• manyetik akı birimi.
  • dunyanin en harika mangallarini ureten amerikan sirketi. detaylar icin http://www.weber.com/ bu sayfada cok iyi izgara tarifleri de bulunmaktadir
  • gün itibarıyla iki adet 47cm kettle tipi mangalına sahip olduğum şükelâ marka.

ilkini iki buçuk yıl önce, temiz kullanılmış olarak bugünün parasıyla 200 tl’ye almıştım. bugün, markette ızgarası eksik diye %75 indirimli teşhir malı denk geldi, 250tl. aldım hemen. yapı marketten iki tane sıfır ızgara aldım 50’şer liraya. yenisi 300’e mâloldu, eskisi de yeni ızgarayla 300’e gider.

bu mangalın normal fiyatı yaşadığım ülkede 1000 ilâ 1250 tl arası. burda en düşük denilebilecek saatlik çalışma ücreti 90tl, benim saatlik çalışma ücretim vergiden sonra 220tl, işletme giderlerini de düşünce yaklaşık 190-200tl. kabaca ben bir buçuk saatte yeni bir weber mangal satın aldım. kapalı kutu ürün alsam 5, bilemedin 6 saate mâlolacaktı. saati 90 liraya çalışan asgari diyebileceğimiz
    ücretli arkadaş, kapalı kutu weber’i en pahalı satan yerden almış olsa iki günlük yevmiyesinden biraz azına denk geliyor. alır yani, çok sarsmaz.

gelelim bu boş beleş entry’yi neden yazdığıma; meraktan baktım bugün, aynı mangal türkiye’de en ucuz satıcıda 2100 tl. asgari ücretin 2800 tl olduğu ve asgari maaşın günlük yevmiyesinin yaklaşık 110tl olduğu türkiye’de! bu mangalı alabilmek için 18-19 gün falan çalışmak zorunda bizim emekçi kardeş. mangal alt tarafı. iphone değil, araba değil. zaten türkiye gelir standartlarının üstündeki bu mala bir de hayvan gibi ötv koymuş haşmetli devlet. barbekü de neymiş, lüks tüketim tabi. zaten emekçi hadi bunu aldı diyelim, pişirecek eti alıp alamayacağı ayrı bir tartışma konusu...

bu adam bir buçuk saatte ne alabilir peki? belki ucuz yollu öğle yemeği? yazık, gerçekten yazık. insana yazık, emeğe yazık.
  • uretim merkezi chicago olan amerikan mangal ureticisi. ozellille "kettle" tipi mangallari, celik sacin enamel ile kaplanip yuksek derecede firinlanmasi ile yillarca ilk gunku gorunumu korur ve sorunsuz kullanim saglar. 20 yil once uretilmis olan mangallari hala kullanan coktur. kullanim suresi goze alindiginda, amerika'daki satis fiyatlari (18 inch capindaki kettle - ~$79) uygundur. ancak turkiye'de bu mangala 560 tl verilmez (*)
  • weber stephen - gezegenimizin en iyi mangal markası.
    pahalı ancak paranın karşılığını kesinlike veriyor.
    kömür yakmak için yeri olmayanlar gazlı versiyonları tercih edebilirler.
    q200 titan modeli klasik türk aileleri (ve misafirleri) için ideal ve hatta üzerinde bir pişirme kapasitesi sağlar.
    şu anda hepsiburada satış fiyatı dünya perakende satış fiyatının altında. (600 tl -kdv dahil)
    weber ile doğru şekilde et pişirmeyi öğrenirseniz; et yemek neymiş bunu da öğrenmiş olacaksınız.
    bu yazdıklarım size birşey ifade etmiyor ise; et yemeyi henüz bilmiyorsunuz (yazık size) demektir.
  • yapi kimyasallari işinde kaliteli firma.
    mantolama ürünlerinde de piyasadakilerden iyidir.
    etag 0004 sertifikalidir.
  • bir alman ekstrüder üretici firması
  • (bkz: weber markem)
  • şu sıralar kömürlerini bulamadığım mangal markası. ithalatını yapan mı yok diye meraka düşüyor insan.
  • cogu köse yazilarinda bu ismi okursaniz, ve 'kimmis bu la?' derseniz bakmaniz gereken yer budur:

(bkz: max weber)
hesabın var mı? giriş yap