• avusturya ilginç bir ülke. birçokları için almanya'nın arka bahçesi ya da bavyera'nın devamı gibi gözükse aslında hem edebiyat, hem resim hem de diğer birçok sanat dalında birçok kişinin sadece almanca konuşuyor diye alman olduğunu düşündüğü kişileri bünyesinde barındırıyor.

almanca müzik grupları çok az ilgimi çekse de son yıllarda avusturya'dan ilginç bir iki grup ortaya çıktı. wanda işte bunların sonuncusu. (başka bir örnek de bilderbuch*)

biraz rock, biraz pop, biraz rock'n roll ve tabii ki indie...
    önce avusturya'da sonra almanya'da inanılmaz bir rüzgar estirdi.
    her konserleri dolup taşıyor.

grup 2012'de kuruldu. ilk albümünü 2014 sonunda çıkardı. ismi amore. zaten şarkıları çoğu da ya aşk ya alkol üzerine. konser ve kliplerde de durmadan alkol alıp sigara içiyorlar.

en tutulan çıkış parçası bologna oldu.

ich kann sicher nicht mit meiner cousine schlafen, obwohl ich gerne würde, aber ich trau mich nicht!
    ich kann sicher nicht mit meiner cousine reden, obwohl ich gerne würde, aber ich trau mich nicht!

kuzinimle tabii ki yatamam, isterdim gerçi, ama kendime güvenmiyorum!
    kuzinimle tabii ki konuşamam, isterdim gerçi, ama kendime güvenmiyorum!

ensest bir ilişki üzerine hit çıkarmak ilginç bir konsept.
    ancak herkes bunun farkında olsa da çok umursamış gözükmüyor.
    bir yerde okuduğum kadarıyla solistin teyzesinin (ya da büyük teyzesinin), aşık olduğu ama savaşta ölen bir kuzeni varmış. (tabii bu bilginin gerçekliğini sorguluyorum biraz, neyse)

tante ceccarelli hat in bologna amore gemacht! amore, meine stadt
    tante ceccarelli hat einmal in bologna amore gehabt! bologna, meine stadt

ceccarelli teyzem bologna'da amore* yaşadı, amore benim şehrim
    ceccarelli teyzem bir keresinde bologna'da amore* yaşadı, bologna benim şehrim

grubun olaylara yaklaşımı farklı.
    bu da sözlere yansıyor haliyle.

weil du weiße zähne hast, obwohl du ständig rauchst, ist der thomas in dich verliebt. und ich auch.
    durmadan sigara içmene rağmen beyaz dişlerin olduğu için thomas sana aşık oldu ve ben de.

hatta bu aynı şarkının devamında bizim arabesk öğelerini bulmak da mümkün.
    ama arabeskleşmeden...

tu mir weh, luzia oder irgendwer anders tut's statt dir
    canımı acıt, luzia, yoksa senin yerine başkası canımı acıtacak

şarkı: luzia

thomas daha sonra başka bir şarkıda yine karşımıza çıkıyor.
    şarkının adı "ayrılık zor" yine tipik bir türkçe pop şarkısı ismi.
    ama hem müzik hem de sözler farklı.
    daha şarkının girişinde thomas'ın rolü bile farklı.
    örneğin thomas burada, ayrıldığı kız yüzünden sarhoş olup barda arkadaşı tarafından kitlenen çocuk.

du weißt es wenn du dir ehrlich bist genau
    so schnell findest du sicher nicht eine bessere frau
    lass den thomas los, er kann nix dafür

eğer kedine dürüstsen sen de iyi biliyorsun
    bu kadar çabuk daha iyi bir kadın bulamazsın
    thomas'ı bırak artık, bu konuda bir şey yapamaz

şarkı: auseinandergehen ist schwer

grubun solisti de ilginç bir karakter. michael marco fizthum. 27 yaşında. kendine seçtiği sahne ismi ve grubun da ismi olan wanda, wanda kuchwalek'ten geliyor. kuchwalek, bizim manukyan gibi bir figür. hem kızları var hem de manukyan gibi kültleşmiş. ama aynı zamanda viyana yeraltı dünyasının da ayrılmaz bir parçası.

