• sokakta görsem siktir ula tekir diye dekmiği basacağım hayvan, ormanda dağda racon kesmiyor kafa kesiyor. allaan işi işte. mutfakta ya da yatakta görsem yalakası olur yalvarırım o ayrı.

ne pis bi hayvansa bu, google'da "vaşak" diye bi görsel taraması yaptım, aha vaşak profili budur diyebileceğim tek resme rastlamadım arkadaş, hepsi farklı farklı mahlukatın.

yalnız şu fotoğrafa özellikle dikkatinizi çekmek isterim:

http://images.habervitrini.com/…sim/vasak lynx.jpg

tipe bağele tipe. sokak kedisi miii, panter miii, hüseyin peyda mı belli değil pezevenk.
  • bildiğin kedi gibi bir şey bu aslında. sokakta görsen "gel lan psipisipisi" diye sevmeye çalışır akabinde pençeyi de yersin, o derece. diğer büyük abilerinin yanında sözü pek geçmese de familyada haylaz yeğen rolündedir. gider aslana arkadan pandik atar, kaplana maymunluk yapar. onlarda üç beş hırlar ama severler keratayı, derslerine iyi çalış diye nasihat edip harçlığını verir yollarlar....
  • bir pikniite yavru kedi bulup cocuklarinin israriyla evde bakilmaya baslanan vede serpilince evden birkac kisiye kucuk zararlar veren bunun uzerine veterinere goturulunce vasak oldugu anlasilan unutulmaz hayvan.
  • çocukken oynadığımız isim ,şehir,hayvan oyununda v harfi ile yazılcak tek hayvan.bir de vampir yazardık ama kimse kabul etmez mutlaka hır çıkardı bu yüzden.çocukluk işte.
  • ev kedisiyle olan korkunç benzerliği, çıkardığı müthiş yıtıcı ses, inanılmaz güçlü bir fizik ve hayatta kalma kabiliyeti, korkutucu bakışları ile kedigillerin şahı.
    kanaatimce en karizmatik kedidir, aslan, kaplan, panter falan halt etmiştir.
  • şerefsiz avcılar sayesinde sonunun anadolu parsı gibi olmasından korktuğum hayvan.
    (bkz: biz adam olmayız)
  • artvin'de trekking yapayım doğa adamı olayım diye dolaşırken arkadaki çalılardan bir ses gelse, siz de o esnada eşhedüyü çekmeye başlayabilirsiniz.
    http://www.artvin-cevreorman.gov.tr/…raflar/69.jpeg
    http://www.artvin-cevreorman.gov.tr/…aflar/134.jpeg

artvin'de yaşıyor bu heyevan. bildiğin belgesel hayvanı. peh!
  • ülkemizde de bulunan vahşi kedi.

tarif edecek olursak kedinin üç boy büyüğü ve kulaklarının ucunda dikilmiş tüy olanıdır. bu kedilerde acayip bir asillik seziyorum... ve gerçekten de çok sevimli hayvandır.

ayrıca tunceli'de geçtiğimiz günlerde iki tanesi öldürülmüştür. belanızı sikiyim demek hakedene hakkını teslim etmektir.
  • hayvanlar aleminin açık ara en karizmatik, en asil ve en yakışıklı üyesi.
  • ulkemizde sayisi en fazla 30 kadardir diye biliyorum. bu hayvanlari avlayan insanlara birsey soylemek istiyorum ki biliyorum bunu okumayacaklar. ben bir vasak olusune oturup aglayabilen bir insanim. ama yemin ederim ben elimde silah sizi bu hayvani oldurmeyin diye oldurebilirim. nedir lan bu doga dusmanligi, bir insan olarak bu yeryuzu tanrinin sirf sen kullan diye yarattigi birsey mi! daha bugun ogrendimve sok gecirdim, gozlerim doldu, leopar varmis ya bizde. dusunebiliyormusunuz bu ulkede yasayan yabanil leopar varmis, oyle kafeste evcillesitirilip kumes hayvani leopar degil yani...ne olmus peki, en son leopar 2010 yilinda siirtte oldurulmus. ya ulkemde leopar var, olduruyoruz lan! biz nasil insaniz ya, bizim neremiz medeni, biz nasil kendimizi uygar diye tanimlayabiliyoruz! not: bunu yazan ben, av sporlari en buyuk tutkusu olan biriyim, su alti avciligi, tavsan ve yaban domuzu avlari yapan biriyim. ama birkez bile "av etigi" ni cignemedim. ulan denize saygimdan isemiyorum ya..o derece, bunlar nasil insan!
hesabın var mı? giriş yap