• zaten kıyasıya eleştirilmiş film, ben filmi kendine seçtiği hedef kitle üzerinden değerlendirmek istiyorum.

belli ki ilk filmin ardından gal gadot ve filmin yönetmeni patty jenkins, küçük kızlarda bıraktıkları etkinin hayranı olmuşlar. kendilerine de 5-13 yaş arası kız çocuklarını hedef kitle olarak belirlemişler. bu yoldan gidebilirler bence seçtikleri yolla ilgili bir sorun yok peki ama bu yoldan nasıl gitmişler?

bence filmin bu yönden bakarsak en büyük sıkıntısı, maalesef ana karakteri oluyor. 6 yaşında bile mükemmel olan, büyükleri yarışlarda geçebilen bir karakterle filme başlıyoruz. filmin devamında da ana karakterimizin hiçbir kusuru yok, en büyük sıkıntısı, çelişkisi, erkek arkadaşının ölmüş olması. o kadar utanmaz arlanmaz ki prenses, karşısında normal, sorunları olan bir insana bile 'herkesin derdi var şekerim bilemezsin' diyor. ki sevgilisi geri döndüğünde, gücünü kaybetmeye, normal olmaya katlanamıyor ve barbara'nın dediği gibi 'normal olmaya alış'mak yerine sevgilisinden vazgeçiyor. kadınlar bugüne kadar hep 'gerçekçi olmayan kadın formlarına karşıyız' dedi, prenses diana hem kadın formu olarak ideal kadın formunu temsil etmiyor, hem yetenek olarak temsil etmiyor (hiç bir şeyi çalışarak elde etmiyor, zaten her şeyi hali hazırda biliyor, zaten 6 yaşından beri yetişkinlerden bile her şeyi daha iyi yapıyor).

bu filmin asıl ana karakteri ve kahramanı olmaya aday kişi aslında düşman olarak seçtiği barbara karakteri. toplumdan dışlanmış, hayat boyu sorunlar yaşamış, sokakta yaşayan insanlarla yemeğini paylaşan (tüm filmde wonder woman'ın böyle bir iyilik yaptığını görmedik, anca etrafındakileri pataklıyor), en önemlisi bulunduğu noktaya çalışarak hem de çok çalışarak ulaşmış birisi. bu karakterden aslında çocuklara idol olacak birisi çıkarılabilirdi ama onun yerine kötü karakter, derslerine çalışan, insan ilişkilerinde kendini yalnız hisseden ama işinde iyi olan biri seçildi. kahramanımız prenses diana ise, popüler, iyi giyinen, hayatında hiçbir zorluk görmediği için 70 sene önce 2 haftalığına tanıdığı erkek arkadaşının ölmüş olmasını en büyük zorluğu kabul eden, karakteri karton sütten farksız bir mean girl seçilmiş. o kadar ki, barbara, wonder woman'ı yemeğe çağırdığında, prensesimiz 'yok canım yea ben çok meşgulüm..' diyor ama fbi, bulunan mücevherler deyince hemen kulak kesiliyor, barbara'nın yanında bitiyor. hepimiz liseden bu tipleri biliyoruz, bu mu örnek olarak seçtiğiniz karakter?

kısaca film kendine belirlediği bu alçak tavana bile ulaşamıyor.
  • avm'de hırsız kovalayan tanrısal güçlere sahip bir amazon savaşçısının bebek firarda'dan hallice maceralarının anlatıldığı dc filmi.
  • bir dc filmi.

filme ayrılan bütçe 200 milyon dolar; sonuca baktığımızda prodüksiyon ihalesini cengiz-limak-kalyon' un almış olma ihtimali çok yüksek.
  • --- spoiler ---

- kanka ww 1984'ün senaryosunu yazdım otur anlatayım.
    + he anlat.
    - şimdi bir tane taş var. buna dokunanın dileği kabul oluyor. kötü adam bunu kullanıp dünyayı boka sürüklüyor. wonder woman da durduruyor. en son hiçbir şey yaşanmamış gibi oluyor.
    + güzel fikir hadi milyonlarca dolar harcayıp bunu film diye çekelim.

--- spoiler ---
  • yukarıda bir yazar arkadaş filme 9 puan vermiş. şu filmi ezel'in annesi kör meliha izlese o puanı vermez kardeşim ayıptır ya.
  • --- spoiler ---

herkesin dileği yerine getirilirken, çocuğunun dileğinin 2,5 saat boyunca iplenmediği film.
    --- spoiler ---
  • hani şu salgının başında ünlülerin yaptığı bir "imagine" videosu vardı ya izleyince mideni ekşiten, hah, bu o videonun 2,5 saatlik versiyonu olmuş.
  • ben böyle propaganda filmi görmedim arkadaş. tam bir mevcut düzen övgüsü bu film.

zayıf, güçsüz, fakir ve muhtaç insanlar sırf daha fazlasını istediği; güzel, zengin ve mutlu olmak istediği için güya dünya kaosa sürükleniyor. ama n'oluyor? zengin, güzel ve güçlü kızımız daha fazlasını isteyeni aksine ikna edip dünyayı kurtarıyor. sonuç olarak fakirler fakirliğe, zenginler zenginliğe devam ediyor. fakir çocuklar bulduğu bir gram suya bile sevinir hâle geliyor kaos sona erince. çok ses çıkarmayın, elinizdekilerle yetinin diyor film. çatlak sesleri, dünya düzeninin adaletsizliğine vurgu yapanları haşlıyor. kesin sesinizi, yoksa kaos olur diyor.

bu iğrenç mesajın dışında, film çok da iyi sayılmaz. gal gadot, ilginç aksanıyla filmi götürmeye çalışsa da yeterli olmamış. pedro pascal da çok abartmış bence rolünü. biraz daha dengeleyebilirdi. ayrıca pedro pascal'dan o çocuğun çıkması imkânsız. asyalı oyuncu kullanıp sjw kasmak yerine bu fantastik kurguya biraz gerçeklik katabilirlerdi.

5/10. eğer izleyecek başka bir şey bulamadıysanız izleyin. 2,5 saat sürüyor ve aksiyon sekansları izletiyor.
  • izlediğim en kötü süper kahraman filmi. bu senaryoyu oyunculara,şirkete nasıl kabul ettirmişler cidden merak ediyorum. kariyer bitirecek cinsten bir film,abartmıyorum.

über saçmalıklardan sadece biri,

--- spoiler ---

wonder woman ile sevgilisi kaçırdıkları jet ile washington dc'den kahire'ye direk uçuş gerçekleştirmişlerdir , aradaki mesafe 9402 km.

(bkz: yok artık ebesinin amı ali sami)

--- spoiler ---
  • ilk film şaheser oldu hadi sıçıp batıralım demişler ve yapabilecekleri en kötü şeyi yapmışlar. ulan elinizin altında çizgi roman var, filmdeki üç karakteri barındıran tonlarca hikaye var ki bir tanesi çizgi roman dünyasının gidişatını değiştirdi. ama onu yapmak yerine sikko bir final yapmayı tercih ettiler.

--- spoiler ---

çizgi romanda aynı filmdeki gibi maxwell lord canlı yayında fakat dilek gerçekleştirme yeteneği yok, zihin kontrol gücü var ve superman’i kontrolü altına alıyor. kontrolündeki superman’i wonder woman'ın üzerine salıyor. wonder woman lasso of truth ile maxwell'e soruyor zihin kontrolünü nasıl durdurabilirim diye max de beni öldürerek diyor. wonder woman da boynunu kırarak öldürüyor.

şimdi filmde diana’nın yaptığı sikko truth konuşması mı yoksa lord’un boynunu kırması mı daha etkili? hem boynunu kırsa neden batman v superman esnasında 30 sene ortalıkta olmadığına bir açıklama getirmiş olurlardı. kendini affetmedi, insanlara kötü örnek oldu vs bir şey derlerdi ki çizgi romanda wonder woman bu yaptığından sonra tüm dünya ikiye bölünüyor mahkemeye çıksın adam öldürdü diyenler bir yanda iyi ki öldürdü greater good için öldürmek suç değildir diyenler bir yanda. sanırım justice league’den de atılıyordu tam hatırlamıyorum.

neyse, yapacağınız işi sikeyim. barbara da lanetli bir yunan tanrısı eşyasından gücünü alıyordu. sanırım athena’ya aitti o eşya. e ne güzel o da amazonlara bağlanıyor işte oradan yürüsenize!

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap