www.milliyet.com.tr/… izini yahsi bati sildi

milliyet gazetesi değil konunun tamamını, filmi sahne sahne anlatmıştır. bir çocuğun anlatışı gibi hem de... sonunda ne olduğunu filan, her şeyi...

bu keyif kaçırıcı olmaktan öte bir şey. burada kesinlikle bilinçli ve art niyetli bir hamle var. insanlar internette sahte kimliklerin arkasında bile filmin izlenmesini güçleştirecek ve azaltacak yazılardan uzak dururken, bu ayan beyan yapılan nedir yahu?

milliyet'e bu konuda hukuki yaptırım uygulanabilir mi bilmem ama bu saçmalık karşılıksız kalmamalı. bu işler bu kadar basit değil.
  • film 1881 yılının bahar aylarında geçmekte. bahsi geçen kişi ve kurumlar için :

- dönemin amerika birleşik devletleri başkanı james a. garfield mart 1881-eylül 1881 tarihleri arasında görev yaptı.
    - dönemin osmanlı sultanı ii.abdülhamit ağustos 1876-nisan 1909 arasında hüküm sürdü.
    - teşkilat-ı mahsusa arap ayrılıkçılığı ve batı yayılmacılığını engellemek için 1913'te enver paşa tarafından kuruldu.
    - dolmabahçe sarayı sultan i.abdülmecit tarafından yaptırıldı ve inşaatının bittiği 1855'dan 1924'e kadar 6 sultana ev sahipliği yaptı.
    - konfederasyon doları 1861 yılında amerika konfederasyon devletleri'nin ilanıyla yürürlüğe giren ve konfederasyonun yenilgisiyle sonuçlanan amerikan iç savaşı boyunca (1865 yılına kadar) yürürlükte kalan para birimi. savaşın sonlarına doğru bu para biriminin değeri o kadar düşmüş ki 50 dolara ancak bir ekmek alınabiliyormuş.
    - siyular kuzey amerika yerli haklarından birisi. daha çok dakota çevresinde yerleşmişlerdir. günümüzdeki sayıları 150 bin civarında.
    - oxford üniversitesi, ingiltere'nin oxford şehrinde 1100lü yıllardan itibaren eğitim vermeye başlayan köklü üniversite.
    - apaçiler, çoğunlukla güney abd'de yaşayan ünlü geronimo'nun da üyesi olduğu amerikan yerli halkı. geronimo önderliğindeki isyan hareketi ancak 1886'da bastırılabilmiştir.
    - moliere, 1622-1673 yılları arasında yaşamış fransız komedi yazarı.
    - walt disney, 1901-1966 yılları arasında yaşamış amerikalı film yapımcısı.
    - coca cola, 1886 yılında amerikalı john pemberton tarafından üretilmeye başlanan karbonatlı içecek.
    - kentucky fried chicken amerikalı harland sanders tarafından 1952'de kurulan fast food zinciri. ancak sanders'ın 1930'larda da aynı şekilde kızartılmış tavuk sattığı biliniyor. kurucu harland sanders 1890-1980 arasında yaşadı.
    - jack daniel, 1846-1911 yılları arasında yaşamış tennessee'li içki üreticisi.
    - mekteb-i sultani yani galatasaray lisesi 1481'de eğitime başlamış türkiye'nin en eski ikinci lisesi.
    - robert koleji, 1863'te bugünkü bebek'te eğitimine başlayan amerikan toprakları dışındaki en eski lise.
    - buffalo bill, 1846-1917 yıllarında yaşamış iowa doğumlu ve amerikan onur madalyası sahibi şovmen.
    - suzan kardeş, 1960 doğumlu kosovalı ses sanatçısı.
  • yaklaşık 1 ay rötarlı seyredebildiğim film... zafer algöz gibi müthiş bir yeteneğin hakkını verdiği için cem yılmaz'a teşekkür ederek başlayalım söze... bu adamı yıllardır 888 tane rolde başarıyla seyrediyoruz. ancak adam bildiğin komik... yani kurtlar vadisindeki holding ceo'su yalçın yıldız değil... lütfen sevgili yapımcılar, bundan sonraki dönemde komik olarak adlandırdığınız projelerinize zafer algöz'ü de dahil edin... müthiş bir yetenek 3-5 filmle harcanıp gidecek yoksa...

filme dönersek tekrar, cem yılmaz hiçbir şey yapmasa da filmlerine müthiş bir görsellik katıyor... ben bunu seviyorum... daha doğrusu bu emeği, bu işini ciddiye alma olayını seviyorum. işte şahan gökbakar'ı cem yılmaz'dan ayıran en büyük özellik de bu zaten... şahan az maliyetle çok para kazanmak için recep ivedik karakterinin üzerine başka 1 gram birşey eklemiyor... 3-5 figürasyonla, 2-3 mekanla filmi tamamlıyor. ancak cem yılmaz böyle değil. gerçekten her filminin arkasında büyük bir emek var. maliyetini bir tarafa bıraktım, herşeyden önemlisi seyirciyi ciddiye alma var. profesyonel oyuncularla, profesyonel stüdyolarda çalışılıyor. eğer karşı tarafın beni ciddiye aldığını hissetmişsem benim için o film olmuştur. komik mi değil mi tartışmalarına hiç girmek istemiyorum. tebessüm ettiğim de oldu, yarıla yarıla güldüğüm de oldu, hiç gülmeden 15 dakika filmi takip ettiğim de oldu... totale baktığımda keyifli bir 2 saat yaşadım...

keşke her sinemacı en az bu kadarını başarabilse...
hesabın var mı? giriş yap