• herkesin ne olmadigini yazdigi ama ne oldugunu yazamadigi sey. *

boyle yazinca bilmiyorsun madem neden entry giriyorsun gibi oldu. yazalim o zaman;

internetin en eski paylasim seklidir. hali hazirda cok bilinen yontemlerle indirip icinde 70-80 adet .rar dosyasi cikip birlestirdiginiz bir suru dosya buyuk ihtimal usenetten inmistir. sebebi ise usenet in dosya paylasim seklidir, her bi program onlarca parcaya bolunur ve bu parcalar txt haline donusturulur. ardindan gerekli programlarla birlestirilir ve istenen full dosya olusturulur. kavramasi, kullanmasi, bahsedildigi uzere ayiklanmasi zahmetli ve zaman alicidir (gerci bunu artik kolaylastirarak yapan tum binaryleri listeyen programlar var artik).

gunumuzde .torrent protokolu, onlarca paylasim sistemi varken kullanimi yuksek oranlarda degildir. bir ev kullanicisinin gerekli oldugu herseye .torrent ya da paylasim sistemlerinden ulasabildigi dusunulurse neden bu kadar az bilindigi az cok anlasilmaktadir.

''-neden ratio diye kasayim, dosyayi hemen indireyim yoluma devam edeyim.'' dusuncesi nasil .torrent in eski cilgin attigi gunleri golgelemisse(ki hala ratio derdi olmadan download yapilabilen sunuculer vardir), torrentte zamaninda usenet i ulkemizde daha ogrenilmeden geri plana itmistir, iste bu yuzden usenet hakkinda ki kisisel gorusum bilmeyen ve kullanmayanin pek birsey kaybetmedigi yondedir.
  • cok buyuk bir kitlenin bilmedigi, duymadigi bir olay. yoksa rapidshare, netload vs. gibi siteler para kazanamazdi. garip olan ise usenet'in internetten bile eski olmasi ama duymayan duymuyor iste arkadas.
  • 349 milyon postluk arşivi erişime açılmış:

https://www.usenetarchives.com/
  • internetten sadece popüler içerik indirenlerin, eski teknolojiyi neden kullanıyorlar anlamıyorum diyerek yaftalamaya çalıştığı muhteşem büyüklükteki ağ.

torrent ile usenet'i kıyaslamak mp3 ile flac'i kıyaslamaya benzer. ana hatları benzer ancak şeytan ayrıntıda gizlidir.

bul bakalım bana şu film için seederi olan torrent;
    gullivers travels 1939 720p bluray x264 cinefile

seeder var mı yok mu diye merak etmeden 8mbitlik dandik ttnet hattımdan ssl portu üzerinden 850k/s ile indiriyorum bunu.

edit:

ayrıca (bkz: #25553029)
  • arşivini zaman yolculuğu niyetine okumanızı öneririm.

yıllar önce yazdığım ve içinde cyberpunk geçen entryi gün yüzüne çıkardıktan 5 dakika sonra usenet arşivine girip rastgele bir yere tıkladım. çıkan şu .

cyberpunk / brazil

tam olarak dervişin fikri neyse zikri de o oldu haha.

hayatımda özel bir yer edinmesine imkan olmayacak kadar kısa bir süre kullanmıştım. şimdi elimdeki akıllı telefondan bu arşive bakınca garip hissettim. okuduğum şeyleri yazanların hemen hepsi muhtemelen ölü. 200 yıl sonra da bu yazdığımı dijital/kil tabletlerden okuyan biri "oha ilkel ilkel yazı yazmışlar" diyecek belki de...

neyse, yatayım ben. sabah iş var. umarım 200 yıl sonra da sabah iş olur. biz çalışıyoruz, onlar da çalışsın!
  • internet kullanıcılarının ilgi duydukları konularda özgürce tartışabilmelerine olanak sağlamak için tasarlanmış, ancak zamanla gönderilen mesajlara binary dosyaların da ilave edilmesiyle ufaktan dosya alış veriş ortamına doğru evrim geçirmiş olan network. nitekim günümüzde usenet'de en son filmlerin divx'lerinden en yeni işletim sistemlerinin cd image'lerine dek herşey mevcuttur. ama bu dosyalar paralı server'larda bulunmaktadır. o ayrı. (bkz: easynews)
  • hali hazırda kullanmaya başlayalı yedinci ya da sekizinci yılımı doldurduğum sistemdir. türkiye'de maalesef az bileni bulunmakla beraber gerçekten inanılmaz miktarda -kesinlikle mecazi değil- malzeme bulunmaktadır. isteyen binary kısmına takılır, film müzik vs indirir, isteyen ise -anet hastası bir şahsiyet olarak- sadece mesajlaşmak için kullanır.

üzülerek söylüyorum ama mesajların kalitesi kullanıcılarının çok daha fazla olmasına rağmen türkiye'deki bir çok forumdan, news serverdan çok daha iyi durumdadır ve edindiğim en ufak bir kelime bilgi bile usenet kullanmak için ödediğim paranın her kuruşuna değmektedir. amatörlerin yanı sıra çok fazla profesyonel de bulunur. google groups kullanılarakta takip edilebilir fakat yazılabilir mi bilemiyorum.
  • eğer hızınız 1mbit ise server olarak astraweb'i önerebileceğim sistemdir.

astraweb'in kampanyası sonucu aylık 10 dolar karşılığında hızını sürekli 1mbit olarak ve rapidshare gibi kota koymadan sınırsızca download yapabilirsiniz.

diğer hızlar ve keyfinize uygun diğer seçenekler için buraya bakabilirsiniz.

http://www.news.astraweb.com/plans.html diğer hızlar ve keyfinize uygun diğer seçenekler için buraya bakabilirsiniz.

bunun yanında usenet keyfini en üst düzeyde yaşamak istiyorsanız kombo olarak kullanacağınız liste şöyle olabilir.
    (bkz: astraweb)
    (bkz: newsleecher)
    (bkz: newzbin com)

tabi bu kadar şeyden sonra tb'larca hdd almak farz oluyor insana.
  • disciples 3 ün ingilizce versiyonu dün cıkmıs olmasına ragmen, an itibariylen hiçbir torrent ve rapid linkine rastlamamam sonucu birden:

-olm bi film yada oyun ilk olarak usenet e düşer lafı aklıma geldi.

gel görki aşmıs torrent bilgimin yanında usenet kullanma hakkında pek bişey bilmiyorum.
    giganews den basliyorum bismillah
  • son zamanlarda sıkça download hatası vermesi sebebiyle yıllarca kullandığım astraweb' in yerine usenetbucket' i tercih ettiğim dosya paylaşım platformu. usenet sebebiyle akn olmayan tarife seçilebilir, laptop 7 / 24 açık kalabilir. bazı diziler yüklenemeyince devreye torrent giriyor. madem torrent kullanacağım neden usenet kullanmaya devam ediyorum diye kendime soruyorum.
hesabın var mı? giriş yap