aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • ''tek başına amaçsız dolaşabilirsin, ama iki kişi mutlaka bir yere gidiyordur.''
  • james stewart, aslında o olmadığını sandığı kadını aslında o olan kadına benzetmeye çalışırken, temel bir tespiti gözümüze gönlümüze sokar:"biz arzulanana değil arzulamanın kendisine aşığız."
  • lise çağlarımdan beri, stresli ve uykusuz günlerin ardından aniden gelen hayatı alt üst edici, son günlük yaşam bükücü...

mr'lar, ekg'ler, tomografiler, kan tahlilleri temiz çıkar; ama siz yatak döşek yatarsınız ve bu tahlillerin temiz çıkıp da sizin bu halde olmanızı çoğu kişiye anlatamazsınız dahi.

bir üniversite hastanesinde bölüm başkanı, sonradan da onursal başkan olan, arkadaşımın da babası olan nörolog hocamız ile uzun uzun konuştuk konuyu.
    vücüdun tepkisi, dedi. kabullendik...
    fakat beni çok yoran, gecemi gündüzüme katan işimden ayrıldığımdan beri ataklarım çok çok azalmıştı. şu an oğlumun hasta olduğu, benim çok endişeli günler geçirdiğim uyumadığım zamanların ardından ziyaret ediyor beni maalesef.

betaserc en yakın arkadaşım, hep yanımda...

diğer taraftan, eşim ders çalışır gibi ilgili bütün videoları izledi ve burada da verilen manevra hareketlerini yaptırmayı öğrendi.
    her defasında olabilecek en üst baş dönme seviyesine çıkıp, ardından kusma, ardından terleme ve uyuma sıralamasının ardından rahatlama yaşadım.
    fakat hareketleri tek başına yapmamak, yanında birini bulundurmak lazım. bayılma olabilir, kusmak için kalkıldığında çarpma kazası olabilir.

kimsenin yaşamasını istemem, yaşayanların da atak dönemi kısa sürsün dilerim.
    kiminin tansiyonu yükseliyor, kiminin baş ağrısı tutuyor; kiminin de baş dönmesi işte...
    son günlük yaşam bükücü işte...
  • farklı ve çok sayıda tetikleyiciye sahip, atlatılsa bile yine kendi tetikleyicisi olan yarattığı tedirginlik ile yaşam kalitesini bir şekilde düşürmeye devam eden hastalıktır.
    1999 bozdağ, soğuk ve kapalı bir kış gününde kalkış yapan ve akabinde hızla çöken 8 pilotun ardından çıkan son pilot olarak denenmemiş vadi içine doğru sert bir sol dönüş ile mevsime göre beklenmedik şekilde, saniyede 5 metreye yaklaşan bir hızla yükselmeye başladım. kısa zamanda take off daki pilot yakınları ve öğrenci pilotlar altımdaki bulutların içinde kaybolurken variometre gitgide hızlanan yükselişime tepki olarak bildiği bütün sesleri çıkarıyordu. geçen zamanın pek de farkında değildim, ki bu işi yapmamın sebebi de buydu...
    2500 metreye ulaştığımda dönüp de göl kıyısına inmeme yetecek irtifanın iki katında olduğum için artık yönümü oraya çevireyim dedim ki, o ana kadar soğuk havaya bağladığım ve 10 üzerinden 2 puan verdiğim sinsi mide bulantım bir an içinde, tarifi imkansız bir baş dönmesi eşliğinde harness'in içinde büzülüp kalmama neden olan bir acıya dönüştü...kumanda iplerini bıraktığımdan itibaren en az 15 dakika süren kontrolsüz uçuş boyunca müthiş baş dönmesi eşliğinde gözlerimi bile açamadım. sanki bir santrifüje konmuş sonsuz hızda döndürülüyordum, kanadın normal uçuşa devam ettiğini bilmemin tek sebebi spin durumunda oluşacak g basıncını vücudumda hissetmiyor olmamdı. ancak basınç dışında tüm spinden çıkamama duygularını misli ile yaşıyordum. bu 15 dakika boyunca yaşadığım sıkıntı öyle büyüktü ki bir an olsun bir saat sonra yaşıyor olacağıma inanmamıştım,kanopiye fren ipleri ile kumanda vermek bir yana dursun kasılıp kaldığım pozisyondan çıkıp da harnesin bir tarafına ağırlık aktarımı yapmam bile söz konusu değildi....gözlerimi açabildiğimde başım hala hatırı sayılır şekilde dönüyordu ve bir bulutun içindeydim,görüş mesafem kolumu uzattığımda elimi göremeyeceğim kadardı....akabinde yarım saat kadar süren bir düz uçuş sonunda selametle yere ayak bastım.
    0 gün tanıştığım vertigo ile yaklaşık 1 ay çok içli dışlı oldum, yan etkisi de baş dönmesi olan ilaçlarla geçirdiğim 3-4 aylık tedavi süreci sonunda 6 yıl boyunca bu problemi tarihe gömdüğümü sanarak yaşadım...
  • yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı iç kulaktaki dengeyi sağlayan organcığın, kendisini besleyen kılcal damarların büzüşmesi sonucu yeterince beslenememesinden doğan rahatsızlıkmış kendileri. birdenbire yerin fıldır fıldır dönmesi biçiminde baş gösteren felaket bir baş dönmesi sonucu yaptırılan her türlü kontrolün normal çıkması akabinde kendime yakıştırdığım hastalık olmuştu bir dönem..
  • hitchcock'un ustalık gösterisi , fransızca bir romandan esinlenerek yazılmış (from among to dead) ve senrayonun ilk hali hitchcock tarafından aylarca çalışılarak oluşturulmuştur.

çekimler hep `sarmallara işaret eder , efektleri bile hep sarmaldır (james stewart'ın dönen başı). hikaye bile kendi etrafında sarmal yapar ; sondan başa ve sonra baştan tekrar aynı sona doğru ilerler. james stewart "ailenizin dedektifi" rolünden , takıntılı adam'a doğru inanılmaz bir geçiş yaparken kim novak ta soğuk femme fatale imgesini başarıyla canlandırır.

(bkz: kürk mantolu madonnna)
  • ondan başkasıyla ilgilenmeyeyim diye baktığım yerleri karıncalaştıran, odaklandığım her şeyi birbirine sokan, başımı hızla çevirmemi engelleyen, oturduğum ve yattığım yerden kaldırmamak için diz bağımı çözen, kulağımı çınlatan ve başımı fır fır döndüren ve tuhaf bir biçimde sinirlerimi zayıflatan meğer bu karizmatik isimli italyan beyefendisiymiş. (bkz: pozisyonel vertigo) (bkz: benign paroksismal pozisyonel vertigo)
    lakin bu ilişki beni pek yordu. terk etmesi için, beni yataktan kaldırmayıp uykulara boğan dramamine adlı bir adamla görüşüyorum.
    bu arada uzun zamandır günahını aldığım hipotansiyondan da özür dilerim. o yalnızca uzaktan platoniğimmiş..
  • çıt yok. uykunun koynundasın. başında davul çalsalar uyanmayacaksın.
    çarşaf gibi bir göl. kımıldamıyor. zamansız. o kadar ferah.
    aniden bir damla -kan gibi- gölün sathına düşüyor usulca.
    gözlerini açtığında -anlık- bir girdabın içinde bütün yakınevren köşesini kenarını kaybetmiş, akışkan bir şekilsizliğin içinde dolanmaya başlıyor. ben bir kelebek. derin kuyularda. başı yerde. uçamıyor.
    sadece birkaç saniye. ama hızlı.
    sonra herşey hiçbirşey olmamış gibi duruluyor.
    kalsiyum karbonat kristalleri. ipin ucunda yaşam.
  • ozellikle deniz ustunde ucarken buyuk tehlikedir, pilot bakar asagisi mavi, yukarisi mavi. veya bulut icindeyken. veya gece.
  • tıpta korkuya baglı bashdonmesi demektir, pilotların yükseklık korkusu, kapalı yer fobisi zart zurt
hesabın var mı? giriş yap