• ''kader bizi sürükleyip götürür, arzularımıza kulak asmaz.'' voltaire
  • "sıradan hırsız paranızı, cüzdanınızı çalar. politik hırsız ise geleceğinizi, hayallerinizi çalar. ikisi arasındaki fark; sıradan hırsız sizi seçer, politik hırsızı siz seçersiniz."
  • candide adlı kitabını mutlaka okumanızı dilediğim büyük düşünür. incecik bi şey zaten..
  • "insanlar ancak hayalleriyle yaşar ve biraz yaşamaya başlayınca tüm hayallerini kaybederler." diyen fransız yazar filozof.
  • deizmin fransa'da öncüsü olan voltaire, hoşgörü eksikliğini yakından yaşamış bir kişidir. hükümeti eleştirdiği ve bir soyluya hakaret ettiği gerekçesiyle bastille hapisanesinde bir yıl yatmış, üç yıl da ingiltere'de sürgünde yaşamıştır. voltaire newton ve locke'un öğretileri ile ilk kez burada karşılaşmıştır. ingiltere'deki göreli din ve hoşgörü voltaire'i çok etkilemiş, düşünür, yaşamının sonuna dek fransa'da hoşgörünün yerleşmesi için savaş vermiştir. ünlü hikayesi candide'de dönemin aşırı iyimserliğiyle alay etmiş olabilecek en iyi dünyadaki felaketleri acı bir dille hicvetmiştir. candidenin yazılmasına neden 1755 yılında libzon'da meydana gelen ve 10.000 den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan bir depremdir. voltaire deizm'de kusurlu bir dünyayla yetkin bir tanrıyı uzlaştırma olanağını buluyordu. tanrının yaratıcılığından kuşku duymuyor ama tanrının yarattığı dünyayı düzeltmek isteyip istemeyeceğini de bilmenin yolu olmadığını söylüyordu.
  • “tam seksen yılı bulan deneyimim bana bunu gösterdi. şu düşüncenin içine dalmaktan ve onu düşünmekten öte bildiğim hiçbir şey yoktur ki; sinekler örümcekler tarafından, insanlarsa acılar tarafından yenilmek üzere vardırlar.”

• voltaire / (lettre a m. le marquis de florian, ferney, le 16 mars 1774)
  • candide adlı romanıyla, leibniz'in dünyaya ve insanlığa ilişkin optimist görüşlerini alaşağı eden filozoftur.
  • voltaire'den jean jack rousseau'ya

"bilimin ve edebiyatın bazen büyük zararlara yol açtığı düşüncenize ben de katılıyorum. galilei'nin düşmanları onu hapiste çürüttüler, yetmiş yaşındaydı, suçu da dünyanın nasıl döndüğünü anlamasıydı."
  • evrenin büyük patlama ile oluştuğunu iddia eden ilk kişi imiş.
  • "düşüncelerine katılmıyorum,ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim."
    "eğer tanrı var olmasaydı onu icat etmek gerekirdi." aforizmalarının sahibi, fransız devrimini en çok etkileyen filozoflardan biri.
hesabın var mı? giriş yap