• adam tiguan mi yok ben almayayim deyip stelvio, mercedes g serisi falan önermiş. uzay mekiği falan onerseydin amk. reis biz de biliyoruz o arabaları da 3 tane tiguan alınıyor o fiyata.
  • 200.000 tl'lik tiguan'a rakip diye 435.000 tl'lik yapılı defender, 500.000 tl'lik stelvio hatta ve hatta 850.000 tl'lik g-klasse öneren kimseleri gözler önüne seren alman mamulu araç modeli.

3008 versusu bile şu an efsane gelmeye başladı. utanmasalar lamborghini urus tavsiye edecekler.

ek: tiguan sahibi değilim.
  • bir arazi aracı değildir. 4 çeker versiyonu da arazi aracı değildir. arazi aracı bambaşka bir şeydir. bunun arazi aracı olma iddiası yoktur, en fazla "arada yolunuz düşerse arazide de gidebilir" iddiası vardır. alanlar arazi aracı sanmaz, arazide kullanmak için almaz.

şehir içinde yüksek sürüş pozisyonu, yüksek tavan, ferah iç mekan, büyük bagaj hacmi sunar. olayı budur.

şu aracı olmadığı bir şey üzerinden eleştirmeyi bırakın artık.
  • maddi olarak suv almaya gucu yetmeyenlere ve de yuksek arac kullanmak isteyenlere ilac olmus olan crossover segmentinin, tercih edilen modellerinden birisi.

sacma bulunabilir, o kisinin kendi takdiridir ama amacsiz oldugunu one surmek komiktir. turkiye sartlarina uygun bir aractir. kapagi konulmamis ve de herhangi bir isaret olmadigi icin, rogara girilebilen, gece vakti isiklandirma ve de uyari levhasi olmadigi icin yol calismasi yapilan yola dalinabilen, otoban denilen yolda cukurlarin oldugu bir ulkede yasiyorsaniz, bu araca amacsiz demek komiktir. hatta sacma demek bile komik ya, neyse..
  • 122 beytgir 1.4 tsi motorla hangi yokuşda bayılıyorsunuz abi siz çok mera ediyorum. everest'e mi çıkıyorsunuz, ağrı dağına mı tırmanıyorsunuz. var bizim bir arkadaşta, adamla biz muğla-fethiye arasındaki yollarda 200-300 km git gel yaptık. araçta 4 kişi vardı, bir kere bile bayılmadı araba. mis gibi çıktı indi meşhur sakar yokuşunu. fethiye-antalya arasındaki meşhur karabel'i.

kullanmayı bilmeyen adam düz yolda da bayıltır arabayı.

not: tiguan'ı sevmem. bedava verseler satar başka araba alırım.
  • 15 yaşında ergenleri yazar yaparsan işte böyle defender'la g serisi'yle falan kıyaslar. allah aşkına biri bana linkleri incelerken kaybettiğim 5 dakikamı geri versin.
  • 10 aydır kullandığım araçtır. genel olarak memnunum ama detayları yine de sizinle paylaşmak isterim.

efendim. 100 km'da 10 lt ancak ancak çok usta ve hafif araba kullanırsanız mümkün. ki ben edirne-istanbul arası gelişte 6.5 lt dahi gördüm. 100-110 üstüne çıkmadan ve uzun süre 6. viteste.

ancak şehir içi dur kalklarda istanbul'da 10 lt çok çok kolay olmuyor. araba hızlanmaya meraklı. yani alt üst farketmez devamlı hızlanmak istiyor. siz de gaza basan biri iseniz 10 lt çok kolay olmaz. ancak usturuplu biraz da düzenli ve agresif olmadan kullanırsanız genelde 9-9.5 lt görürsünüz. ben öyle görüyorum.

eskiden golf iii'üm vardı. 1.6 motor 105 hp. aynı yakıyor nerede ise. o yüzden benim için çok büyük bir değişiklik olmadı.

eksikleri: muhakkak bluetooth'lu alınız. gerekirse pazazrlık durumuna dahil edip taktırın. çok büyük faydaları olacaktır. bende yok. bu müzik sistemine yazık etmişim gibi geliyor. taktıracağım. biraz taksitlerden kurtulayım.

ön tamponu çok ince plastikten bence. bazen önü yüksek olduğunda ufak tefek sürtmem oldu. çok ufak. hemen altından beyaz çizgiler çıktı. arabanın görünümünü biraz bozdu. ön tarafta da sensör şart. arka tarafa alışınca daha da önemli.

bunun yanında kapının kilidinden ufak tefek ses geliyordu. tamiri bırakın hemen komple kilidi ve biraz ses yapan koltuk takımımın taşıyıcısını değiştirdiler.

onun dışında çok çok çok çok memnunum neredeyse 11 ay olacak. bir arkadaşıma da aldırdım. nissan qashqai alacaktı 150 hp'yi görünce bir de bunun müzik sistemini koşa koşa tiguan aldı.

durum budur.

edit: bugün sabiha gökçen, fenerbahçe arasındaki yolu 6.1lt/100km ile geldim. editlerim efendim.
    edit: 12 saat 5 dakika molalar ve benzin alımları hariç toplam kullanım
    120 km geçilmedi genelde 110 km ortalama gidildi
    1085 km istanbul fenerbahçe -trabzon arsin köye çıkmak dahil.
    6.9lt/100 km yakış.
    edit: 14 ay oldu. 18 saatte 1380 km yol, istanbul -> kayseri (toplantı şehir içi gezinme) -> niğde üzerinden gaziantep. 6.9 lt.
    kayseri-antep yolunu 2010 model bir ford focus ile geçmiş biri olarak konfor ve ses izolasyonu konusunda çok çok iyi konumda olduğunu söyleyebilirim.
  • volkswagen golf

volkswagen tiguan

yav şimdi göz var izan var. adam gelmiş tiguan başlığına "abi adamlar golf'ü 30 cm yükseltmiş adına da tiguan demişler sen de bu aracı suv diye 110 bin liraya alıyorsun hahaha" diyor. milyar dolarlık otomotiv sektörü bu kadar basit zaten. vw mühendisleri oturup günlerce düşünüp yav hacı ne uğraşıyoruz golf'ü yükseltelim adına tiguan diyelim, golf'ü kısaltalım adına polo diyelim, golf'ü uzatalım adına jetta diyelim diye diye araç üretiyor. süper zeka vallahi. audi q1 başlığında da a3'ü yükseltmişler suv diye satıyorlar diyen bir iki mal daha var. bunlar hayatımızın yer yerinde var. mesela ben vw seviyorum. vw seviyorum diye honda civic başlığına bok gibi tasarım, toyota corolla başlığında götüme benzetmişler kasa da havada aynı götüm valla yazmıyorum. neden? çünkü bu iş zevktir, lükstür, keyiftir. lüks lan lüks. ihtiyacım araba olsa 15-20 lira verir ihtiyacımı karşılarım ama 130 bin lira verip keyfimi buluyorum. sen ister yarak gibi tasarım de ister boş araba de. yav bizim millette çok var böyle fanatiği olmadığı araca alakalı alakasız sallama işleri. bilgiyle eleştir mesela. bu aracın diğer suv modellere göre bagaj hacmi düşük de, 1.4 çok yakıyor amına koyayım de. ne bileyim istediğini de ama basit argümanlarla bu arabaya 130 bin verilir mi ya hahaha ne amına koyayım. para çok veriyorum sana ne dalyarak. böyle sayfalarca küfür içerikli cümleler kurup entry'yi sürdürebilirim öylesine sinirlendim. aracımı da seviyorum nasıl sinirlendim. gölfü 30 cm yükseltmişler diyor. şılaaak. siktir git lan buradan.
  • bir arabaya sahip diye "bunu kullananları hayatımda görmek istemiyorum" diyenleri göstermiş araba. aynı adam karısına allah belanı versin diye sözlüğe yazan biri. bu nedir birader?
  • 2020 model 1.5 tsi act 150 ps highline modeli ile 24.000km de dsg arızası ile şanzıman değiştirdiğim araç.

bundan önceki aracım da vw* idi ve 5 yaşına geldiğinde 85000 km de sıfır hata ile satmıştım. genel olarak marka memnuniyetim olduğu için hiç tereddüt etmeden önceki aracımı satıp tiguan aldım. sedan dan suv bir araca geçiş sürecinde eski araba / yeni araba iyi/kötü yanları adına kıyaslamalarla geçen iki yılın sonunda aracı bir hafta önce ikinci yıllık bakımı için yetkili servise bıraktım. tekrar tekrar dönüp bir şeyleri ile uğraşmadan bir yıl beni üzmesini istemediğim için normal servis ücretinin üstünde bir ücret ödeyerek ekstra ne varsa *** * * * yapılmasını istedim.

ertesi gün sabah 1000 km yakın sürecek bir yolculuğa çıkmam gerekiyordu, yaklaşık 2 günde tamamladığım yolculuğun sonunda eve ulaştığımda kapalı garajda motordan inceden bir ses geldiğini fark ettim. açık bir alanda fark edilemeyecek ama kapalı bir alanda da hissedilen bir ıslık ya da ince uğultu gibi bir ses geliyordu. ilk aklıma turbo geldi, genelde turboların bu ıslık benzeri sesler çıkardığına ilişkin bir kaç video izlemiştim. geç bir saat olduğu için aracı öylece bırakıp sabah doğrudan servise gittim. servis aracı hızlıca* test etti ama herhangi bir ses duymadıklarını, motor ile ilgili sıkıntı olmadığını söyledi. gerçekten de birlikte arabanın başında kaput açık baktığımızda sesi bende alamamıştım. bunun bir sebebi de atölyenin fazla sesli olmasıydı muhtemelen ama aracı belki bir cihaza vs bağlasalar arıza o an yakalanabilecekti. sonraki gün sabah yine garajda benzer ıslık sesini duyunca video çekip bir gün sonrası için randevu oluşturup servise doğru yola çıktım. servise ulaşmama yaklaşık 3-4km mesafe kala düz bir caddede 50-60km/s hızda ilerlerken motorun tam iç kısmından sanki çok sert bir cisme çarpmışım gibi bir ses geldi. dikiz aynadan baktığımda cadde üzerinde hiç bir şey yoktu. o an arabanın çekişinde bir anormallik sezdim ve aracı derhal kenara çekip çekici çağırdım. aracı çekiciye çıkartırken bile zorlandığını fark ettim ve ıslık sesi çok belirgindi. zaten sonrasında indiremedik aracı çekiciden. yapılan testlerin ve arıza tespitinin sonunda şanzımanın indiğini öğrendim. arabanın garantisi biteli sadece 5 gün olmuştu* ve şaşırtıcı bir şekilde garanti biter bitmez dsg elimde patladı.

aradan geçen bir haftanın sonunda iyi niyet garantisi ile aracın şanzımanı değişti ve küçük bir ücret ödedim sadece. buna rağmen dsg den bir kez dilim yandı, bundan sonra tekrar bir vw alır mıyım emin değilim.
hesabın var mı? giriş yap