aynı isimde "vali (film)" başlığı da var
  • başbakan'ın istifa etmesi gereken durumlarda istifa edip milletin gazını almakla mükellef şahıs. başka bir işlevi yoktur.
  • valiler açıklama yapmaz; "beyanat" verir.

karpuzun yüzde doksan sekizinin su olması gibi valinin de yüzde doksan sekizi şunlardır:

"huzur ve güven ortamı"

"devlet bütün kurum ve kuruluşlarıyla iş başındadır"

"birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde"

"gerekli soruşturma başlatılmış, olay adlî mercîilere intikâl etmiştir"
  • diğer illerde en büyük mulki amir olup protokolde 1.sırada olmasına rağmen, ankara'da ancak protokolde 36. sırada olan devlet görevlisidir.*
  • istanbul valisi benim! dedim oradan aklima geldi, benim teyzem ilkokulda "baban ne iş yapiyor kizim?" diye sorulduğu zaman "benim babam istanbul valisi!" dediği için valilik müessesesi bana hep komik gelir. yapacak bir şey yok. bazilarina da kaymakam komik geliyor. ben kaymakam'da gülecek bir yan göremiyorum. bu kadar. bu konu bu kadar. ama büyük dedemi devlet demiryolları yük taşıma ve hamaliye işleri yüksek makamından valiliğe gözaçıp kapayana kadar yükselten asabı her zaman bozuk gerginli neşeli teyzemden bana miras kalan bu pasifli agresifli hava bazen kırıcı olabiliyor, evet ama gerçekler böyle ve onun adina özür diliyorum tüm valilik ve vilayet teşkilatindan.

eski istanbul valisi cerrah'ı osmaniye'ye vali olarak gönderen, benim de vatani ve asabi görevimi yaptiğim, güzel ve şirin kentimiz, şalgam suyunun ve yer fıstığının anavatanı valilik ve askeriyemizin nezih sürgün beldesi osmaniye'mize ve sabahları bana poğaça ayıran kantinci ye de teşekkür ederim. validen değerlisin gözümde necip. bunu bilmeni istedim.

vali olmayın kantinci olun insanliğa hizmet edin. mesaj bu.
  • 2004'te forlatt adlı albümüyle başlamış ve 7 yıldır beni kendisine sonsuza dek bağlamış norveç çıkışlı bir neofolk, ambient müzik projesi, girişimi. muhtemelen iki kişilik son derece sakin ve dingin bir proje. ağırlıkla gitar, piyano ve keman kullanılan, sakin bir tarzı var vali'nin. sanırım 2007'de norveçli folk müzik gruplarını araştırırken keşfetmiştim. o zamandan beri vali, wardruna ile birlikte en sıradışı ve içten, en güzel müzikal deneyimim olmuştur. 7 yıldır neredeyse her gün dinledim, her iyi, kötü, mutlu, mutsuz, heyecanlı anım için bir vali şarkısı oldu yıllardır. hep yanımda gezdirdim, hep zihnimde çaldı. birazcık huzur istiyorsanız kulağınıza çalınan notalardan, kesinlikle vali de dinlemelisiniz. geçtiğimiz ağustosta yeni bir albüm çıkardı, 9 yıl aradan sonra. skogslandskap. ve yine en güzel notalarla döndü kesinlikle. şiddetle tavsiyedir. buyrunuz:

forlatt'tan dypt inne i skogen.

yeni albüm skogslandskap'tan nordavindens klagesang.
  • asıl adı vàli şeklinde olan norveçli bir abimiz. kendisi sadece akustik gitarın yanına cello, flüt gibi klasik muzik enstrumanları da koyarak dinlendirici, melodik bir muzik icraa etmekte. hafif empyrium tadı var.
  • koltuk ve makam yuksek olunca, insan arastirma geregi bile duymuyor. tanri razi olsun idare hukuku mevzuatindan.
    niye yalan soyleyeyim, vali olmak icin "en az ortaokul diplomasi" sarti bulundugunu bilseydim zamaninda, onca murekkebi hokkalarda telef edecegime siyasi erkin yaninda olmak gayesiyle yalar dururdum valla. ne cahil bi insanmisim be.
  • bir ilin en buyuk yonetim gorevlisi.
  • bir "perspektif" sunması açısından şöyle bir kıssa yerinde olacaktır: devlet başkanı olduğu bir dönemde hz ömer denetim için şam'a gider ve yardımcılarından oradaki halk arasında (varsa) yoksulların listesini çıkarmalarını ve ona getirmelerini ister. yardımcıları listeyi hazırlayıp hz ömer'e verirler. hz ömer listeye bakar ve ilk sırada şam valisini görür... (devamı var...)*

evet, vali perspektifi diyorduk...

edit: hikayenin devamı şöyledir. vali'nin durumunu öğrenen hz ömer, onun evine gider. valinin evi tam bir fakirhanedir. hz ömer valiye bir miktar yardım ön görür ama vali bunu kesinlikle kabul etmez. valinin karısı niye kabul etmediğini, ihtiyaçlarının olduğunu sorunca da, bir yönetici olarak bunların hesabını veremeyeceğini söyler. (sorumluluk)
  • forlatt ve skogslandskap albümleri itunes store türkiye'de yayınlanan kaliteli oluşum.
hesabın var mı? giriş yap