• malum kesimin gazını alacak, suni deri şapkaların satışlarını yeniden coşturacak sikimsonik bir dizi olacaktır. orta asya kökenli türk geleneklerin yoğun şekilde görüldüğü anadolu selçuklularının dakika başı selamınaleyküm aleykümselam diye gezdiği, ya allah diye kılıç salladığı, kökeni türkten ziyade arapmış gibi gösterildiği ve alttan alttan malum partinin övüldüğü diriliş ertuğrul vakasının değişik versiyonundan başka bir şey değildir.

götü yiyen islam öncesi türk tarihi dizisi çeksin, belki izleriz.
  • tarihsel açıdan yine hiçbir gerçekliği olmayacak siyasal islamcı dizisi. hangi millete ait olursa olsun bu tarz tarihi dizileri çok severim lakin "tarihimiz" diyip izleyecek andavallara da şimdiden allah akıl fikir versin demek düşer.

diriliş, kuruluş vs bu dizilerde gerçeklik aramamanız gerekmesinin en büyük nedeni o döneme dair çok kısıtlı belge bulunması zira türk toplumları yazılı belgelerden ziyade sırtlarını kulaktan kulağa aktarılan destanlara yaslamışlardır, bu sebeple bizim tarafımızdan dönemi anlatan yazılı kaynak yok gibi bir şeydir 1400'lere kadar neredeyse. hatta en bilinen dönemin eserlerinden aşıkpaşazade'nin tarihçesi bile kronolojik bir tarihçeden ziyade destandan hallicedir. osmanlı'nın gerçekten kayı boyundan olup olmadığı bile hala daha tartışmalıdır (en iyi osmanlı tarihçilerimizden halil inalcık olmadığını söyler). o zamanlara dair bilgimiz ise genellikle farklı milletler tarafından kaleme alınanlardır, mesela osmanlı'nın kuruluş dönemi için çoğu belge aslında bizans'a aittir. bir örnek vermek gerekirse; kuruluş osman'da osman gazi tam bir bela mıknatısı gibi aktarılmış ve önüne gelenle savaşa girmiş, tüm dünyayı karşısına almış gibi yansıtılmıştır fakat bizans kaynaklarına göre osman gazi çevredeki çoğu tekfur ve bölgede yaşayan hristiyan halk tarafından oldukça sevilen bir beydir. hatta osmancık ismi ile anılır.

haliyle tarih motifli bir dizi olarak bakılabilir fakat "tarihimiz" denilerek izlenemez, zaten o döneme ait ne bir dizi ne film çekilebilir yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü. çünkü elinizde materyal yok. ne anlatacaklar? işlerine geleni ve osman - bala hatun dramasının benzerini.

ha ama bak uyanış, diriliş, kuruluş falan gidiyoruz sıçış vahdettin çekilebilir, onunla ilgili çok kaynak var.
  • varoluş: big bang adlı prequelini bekliyorum. dünya toz ve gaz bulutu halinde, ileride türkler'in yapı taşı olacak atomlar birbirine "selamın aleyküm" diyor, hep birlikte tekbir getiriyor. tengricilik hiç olmamışçasına çek kank. yalnız ekin koç bebeğim, çok yakışıklı.
  • akp'nin ucuz ve görgüsüz milliyetçiliği yüzünden milletin aslında bir sorunu olmadığı halde durduk yere nefret etmesine sebep olduğu tarih mevzularından biri de selçuklu devleti olacak gibi. milli maç izlerken spikerin ikide bir maçı bırakıp uyanış selçuklu dizimiz diye hönkürmesi ister istemez insanda senin selçuklu'nu da uyanışını da diye sövmesine sebep oluyor. tarih dizileriniz cehalet örnekleriyle dolu, dizileriniz eski türk devletlerinin başarılı dönemleriyle bugünün çökmüş türkiye'sini çaktırmadan özdeşleştirelim planlarıyla örülü. tek bir konuda haklısınız. tayyip erdoğan rejimiyle abdülhamit zihniyetini özdeşleştirmek mümkün. zira ikisi de baskıcı ve başarısız iki ayrı dönem. öbür türlü elde kılıçla dizi izleyen hıyar kitleyi gaza getirmekten başka bir işe yaramıyor bu diziler.
  • 50 sene sonra da ''düzülüş uzun'' diye bir dizi çekerler mi acaba
  • adamlar çöküş diye film çekiyor. (bkz: der untergang) ders alıyor tekrarlamamak için.

