• "takma kendimden can sikintim, onceden beridir bir olum takintim.
    bunu da yuzume vurmasinlar sade evde yuzum asik, dişarda sempatik takildim.." sözleriyle insanın kendisiyle ilişkisini çok güzel anlatan şarkı.
  • sözleri ;

fecre dal
    fedai cembiyeleri ile cenkte kaldı
    surlarımda kahpe uykuyadaldı
    suretim şarap misali eskidikce değeri arttı
    serserim, serim giotin altı.
    kalbimde senede kaç kez birisi idam aldı ha !?
    şaibelerim şairimdi, şakacı mecburi sıfattı
    rıhtımlarımdan gemiler kalktı
    yolcular ağırladım ağır ağır revanlarım
    güneştim bir ara yağmur oldum.
    kendi deryalarımda kendimi zorla boğdum
    spekülatif düşlerin spazmı var
    stagflasyon önlemliydi
    sözümü kesme girişiminde bulunan herkeseydi radikal argolar
    söyle ne zaman bitti aşka dair tangolar?
    her işte bir racon var
    haydi egoma sponsor ol
    ecemle ecele giderim
    rabbenamı bir hiç uğru tersledim
    of haşa!...
    bir dilekti vurgun oldu
    votka redbull ciğere doldu
    sagopa nadir sarhoş oldu
    cemre geç de olsa düştü
    kelimelerdi kerimelere ve kertelerime münzeviydim
    dünveyi senaryolarda "rap" denen bahirdim
    münasebetsiz küfrü bastım, onurun canını yaktım
    altı senedir aklındayım, çekemedin yoo farkındayım
    rapimtraksın, sen reel değilsin
    yazdıklarına sadık olamadın, söyle kaç eşlisin?
    muaf bıraktım seni ve kitlelerini, sarfiyatlarım fiyatsız
    anonim oldu haykırışlarım

az önce doğdum
    halatım yirmi yedi boğum
    sele gitti ağustosum
    vasiyet etmek istedim şarkılarımı kızıma
    hep sonunda kendimi vurdum.
    şarjörü doldurdum?

koştuğum bu yolda yarımı sonladım ve kocaman adama döndüm
    sanma çok telaşlıyım, durgunum biraz, solgunum yüzüm, bitkinim ufaklık
    sen de gel peşimden amma çok çalış
    duvarda yazmaz her kural
    yumruk yersin yılma kalk, dayan
    bu abi yerle çok sevişti
    düşmek hiç ayıp değil, kalkmasını bil
    ve acele et şu gözyaşını sil
    sagopa aydıl oldu bak dedim babam, ben dayandım
    buraya kadar geldim 27 adım
    takma kendimden can sıkıntım
    önceden beridir benim ölüm takıntım
    bunu da yüzüme vurmasınlar
    sade evde yüzüm asık, dışarda sempatik takıldım...
  • çok fazla rap dinlememekle beraber, ne nedir hakimim. ergenlik dönemim türkçe rapin altın çağına denk gelmişti, ondandır. sagopa türkçe rapin belki de en iyi beatinin üstüne, türkçe rapin en güzel şarkılarından birini bu eser ile yapmıştır. bunu sagopanın yeni yaşam tarzı ve zaman değiştiremeyecektir.
  • "ya lâle açmalıdır göğsümüzde yahut gül"

gerçi ben gelincik tercih ederdim. kendiliğinden, deli delişmen...
  • klipte(sagopa kajmer'in) dönen resimler ayça şen sevenlerin yakından tanıdığı sebastian carlos'un ırakta çektiği fotoğraflardan derlenmiş. vakti zamanında ehelehe diye güldüğümüz sebastian carlos hakaten savaş muharibiymiş ve de klip için şunları söylemiş :

" karrrdeşim, ben hadiseye yeni uyandım. 25 yıllık iş, bir klip doldurmaya yetmiyormuş. bu klip dalgasından sonra, insanlar nasıl iki ayda bir, hatta ayda iki sergi açabiliyorlar, haset içinde hayret ettim. "
  • siz gidince geride kalan en önemli bırakıtlarınızdan biridir vasiyet.bu arada türkçede "bırakıt" diye bir kelimer varmı bilmiyorum ama bu kelime çok hoşuma gitti. fırsattan istifade dostlara bu kelimenin türkçeye kazandırılmasını vasiyet ediyorum.

konuyla ilgili olarak internette dolaşırken bulduğum bir öykücüğü de buraya aktarmak iyi olur diyorum.

vehbi koç ölmeden evvel oğlu rahmi'ye beni mezara çoraplarımla gömün diye vasiyet etmiş ve bir de mektup vermiş. bu mektubu ben öldükten sonra ilk başın sıkıştığında açarsın demiş.

gün gelmiş vehbi koç ölmüş. vasiyeti geregi mezara vehbi koç'u çoraplarıyla gömmek istemiş rahmi. fakat cenaze namazını kıldıran hoca kabul etmemiş, ille de çoraplar çıkacak demiş. başka imam getirmişler, o da kabul etmemiş dinimize ters diyerek. başka hoca getirmişler tabi o da, o da hiçbiri kabul etmemiş ve vehbi koç'u çoraplarıyla gömülmesine razı olacak imam bulamamışlar. rahmi koç düşünüyor taşınıyor bir çözüm bulamıyor ve birden babasının ilk başın sıkıştıgında aç dediği mektup geliyor aklına. mektupta şöyle diyor :

gördün mü oğlum rahmi! ben türkiye'nin en zengini olmama rağmen mezara bir çorap dahi götüremedim !…
  • rapten tiksinen benim gibi bi insana bile kendini dinletebilen efsane şarkı. kafiye olsun diye bokum gibi şarkı yazıp salak salak müziklerle süsleyen çakma repçi özentilerinin kafasına vura vura dinletmeli bu şaheseri.
  • rap ile alakası olmayan adama rap dinletir. sözleri felsefik ve arabesktir. sagopa kajmer, sanatçı adamdır netekim. pek ala, orhan gencebay'ın da olduğu bir playlist'te, rakı eşliğinde dinlenebilir.
  • hayatimin her parcasina dokunan sagopa kajmer sarkisi...bi dakika denir, bu arabesk mi denir sonrada koy gotune denilerek e-5 te giden arkadasa cek kenara denilerek arabadan inilir ve otobanda amacsizca dans etmeye baslanir.ayrica nakarat kismindaki vasiyet etmek istediklerim degistirilerek soylenen ve delicesine aglanilan sarki...

(bkz: iz birakanlarin yurt disina gitmesi)
    (bkz: aglamak guzeldir)
    (bkz: iz birakanlar unutulmaz)
  • rap müzik ile alakası olmayan beni bile mest etmiş bir parçadır. özellikle de klibi ve müziğini de es geçmemek gerek.
    http://www.youtube.com/watch?v=u_7x_a-wzqu
hesabın var mı? giriş yap