• iki sene önce.
    cerrahpaşa'ya yatıyorum.
    teşhis kötü, tanı kötü..

cerrahpaşa geceleri karanlık, ıssız. aylarca yatıyorum, duvara görünmez çentikler atarak. on adım sayıyorum odamda, ayağa kalkabilsem on adım atarım odadan çıkmak için. ayağa kalkabilsem, şu pencereyi olsun açabilsem, yıldızları görebilsem... oysa odam çamaşırhaneye bakıyor, biliyorum.

gece ıssız, gece uğursuz gibi sessiz. telefonuma bir mesaj düşüyor, tanrı'nın tesadüfler yoluyla benimle eğlendiğini düşünüyorum. deliler gibi ağlıyorum sonra, sonra gülmeye başlıyorum halime.

"volkan konak- cerrahpaşa şarkısını xx kontöre cebine indir" diyen bir spam telefona düşen. inanır mısınız indiriyorum sittin kontöre, zil sesi yapıyorum. " cerrahpaşa'ya koydum canımın yarısını " diyecek kimsem olmadığı için o vakit, anamdan başka, daha bir ağlatıyor şarkı...

orada öyle ince, öyle derinden anladım ki ben bu adamı. acısını acıma karıştırıp öyle bir ağladım ki, kimseler duymadan öyle feryatlar çıktı ki ağzımdan.

şimdi her halta inat ayaktayım, şükür. cerrahpaşa'da değil, evimdeyim ama.. öyle bir anladım, öyle bir sevdim, öyle bir acısına ortak oldum, öyle bir ağladım ki bu adamla. işte bu yüzden tüm sikko anketlerde, ne zaman kim sorsa "en sevdiğin sanatçı kim?" diye, hep volkan konak derim. içten, yürekten söylerim, öyledir.

az evvel cerrahpaşa'yı söyledi yine.
    öyle güzel söyledi ki...
  • adamın söylediğinde hiç bir şey yok. ufak ve basit bir eleştiri var. veryansın var.

işte bu iktidar ve zihniyetini buna bile tahammül edemiyor. adamın yazdığı basit şey için suç duyurunda bulunuyorlar.

çünkü saltanatları eleştiriye kapalı bunların. eleştiri demek birilerinin sorgulaması demektir. bunlar sorgulayan değil, yol yabtı diyen bir zihniyet istiyor !!.
  • adam gideriz van'a doğru diye geliri vana bağışlanacak konser veriyor, sözlükte bile bunla ilgili tek bir entry yok, soruyu soran gazetecinin haberi yok, öyle olunca adam gayet güzel lafı sokmuştur. bak bakalım kimlerle düzenliyor bu konseri;

yavuz bingöl, zülfü livaneli, edip akbayram, suavi, belkıs akkale, zara, cengiz özkan, melike demirağ, mazlum çimen, volkan konak, erdal erzincan, yeni türkü, tolga sağ, kerem alışık, oktay kaynarca, sevcan orhan, onur akın, gülay, deniz oral
  • bursa'da konser vardir bundan 7 sene once. o sirada trabzonlu ailede konser yerinin biraz uzaginda piknik yapar. ailenin gencleri konser alanina, cok sevdikleri sanatcinin yanina giderler. konusurlar sohbet ederler. sohbet sirasinda gencler, abi bir ablamiz var, kiz kardesimiz var, canimiz var seni cok seviyor ama 2 sene once gecirmis oldugu trafik kazasindan dolayi yuruyemiyor, gelebilse bile hayata kusmuslugunden gelmez diyorlar.
    sanatci "getirin o kizi bana" diyor hiddetlenerek. gencler gidiyor, genc kiza anlatiyorlar "seni istiyor gelsin konusalim diyor" diyorlar. genc kiz "ben onun ayagina gitmem" diyor laz damari tutuyor. kizi ikna edemeyen gencler sanatcinin yanina gidiyor anlatiyorlar durumu. o gelmezse ben giderim diyor dusuyorlar yola.
    + guzel kiz duydum ki ben gelmem o gelsin demissin iste geldim.
    o zamandir, her ay bir yada iki defa telefonu calar o kizin. arayan volkan konak yazar cep telefonun ekraninda. acar telefonu kiz, bir tiz ses ile yavas yavas "guzel kiz" deyisini duyar.
    boyle bir adamdir kuzeyin asi delikanlisi. son olayda gelisenin aksine irkci yakistirmalari asilsizdir. irkci olan insan sevmez. insan seven kisi irkci olamaz.
  • solcu değil neresi solcu allaşkına. 30 nisan günü sabahat akkiraz tv programında volkan'ın konuğuydu. "hadi be sabahat ablam bi türkü daha oku, yık dağıt bizi" diye ısrar ediyordu ki; akkiraz "volkancım yarın 1 mayıs'a taksim'e gideceğim, saat geç oldu. erken kalkmak lazım" dediğinde bir boş bakışı vardı ki anlarsın ne kadar solcu olduğunu.
    ama hemen akabinde, farkında bile olmadığı 1 mayıs uğruna bangır bangır ciao bella söyledi sol yumruğu havada, show tv'de, canlı yayında, gece birde.
    başka bir gün edip akbayram'a 1 mayıs marşı söyletti.
    fena mı? değil bence.
    volkan konak'tan ne solculuğu bekleyeceğim ben; gerek yok. evet adam ahmet kaya'dan boşalan "dilini tutmayan, muhabbetçi mahalle abisi"; kazım koyuncu'dan kalan "karadeniz'in deli çocuğu" mirasını doldurmaya oynuyor. ve yine evet, bu boşlukları emrah dinçer'le ismail türüt dolduracağına varsın volkan doldursun. varsın politically correct olmasın. kendince bir adam volkan konak, misyon elçisi değil ya.
    her şeyi geçtim, eğlenceli adam. rahatsız ediyor ara sıra, edebilir bence. sesini kısarım televizyonun çok ederse. çenesi düşük herkes arada saçmalar, kendimden biliyorum. (yarim yarim iyi şarkı bu arada. o başlarsa açarım sesini tekrar)
    insan sevme ölçütü olarak genelde şu soru işe yarar; "bu adamla aynı eve çıkar mıyım?".
    volkan'la aynı eve prensipte çıkılır. muhabbet, müzik, alkol, geyik iyi gider. sanki terleme sorunu, bir de her tarafa saç dökmesi dert olabilir. ama kirayı, faturaları bana kitlemezse takılmam oralara.
  • nihat genç'in anlattığına göre, kendisinin efsanevi bir halası vardır.

bir gün bu hala'nın evine bir gelin gelir. fakat gelin hanım her sabah su ısıtıp yıkanmaktadır. hala buna gıcık olur, arada ters bakışlar atar.

günün birinde gelin bu negatif elektrikten rahatsız olur. arayı ısıtmak için için hala'ya der ki;
    - hala, sen de yıkanmak ister misin su ısıtayım mı?

hala;
    - yok kızım sağol, beni dün gece kimse sikmedi.
  • karadeniz'in yetiştirdiği en büyük agnostik.

"bu dünyadan fayda yok
    öteki de şüpheli"
  • o değil de abisiyle kanka olup bulmaca çözmek istediğim maçka'li müzisyen.

"ağabeyi bulmaca çözmüştür. soru: dört harfli latince güvercin pisliği. cevap: "boku". üç harfli kutsal ışık: far. iki harfli bir bağlaç: ip. iki harfli, başlıca içeceğimiz: çay (a ile y’yi aynı kareye sokarak) şimdi der ki, "abim için ayrı bulmaca yapmaları lazım, bizim başlıca içeceğimiz su değil ki, çay. nara yerine heyt yazmış, allah’tan bulmaca sekiz harfli dememiş, heeeeyyt yazacaktı demek ki."

kaynak: 18 haziran 2006 hürriyet pazar
  • "bu dünyada ırklar yalandır, sadece zenginler ve garibanlar vardır" diyen güzel adam.
  • bu adamı hala tanıyamamış tipler var ne desek boş. bu adam türkiyede faşistlik yapacak son kişilerdendir, bazı görüşlerine katılmasam da delikanlı adamdır, söylediği sözü bilir. bu adamın ne demeye çalıştığını bilmeden anlamadan -ama o da şöyle dedi böyle dedi- eleştiren zır cahildir. magazin gazetecilerinin karşısına geçip içimiz yandı inanın uyku girmiyor gözüme ağla ağla bir oldum demediği için mi eleştiriliyor. garip.

son sözüm aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.
hesabın var mı? giriş yap