• yurdumuzdaki bir çok dangalağın sık sık gerçekleştirdiği üniversite muhabbetlerinde mutlaka geldiği eşik. üniversite hazırlık öğrencisi, onun velisi, amcası, teyzesi, siki, sokunun da içinde bulunduğu durum.

sorsan hangi ilimizde olduğunu söyleyemeyeceği bu üniversiteyi "o ne ya sütçü imamda mı okuycaaam" "öfff bu puanlarla anca sütçü imama girerim ben" "sen çalışma böyle devam et sütçü imama girersin" şeklinde laflarla küçümserler. halbuki bu üniversitenin eğitim düzeyi ve kadrosu, imkanları vs'lerinden haberleri dahi yoktur. sırf adından dolayı küçümsenmektedir bu üniversitemiz.
  • kahramanmaraş'ta kurulan koskoca bir üniversiteye, kahramanmaraş'ın en büyük tarihi sembollerinden birisi olan sütçü imam'ın ismi layık görülmüşse, aşılıp aşılmamasının yine bu dangalaklara bağlı olduğu eşik. ne koyacaklardı? muz üniversitesi mi?

komiksiniz.
  • türkiye'deki üniversitelerinin %80'inin görmesi gereken muameleyi tek başına göğüslemesiyle sonuçlanmıştır.

geri kalan %20'yi de "azın çoğu" skalasında değerlendirebilirsiniz.
  • benzer şakalar okan, aydın ve yaşar ve semih üniversiteleri için yapılmaktadır. küçümseme bilindik olsa da, anlam biraz farklıdır.

bu arada semih üniversitesi başka bir cumhuriyetteydi herhalde ?
  • kabul edilmiş yüksek lisans ve doktora tezlerini okurken üstünden sırıkla yüksek atladığım eşik. tabi sadece kendi konumla ilgili olanlardan bahsediyorum, diğerleri birbirinden çılgın buluşlara imza atmışsa bilemem ama adamlar intihal bile yapmamış, kitabın kapağını yırtıp kendi kapağını yapıştırmış lan!
  • odtüye yaptığı atardan sonra artık yerini yavaş yavaş sabahattin zaim üniversitesine bırakan eşiktir.
  • ben üniversiteye hazırlanırken "sütçü imama bile giderim" şeklinde dillendirilirdi. aslında oraya varana kadar kesin başka üniversiteler vardır ama isimden kaybediyor. dünyanın neresinde olursanız olun bir üniversiteye sütçünün adını verirseniz imajdan keybedersiniz. kaldı ki kahramanlığı bile şaibeli olup mesleği deği adı imam olduğu için halkı bir araya getirip önderlik etmesi gibi bir durum da söz konusu değilmiş. düşmana ilk kurşun falan romantik hareketler olsa da kimseyi kahraman yapmaz. var mı bir hasan tahsin üniversitesi? yok..

(bkz: sütçü imam)
  • yıllar boyunca, bir önceki yılın taban puan sıralamalarında en altta yer almış ve bu nedenle açık hedef olmuş bir üniversite olmasından kaynakalanan küçümsemenin sözlükte ne kadar farklı yere çekilebileceğini göstermiş eşik.
  • dünya makyaj şampiyonasında birinciliği olan, fırsat sitelerinde 1 tl'ye burs dağıtan nişantaşı üniversitesi varken yanına yaklaşılmaması gereken eşiktir. bu da böyle biline.
hesabın var mı? giriş yap