• bir gün arkadaşın büfesinde oturuyoruz; 60 yaş civarlarında bir amca gelip bana viktorya ver dedi. ilk başta ne olduğunu anlamasak da parmağıyla gösterdiğinde viceroy'dan bahsettiğini anladık. nice farklı telaffuz edeni gördüm de o amca benim için son noktaydı sanırım.
  • nasil okuyacagimi bilmedigimden her defasinda ' bi de bu' diye bakkala gostererek almak zorunda kaldigim,light olani icilebilir sigara.
  • son olarak iç anadolu bölgesi'nde adının fişeroy olarak telaffuz edildiği duyulmuş olan sigara. fişeroy.
  • bugün vikarüç diye telaffuzuna şahit oldum ben bunun. daha önce binbir çeşit söylendiğini duymuştum da bu kadarı ilk defa oldu.
  • kırmızı box paketli kısasını içiyorsanız bakkal'dan istemesi ekstra bir azap'a dönüşmektedir.

-bir paket vaysroy lütfen.
    -buyur.
    -hayır kısa.
    -buyur.
    -hayır box.
    -buyur.
    -hayır kırmızı.
    -buyur.
    -teşekkürler.

nasıl istemem gerektiğine dair standart bir cümle oturtamadım bir türlü.

"hayırlı işler, bir paket kısa vaysroy kırmızı renkli karton paket"
    "hayırlı işler, bir paket vaysroy ama kısa karton paket lakin kırmızı"
    "hayırlı işler, bir paket kırmızı vaysroy kapaklı paket kısa"

yok abicim olmuyor. kuramıyorum şu cümleyi bir türlü. nasıl yaparsan yap gene abuk oluyor. ister inanın ister inanmayın ama "bana bir paket vaysroy" dedikten sonra cebimdekini çıkarıp gösterdiğim, hatta kapaklı kutunun kapağını salak bir sırıtışın eşliğinde elimle böyle pıtı pıtı açıp kapadığım bile oldu bir kaç kez.

halbusem diğerlerinde ne kolay:

"bi kısa malbuş lütfen" --> buyur yeğenim.
    "bi kısa camel soft lütfen" --> buyur yeğenim.
    "bi kısa winston box lütfen" --> buyur yeğenim.

"bi vaysroy kısa ama kırmızı hem de kapaklı lütfen" --> nasıl nasıl?
  • digor diye okunur.
  • fikeroy olarak telafuz edilişini duyduktan sonra insanın kendine gelmesini zorlaştıran sigara.
  • paketi 9 lira olsaydı çakma entellerin elinden düşmeyen sigara olurdu.fiyatı 6 lira olduğu için garibanın sigarası,benim sigaram.
  • telaffuzu "vaysroy"dur.

ingilizce'de c harfinin hemen ardından ince bir ünlü geliyorsa (e veya i) "s" sesi çıkar. kalın bir ünlü gelirse (a, o, u) "k" sesi çıkar.

viceroy: vaysroy
    vicar: vikır
  • yıllardır içtiğim süper sigara. bu bokun hepsi aynı değil mi zaten.

genel bir telaffuz sorunu var evet ama ben viseroy diyorum herkes anlıyor.

yalnız başkasının başına geliyor mu bilmiyorum, 2 pakette bir arızalı filtre çıkıyor.

sigarayı daha paketten alırken filtre elinde kalıyor.

yapışkarını mı az sürüyorlar nedir bilmiyorum 2-3 paket sigara heba etmişimdir bugüne kadar.

buradan yetkililere sesleniyorum, yapışkandan çalmayın.
hesabın var mı? giriş yap