• low costlar içinde en delikanlı havayoludur. bilet alırken ryanair gibi 9.99€ gösterip 31.85€'e bilet satmaz, küsürata girmez 30€ demişse üstüne daha cingenelik yapmaz. ispanyol firması olmasına rağmen almanlar kadar dakiktir. hatta bir keresinde "uçagınızın saati değişti." diyerek 2 gün önceden mail atmıştır, posta kutumda başlığı gören bendeniz telaşlanarak maili açtığımda 07:10 olan uçuş saatimin 07:05 olarak değiştiğini görmemle mailin sonlarında bir an heyecan yaptın itiraf et bkzı arattırmıştır. el bagajınız göze batacak boyutlarda değilse ne tartar ne de boyutlarını ölçen çerçeveye koymanızı ister, avrupa birliği vatandaşı olmayan yolcularını ryanair gibi passport checkle falan uğraştırmaz, şehirlerin 2. 3. havaalanlarına inmez direk international havaalanlarında takılır. ryanair ve easyjet'in aksine aktarmalı bilet satar, isteğe göre 2€, 4€, 10€ ve 25€ olmak üzere her göte uygun koltuk imkanı sağlar. mtv ile anlaşması vardır çeşitli organizasyonlar düzenler. hatta mtv dizaynlı uçakları vardır. http://www.flickr.com/…black_labrador13/2580594254/

kısaca candır, ciğerdir lakin istanbul-barcelona hattını kapatarak bizleri üzmüştür olsundur. 2004 doğumlu, her sene güçlenen, yeni hatlar koyan bir low cost havayoludur. temennimiz önümüzdeki yıllarda türkiye seferlerine tekrar başlamasıdır.
  • istanbul-barcelona uçuşlarını 28/10/2010 tarihinden sonra yapmayacağını duyuran firma. eşe dosta da tavsiye ediyorduk, kötü oldu. daha önce de myair ile italya'ya gitmiştim o da durdurmuştu, gerçi batmıştı sanırım o. şimdi de vueling. yeni hedefim pegasus neresi olduğuna karar veremedim ama henüz...
  • no frills havayolu sirketi. isini ciddiye alan ve ispanyolların tersine inanılmaz dakik ve profesyonel calısan, alitalia vb sirketlerin ornek alması gereken organizasyon.
  • barselona-madrid arası hızlı trenden daha ucuz olması sebebiyle tercih ettiğimiz (70 dolar civarı) ve fiyatına göre oldukça konforlu bulduğum havayolu şirketi. ancak low cost havayolu olduğu için bagaj başına 35 euro ücret aldıklarını unutmayın. muhtemelen bilet alımı esnasında bu ayrıntıyı atlamış olabilirim *
  • yiyecek servisinin ücretli olması dışında pek kusuru bulunmayan havayolu şirketidir. ona da kusur diyebilirseniz tabii ki.

diğer konu her uçuşta söz konusu olmasa da, koltuklar arası mesafenin az olması. bu rahatsız edici derecede değil lakin 1.90 ve üzeriyseniz internet üzerinden biletinizi alırken optimum seat seçeneğinden en ön koltuğu seçiniz. bu şekilde daha rahat edebilirsiniz sanıyorum. 3-4 euro fazladan ödememek için sehpa gibi seyahat etmeye gerek yok. her şekilde diğer firmalardan ucuza uçuyorsunuz zaten.

kısa zaman dilimi içerisinde istanbul-barcelona hattı ve ispanya içi uçuşlar dahil olmak üzere, tam beş defa vueling'i kullanmış biri olarak diyeceğim şudur ki, 20kg civarı olan luggage limitini 3-4 kg esnetebilirsiniz gönül rahatlığıyla. uçarken yanınıza aldığınız el bagajında ise tüm sınırları zorlayabilirsiniz. ayrıca, şu ana dek karşılaştığım en uzun rötarlarının da 20 dakika civarı bir şey olduğunu belirtiyim.

sonuç olarak, fiyat farkını da göz önüne alırsak gayet tercih edilebilir bir firmadır. hele ki yanıbaşında rötarların efendisi spanair varken.
  • ucuz havayolu şirketleri arasında en kullanışlı sayfaya sahip, en iyi online hizmeti veren havayolu. en büyük artıları bilet fiyatlarını vergi dahil olarak göstermeleri. böylece "50€'ya bilet buldum holey" diye sevinirken rezervasyon yapmaya kalktığında üzerine 50€ vergi ekleyip insanın hevesini kursağında bırakmıyor. ayrıca sadece büyük şehirlerde en bilinen havaalanlarına iniyor. ryanair gibi brüksel'e uçtuğunuzu sanarken charleroi'ya inmiyor, bratislava'ya gittiğinizi düşünürken kendinizi viyana'da bulmuyorsunuz. ancak ve tabi ki easyjet veya ryanair'e göre destinasyon seçenekleri daha kısıtlı.

en son sitelerine müthiş bir yeni özellik ekleyerek hizmette sınır tanımamışlar: seçtiğin destinasyonun bir aylık fiyat listesini tek sayfada gösteriyorlar. hangi gün uçmak en hesaplı rahatça görüp planını ona göre yapıyorsun. diğer havayollarındaki gibi "üç gün sonra daha ucuz uçuş var mıdır" "iki gün önceye de baksaydım şu bileti almadan" derken elli kere arama yapıp sayfada ileri-geri-refresh diye kafayı yedirtmiyor. bilet fiyatları da herşey dahil gösterildiğinden seçim yapmak iyice kolay.

bilet fiyatları 20€ civarından başlıyor ve genelde on euro on euro artıyor. easyjet'teki gibi 3.49€+vergi gibi fiyat bulmak pek mümkün değil. ama easyjet, ryanair vb'de de sonuçta vergiler, havaalanı transferleri derken bilet neredeyse aynı fiyata geliyor.

avrupa'da büyük şehirlerden birinde yaşıyorsan, ispanya'ya ya da yakınında bir yerlere gideceksen ve vueling'i kullanmıyorsan delisin delisin delisin..
    türkiye'de yaşıyorsan ve avupa'da bir yerlere gitme hayali kurmak hoşuna gidiyorsa daha da iyi. canın sıkıldığında istediğin avrupa seyahatini planlamak çok ucuz değil bedava!
    (serbest çağrışım diye bir şey varsa "bedava yaşıyoruz bedava.. hava bedava bulut bedava" diye gerisini sen getireceksin canım kardeşim. sabaha karşı onu da mı biz yazalım yani)
  • kabin bagaji konusunda tutarsizliklari olan low cost havayolu. prag'tan roma'ya ucarken neredeyse bakmadiklari sirt cantami 3 gun sonra roma'dan barselona'ya ucarken ufacik bir kutuya sigdirmam konusunda israrci oldular. paralar suyunu cekmeye baslamisken 35 euro'ya aldigim bilete 40 euro bagaj ucreti verecek halim yoktu. aldim cantami geri, gittim kuytu bir koseye. cikardim en kalin 2 sweatshirtumu ustuste giydim. havlumu cikardim koydum bi kenara havaalaninda. tabletti, ivir zivirdi vs cikardim elime aldim ve soktum o kutuya cantami. tabi boarding kuyruguna gidene kadar hepsi eski yerine yerlesmisti fakat o da ne? kapida yine o lanet kutu :) neyse ki o kutuya tekrar sokmadilar cantami. bunun disinda on numara havayolu. ucuz, kaliteli. ikram fiyatlari da pegasus cafe'nin yurtdisi fiyatlari kadar.
  • bir barselona-lizbon ucusunda yolcularinin yarisinin valizini kaybeden, ertesi gun valizleri otele gondererek insani mutlu eden havayolu.

(bkz: esegi once kaybettirip sonra buldurmak)
  • barcelona havalimanında sadece self check in yapabileceğiniz firma. bileti alırken kabin bagajı için biletin 1.5 katı ücret ödemek zorunda kaldım. karı koca bir aldığım bileti ikimizi de ayrı yere ve orta koltuğa checkin yapan firma senin ben firma diye ta ananı. ryanair bile bundan iyidir.
  • hayatımda gördüğüm değil en leş havayolu, en leş firmadır. bu firmadan bilet kesinlikle alınmaz, alınırsa da bir şekilde iptal etmeniz gerekirse kesinlikle paranızın üstüne yatarlar.

20 eylül'de eşimle gidiş-dönüş barcelona-sevilla uçağımız vardı. gayet de mücbir bir sebepten ötürü iptal etmem gerekti, ki herseyi belgelendirip gönderdim. 1 haftadır ispanya'da aramadığım yer, mail atmadığım merci, doldurmadigim form kalmadı biletimi iptal ettirebilmek için. üstelik iptal sigortası da yaptırmıştım. ispanyol bir sigorta firmasıyla boğuşup duruyorum 1 haftadır.

üstelik iptal için no show document diye bir belge talep ediyorlar, ancak mantıksızlık o ki belgeyi sadece uçuş gerçekleştikten sonra alırsak kabul ediyorlar. bir şey gerçekleştikten sonra nasıl iptal olabilir bu nasıl mantıksızlık ya? havayolu firması ve sigorta şirketi arasında pinpon topu gibi gidip gidip geliyorum.

son çare yarın bankaya harcama itirazında bulunacağım.

eksici kardeslerim bu firmadan paramı nasıl geri alabilirim kolay bir yol bilen varsa yesillendirirse çok hayır duası ederim.
hesabın var mı? giriş yap