fizthum, röportajlarında hemingway'den örneklerle stilini açıklamayı seviyor.
    ancak grup diğer yandan köküne kadar da viyanalı hepsi. aksanları yerel.

einmal willst du leben in rom,
    einmal willst du nach berlin,
    einmal willst du leben auf hawaii,
    sterben wirst du leider in wien,
    da g'hörst du hin.

bir kere roma'da yaşamak isteyeceksin
    bir kere berlin'e gitmek
    bir kere de hawaii'de yaşamak isteyeceksin
    ama ne yazık ki viyana'da öleceksin.
    çünkü oraya aitsin.

bir şekilde arka bahçe'den(!) çıkanlar, hep büyük abi'den çıkanlardan daha çok dünyanın bir parçası gibi geliyor bazen.
  • elia kazan'ın eşi, aslında oyuncu olan barbara loden'ın yazıp yönettiği 1970 tarihli bir bağımsız film. bu filmi marguerite duras çok önemsemiş, o sayede haberdar oldum.

"ısrar ediyorum çünkü filmdeki hali, kendisi, beni çok etkiledi. filmde, bize güçsüzlük olarak göstermek istediği şeyi sanki bir bakıma kutsallaştırıyor, bana sorarsanız çok güçlü, şiddetli, son derece derin, şanlı bir başarıya ulaşıyor. ben böyle görüyorum." marguerite duras - les yeux verts
  • çin'de kurulmuş olan ve inşaat, eğlence, medya, sağlık, yüksek teknoloji, endüstriyel üretim, konaklama, yap-sat, spor vb. pek çok alanda faliyet gösteren holding. özellikle sinema ve yap-satta dünyada başı çekmektelermiş. özetle çin'in koç holdingi.

kaynak: wikipedia
    ayrıca (bkz: wanda group)
  • fifa 2018 dünya kupası'nda bilboardlarda reklamı olan çinli holding. merak edip araştırdım adamların girmediği tek sektör sanırım baklava üretimi.
  • avusturya'nın dumanı gibi biraz bu grup. içerek eşlik edilebilecek parcalardan olusan iki güzel albüm yapmışlar.

sevenleri de yerenleri de cok.

grubun solisti hakkındaki düsüncelerim ise --> (bkz: güzel seviştiği tahmin edilen ünlüler)
  • bologna sarkisi ile muhtesem cikis yakalayan viyanali indie-rock band.

hatta kent coda sarkinin türkcesini bile cikarmis. link
  • 2007 yılında national film registry tarafından ''kültürel, tarihsel ve estetik açıdan önemli'' kaydı düşülerek koruma altına alınıp listeye dahil edilen barbara loden imzalı amerikan bağımısızı.
  • 2018 rusya dünya kupası’nda reklamlarını sıkça gördüğümüz şirket. ne şirketi olduğu hakkında pek bir bilgim olmamasının yanısıra çin menşeili bir şirket olduğunu biliyorum.
  • dakikalardir bikmadan tekrar tekrar dinledigim rebel moves sarkisi. acaip keyifli. dans ettiriyor feci.
  • rebel moves un are you satisfied albümünün en eğlenceli ve de en güzel şarkılarından biri..
    insan yerinde duramıyo, illa beden sağa sola sallanma gereği hissediyor...
    wandaaaaa sandeee komandandante sattın gari..... diye eşlik ediyo

sözleri de şöledir efenim:

wanda sande
    wanda my girl
    wanda sande komandandante sattın gari

in your eyes, i look and see a pretty sunrise
    in your face, there must be nothing but happiness
    'cause when you smile, you make me feel that i'm alive yeah
    all the time, i pray so hard that you'd be mine

wanda sande komandandante sattın gari

is there love, to raise me up and get me higher
    in your arms, embrace me, and hold on to me forever