• "kimbilir kac kisi seni sevdi
    kac kisi guzelligini sevdi
    belki gercek askla, belki degil
    ama bir tek kisi senin ruhunu sevdi
    bir tek kisi degişen yüzündeki hüznü sevdi."
  • equilibrium filminde kitabini delen mermi ve öncesinde "errol partridge" (sean bean) adli karakterin okudugu siiri ile kendisini bana merak ettiren sair. equilibrium'da geçen siirin tamami su sekildedir:

"he wishes for cloths of heaven"

had i the heavens’ embroidered cloths,
    enwrought with golden and silver light,
    the blue and the dim and the dark cloths,
    of night and light and the half light,
    i would spread the cloths under your feet:

but i, being poor, have only my dreams;
    i have spread my dreams under your feet;
    tread softly because you tread on my dreams.

errol partridge, john preston (christian bale) tarafindan vurulmadan hemen önce bu siirin son üç misrasini okumustur.
  • sözleri ve düşündürdükleri;

* "haddini bilmedikten sonra çok şey bilmek bir şeye yaramaz..." (bkz: adam haklı beyler)

* "sevdiğin kişinin sana olan sevgisini anlamak için canını yak, çünkü kimse canı yanmadıkça sana gerçek yüzünü göstermez." (bkz: bunu evde denemeyin)

* "çıkmaya değer tek yolculuk içteki yolculuktur." (seyahatten nefret ederim zaten)

* "ben hayatı sevmiyorum, o da beni sevmiyor. işte karşılıklı duygu buna denir." (işte bu!!!)
  • intihar ettiği evi seneler sonra sylvia plath kiralayacak intihar edip ölecektir.
  • "
    hiçbir erkek yaşamadı o kadar uzun
    bir çocukta yeteri kadar minnet,
    bir kadında yeteri kadar aşk bulmuş olsun.
    "
    çeviri: gökhan özgün
  • unlu irlandali 20. yy sairi..ayni zamanda 1923'de nobel edebiyat odulu alan ilk irlandali..siirlerinde yogun bicimde irlanda mitleri, manzaralari, efsaneleri ve folklorunu kullanir..en belirgin temalari arasinda yasam ve olum, sevgi ve nefret arasindaki celiskiler ve kusursuz olmayan bir dunyada yasamin anlami bulunur..sailing to byzantium, the second coming, the lake of inisfree ve the sorrow of love bilinen siirlerinden..
  • patrick white'ın "solid mandala" adlı kitabında kullandığı yeats ilkesi:

"bir başka dünya var ama o da bu dünyada."
  • yeats'in şarap şarkısı da vardır:

şarap girer ağızdan
    aşk ise girer gözden
    budur tam bileceğimiz gerçek
    yaşlılıkla ölüm kapımızı çalıncaya dek
    kaldırıyorum kadehi ağzıma
    bakıyorum sana, iç çekerek
  • maud gonne yazdığı bunca şahane şiirin ve oyunun ardından kendisine şöyle demiştir: "dünya seninle evlenmediğim için bana müteşekkir olmalı"*.
  • o sages standing in god's holy fire
    as in the gold mosaic of a wall
    come from the holy fire, perne in a gyre,
    and be the singing-masters of my soul.
    consume my heart away; sick with desire
    and fastened to a dying animal
    it knows not what it is; and gather me
    into the artifice of eternity.
    (sailing to byzantium)

ingiliz şiirinde, romantiklerden sonraki en büyük hareket;yalnız adam, kendi evrenini kendisi kurmuş...
hesabın var mı? giriş yap