bizimkiler..

neyse boşver ya. almanya bizi kıskanıyor eved.
  • burada daha önce anlattığım başımdan geçen bir durumu tekrar anlatacağım. daha doğrusu ifşaa edeceğim. sonrasında korkmayın diziyle bağlantısını kuracağım.

bundan 7 ay önce pandemi daha ülkemize gelmeden 10 gün kadar evvel işsiz kaldım. hatırlarsınız pandemi öncesi de yığın yığın işsiz kalıyorduk. patronum bu gibi dizilerle gazlanıp ne kadar yüce bir millet olduğumuzu göz yaşlarıyla zikredip coşardı. bu yüce milletin mensubu bana sigortamı yapmadı yıllarca. bu vesileyle tazminat, işsizlik maaşı gibi şeyler alamadım.

5-10 gün sonra başka bir şehirde iş bulup taşındım. bu sefer pandemi patladı işsiz kaldım. yine sigortam olmadığı için kısa çalışma sadakası alamadım. bu gibi dizilerin sponsoru sgk patronu şikayet dilekçemi bile işleme koymadı pandemi şartları diyip.

aç kaldım. bir süre sonra sokakta kalma tehlikem başladı. valiliğe başvurdum. beni kaymakamlığa yolladı. kaymakamlık belediyeye sevketti. her şey bir levent kırca parodisi gibi. belediye de bu ve benzeri dizilerin sponsoru. o da bir sosyal yardım kuruluşuna gönderdi. o kurum da başka bir kuruma.

7 aydır aynı döngüde gidip geliyorum. geçenlerde artık bıktığımı ve intiharın eşiğinde olduğumu yazdım buralara. kapıya polis geldi. güldüler eğlendiler hep beraber gittiler.

benim gibi yüz binler var. ve benim gibi yüz binlerin yıllardır ödediği vergiler bu dizilere akıyor. ne kadar aktığı devlet sırrı. sizin hâlâ ödediğimiz vergiler bu dizilere akıyor. bizim gibi dayanışmaya ihtiyacı olan arkadaşlarınız için yaptığınız bağışlar bu dizilere akıyor.
    benim her yoksulluktan öte bunu kaldıracak bir midem kalmadı artık. arkamdan ölümü sevmeyin. bunlardan hesap sorun.
  • batış osmanlı olacak mı acaba. yaw keşke hunlardan başlasaydınız da kronolojik olarak takip ederdik, şimdi işin yoksa git geriye.
  • çekim alanında bulunan yaklaşık 260 kişilik dekor ekibine mobbing uygulayarak 24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemeklerin ısrarla çalışanlara dayatıldığı, ihtiyaçlarını karşılamak isteyen personel için tuvalet ve su ihtiyaçlarının karşılanmadığı bu akşam yayına girecek dizi. çalışanların 5 haftadır paralarını alamadığı söyleniyor.

(bkz: akli film)(bkz: emre konuk)

aldıkları ihale işlere bakılınca yandaş olduklarını anlamak zor değil. üstelik trt'den milyonları peşin peşin alıp emekçi insanlara böyle davranmak ancak bunlara yakışır bir zihniyet. umarım çalışanlar gerçekten ciddi bir protesto yapabilirler. çünkü çalışanlar olmadan bu yapımcı bozuntuları bir kare çekemezler.

kaynak

(bkz: uyanış dizisinin set çalışanlarının iş bırakması)
  • trt’nin türk tarihini dizileştirdiği yapımlardan bir tanesi.

diriliş ertuğrul,
    uyanış büyük selçuklu’dan sonra
    sikiliş uzun adam bekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap