• bence filmdeki kaz da at kadar başarılı bir oyunculuk göstermiştir.
  • --- spoiler ---
    hayatımda yüzlerce film izledim, tam sayısını bilmeme imkan yok. kimini beğendim, kimini beğenmedim. filmler sayesinde güldüm, eğlendim, hüzünlendim, ağladım. etkilendim, hayatıma farklı bir açıdan baktım. kimi replikleri yıllarca unutmadım. ama joey'nin tel örgülere sarılmış halde koşarken yere kapaklanıp kanlar içindeki halini gördüğüm anda istemsiz bir şekilde ağzımdan çıkan feryadı hiç bir filmde kendimden duymadım. film iyidir kötüdür tartışılır. herkesin zevki farklı. ama hiçbir sahne bana o acıyı yaşatmamıştı...
    --- spoiler ---
  • 146 dakika olmasına rağmen, bir saniye dahi sıkmayan, harika bir üslupla derdini bize anlatan film. içimde bir his (ki bunu öngörmek çok da zor olmasa gerek) oscar'ı pas geçmeyecek bu film diyor.

--- spoiler ---
    beni en etkileyen 3 sahne:

- tellere takılan atı iki düşman askerinin kurtarması ve aralarında geçen diyaloglar.
    - gözleri görmeyen esas oğlanımızın (sonradan gözler bi açıldı falan ama) ölüme giden atını çağırması ve 4 yıl sonra tekrar buluşmaları.
    - ve final sahnesi. o güneş turunculuğunda anacığına sarılan esas oğlan. bildigin hüzünlendim be sözlük.
    --- spoiler ---

ayrıca söylemeden geçemiyeceğim: spielberg, cansın.

son olarak: dedesiyle yaşayan küçük kızımızın reçel yaptığı sahnedeki altın renkli çanaktaki kıpkırmızı çilekleri görüp de "olsa da yesek" demeyen var mıdır?
  • --- spoiler ---

tuzağa düşen ingiliz süvariyi azarlayan alman sahnesi güzeldi:

-what? did you think that a garrison on open ground would go undefended?

look at yourself! who do you think you are?

--- spoiler ---

--- spoiler ---

sherlock sen bu hale düşecek adam mıydın? rüzgarın esişinden, atların kişnemesinden anlardın tuzağı halbuki.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"senden daha fazla nefret edebilirim ama daha az sevemem"

--- spoiler ---
  • hiçbir anında sıkılmaya müsaade etmeyen film.

kostümler, sesler, oyunculuklar, joey, mekanlar her şey güzel.

--- spoiler ---

albert'ın gözleri savaşta kör olduğunda ıslık çalarak joey'i çağırması ve sonrasında atın kendisinin olduğunu göstermek için, 4 ayağı da beyaz renk, alnında da beyaz bir leke olduğunu söylemesi ve atın kurtulmasında ağlamaktan gözlerim çıkacak sandım.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

atı dikenli tellerden kurtarmak için ingiliz ve alman askerin siperlerinden çıkıp işbirliği etmeleri esnasında geçen diyaloglar da çok yerinde ve güzeldi, tabii bir de almanların siperden pense atması.

--- spoiler ---

detayları da çok güzel olan, çok iyi film.
  • kötü bir film değil ama şaheser de değil. bana çocukluğumda haftasonları trtde gösterilen film ve dizileri anımsattı. fedakar hayvanların ve onlara tutkuyla bağlı olan sahiplerinin iyilik dolu hikayelerinin anlatıldığı yapımları. duygulanıyorsunuz, bazı sahnelerde içiniz acıyor, arada bir gülüyorsunuz. ama bunlar benim için bir filmi şaheser veya ödüllük (en iyi film demek istiyorum) yapmıyor.

bunun dışında. spilbergin filmlerinde vermek istediği mesajlara alışkınız zaten. bu filmde de acımasızca öldüren hep almanlar. ingilizler çok iyi niyetli. savaşmak fln istemiyolar aslında. öyle.
  • spielberg ben masal yaparsam boyle yaparım demistir bu filmi yaparak.
  • cesareti; farklı ve manalı şekilde bir diyaloğunda anlatan filmdir;savaş sonrası oluşan travma tadında...

--- spoiler ---

-hayatında hiç cesurca bir şey yapmadın mı?
    -belki de cesur olmanın farklı yolları vardır.
    en iyi posta güvercinlerinin fransızlar'da olduğunu biliyor muydun?savaşta mesajların iletilmesi fark yaratabilir.
    -kuşları anlatmanı istemiyorum.
    -cepheden uçurulup eve gitmeleri söylendi.tek bildikleri bu ama oraya ulaşmak için
    savaşın üzerinden uçmak zorundalar.böyle bir şeyi düşünebiliyor musun?öylesi büyük acıların ve şiddetin üzerinden uçuyorsun ve asla aşağı bakamayacağını biliyorsun.hep ileri bakmak zorundasın yoksa eve gidemezsin.söylesene, bundan daha cesurca bir şey olabilir mi?

--- spoiler ---
  • film içerisindeki en dokunaklı repliklerden birisi, belki de en überi:

--- spoiler ---
    top arabalarına at koşmakla görevli alman çavuşa komutanın söylediği

"savaşta kaybedeceğin kesin olan hiçbir şeye isim verme!"

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap