• 1996 yılındaki 0-0 biten galler- türkiye maçında alpay özalan'la karşılıklı 90 dakika oynayıp ikisinin de sarı kart görmeden maçı tamamlaması tarihin en büyük gizemlerinden biridir.
  • http://www.vinniejones.co.uk/…ootball/vj_pg_big.jpg

işte dünyanın en çabuk oyundan atılan vinnie jones un bu ünvanı eline geçirdiği pozisyon. bu hareket maçın 3. saniyesinde cereyan etmiş ve vinnie nin paul gascoigne in testislerini sıkma hareketi sonucu hakem kart bile göstermeden sadece "çık dışarı" diyerek kendisini sahadan atmıştır. kırmızı kartı yemeden sahadan atılan tek insan olarak da ilginç bir rekora imza atmıştır bu hareketiyle kendisi.

5 ocak 1965 watford / ingiltere doğumludur. futbol kariyeri süresince wimbeldon, leeds united, sheffield united, queens park rangers ve chelsea takımlarında forma giymiş, atalarının ülkesi olan galler milli takımında oynamıştır. oynadığı 384 lig maçında rakip fileleri 33 kere havalandırmış bunların çoğunu wimbeldon formasıyla kaydetmiştir. son klübü queens park rangers ta oyuncu/ antrenör olarak görev yapan jones, un 1994 yılında evlendiği hanımının adı tanya terry dir. iki çocuk babası olan vinnie jones un çocukları aaron (1991) ve kayley (1987) adını taşırlar.

oyunculuk kariyerinde ise filmler, futbol şovları ve çeşitli diziler bulunmaktadır. bunlar içinde bilinenler mean machine , gone in 60 seconds, swordfish , snatch filmleridir. aynı zamanda hali hazırda çekilmekte olan x-men 3 filminde cain marko / juggernaut rolünü oynamaktadır.
  • efendim bu adam aynı zamanda futbol oynadığı dönemde bir lig maçının ikinci saniyesinde sarı kart görerek ingiliz premier liginin en hızlı sarı kart gören oyuncusu olmuştur.
  • aşağı yukarı şöyle bir şeyler söylediği bir röportajını izledim (snatch'ın ekstralarında):

"guy'a çok güveniyorum ve nasıl oynamam gerektiğini hep ona soruyorum. bu işi iyi yapmam gerekiyor, çünkü elimde kalan tek şey bu."
  • eski kasap yine eski bir oyuncu. yeni demeye dil varmaz 2000 den beri oyunculuk yapiyor adam. karsida roy keane , cantona gibi dunyaca unlu manyaklar bile gram ses cikaramiyorlar adama karsi, melo olsa cart curt demisler sesli guldum. el yumrugu yemeyen kendi yumrugunu balyoz sanirmis.
  • aktif futbolculuk döneminde yazdığı yarı otobiyografik yarı kurgu how to break a leg isimli kitabı büyük bir tartışma yaratmış ve bir anda sahada yakaladığı şöhreti katlamıştır. bütün baskılarına karşın yazdıklarının arkasında durmuş ve "savunma oyuncusunun hayatı böyledir" demiştir. her zaman en büyük hayalinin oyunculuk olduğunu söylemiş, hayallerine de ulaşmış, gayet de iyi etmiştir. şahane bir type casting oyuncusu olup çıkmıştır
  • arizali adamlarin yasayan en buyuk orneklerinden bir tanesi.
  • lock stock and two smoking barrels filminde çizdiği psikopat profile rağmen oğlunun güvenliği söz konusu olduğunda bu psikopat görünüşlü agresif adamın görüntüsünün gerektirdiği herşeyi yaparken insanı ne kadar duygulandırabildiğini görmek vinnie jones'un aslında bayağı başarılı bir aktör olduğunun göstergesidir.. mean machine filminde, filmin orjinal versiyonu olan the lognest yard'daki başrol oyuncusu burt reynolds'dan çok daha başarılı bir oyunculuk çıkarmış, röportajlarını izlediğinizde ortalamada 4-5 saniyede bir "you know" dediğini farkedip giderek rahatsız olup bir sonrakini tahmin etmeye çalışmanıza neden olan, bu günlerde bir de viski reklamıyla karşımıza çıkıp filmlerden aşina olduğumuz tavırlarını orada da devam ettiren eski futbolcu.. kemik kıran bir abimiz..
  • tahsilatci olsa daha buyuk para kaldiracagi suphe goturmeyen, oynadigi rollere cuk oturan guy ritcie oyuncusu. ayrica kod adi: kilic baligi ve gone in 60 seconds rol aldigi diger filmlerdir. bi de basrolune ciktigi yeni bir filmin (mean machine) afisi gazi sinemasinin merdivenlerindedir yaklasik bir senedir.
hesabın var mı? giriş yap