• hollywood'dakine 80$ karsiliginda girebiliyorsunuz. hafta sonu 09:00-18:00, hafta ici 10:00-17:00 arasi acik, ancak saatleri degisebiliyor ve özel konsept geceleri düzenleyebiliyorlar. örnegin; ekimde halloween konsepti vardı, onun icin de ayri bir bilet alip gece de devam edebiliyorsunuz. saatleri ve özel geceleri web sayfasindan öğrenebilirsiniz.

arabayla gittiyseniz, 15$ karsiliginda arabanizi otoparkina koyup universal city uzerinden giris yapabilirsiniz. hafta sonu çok kalabalık olduğu için çok sıra bekliyorsunuz, hafta içi daha sakin, her şeyi bir iki kere görebiliyorsunuz. vaktiniz varsa hafta içi gidin derim.

oncelikli olarak studio toursa mulkata katilin. bir tram sizi alarak studyolari gezdiriyor, hollywood'un ne sahtekar olduğunu görüyorsunuz. o new york sokaklarında geçen filmlerin sadece ahşap ya da tuğla ön duvarlardan ibaret görüntüler olduğunu görüyorsunuz. 3d king kong gösterisi aklınızı başınızdan alıyor. jawsla karşılaşıyorsunuz, tram metro istasyonuna park ettiği anda deprem oluyor, patlamalar, su baskınları vb. wisteria lanede yalanmış, o kocaman sokaklar, evler küçücük bir setten ibaret.

sonra kendinizi eğlenceye atın. defalarca, defalarca.

the simpsons ride şahane tasarlanmış. simülasyon, gerçekten bir roller coasterdasınız hissi yaratıyor, beynın bir simülasyonu bu kadar gerçek algılamasına şaşırdım. favori oyuncaklarımdan biri bu oldu, kaç kere bindim hatırlamıyorum.

transformers görsel bir şölen sunmuş, yine bir simülasyon ancak optimus prime masmavi gözleriyle, gözünüzün içine içine görevinizi söylüyor. bumblebee ile korku dolu bir seyahat yaşıyorsunuz. patlama sahnesinde burnunuzun dibinde alevi hem görüp hem de hissediyorsunuz. megatron öldün sen olum. buna da bayıldım.

the mummy en korkunç olanı, hele bi siyah iğrenç böceklerin ayaklarınızın altından geçtiği sahne varki, çığlık çığlığa kalıyorsunuz. bunda raylı bir sistem üzerinde ilerliyorsunuz.

jurassic park da en ıslak olanı. suyun içerisinde bir botla ilerliyorsunuz ve ıslanmadık yeriniz kalmıyor. hele ki botun yüksekten aşağıya düştüğü bir sahne var, orada öldüm sandım.

diğer oyuncaklara ve gösterilere de mutlaka birer kere katılın ama yukarıdakileri sakın es geçmeyin. bir kaç kere binin, tadını çıkartın. bir de, kahramanlarla belirli saatlerde fotoğraf çektirebiliyorsunuz, o saatleri öğrenip mutlaka fotoğraf çektirin.

kısacası çocukluğumda hiç bu kadar eğlenmiş miydim hatırlamıyorum. umarım tekrar gidip eğlenme şansım olur. yolunuz düşerse mutlaka gidin.
  • gittik, gorduk.

bir gunde rahat rahat tum ride'lari bitirebileceginiz, uzerine kalan zamanda da istediklerinize ikinciye binebileceginiz yer.

oncelikle ilk kural, erkenden orada olmak. her ne kadar baslangic saati 10:00 gorunse de cok daha onceden iceri insan alinmaya basliyor. ride'larin cogu tam 10:00'da basliyor.

erkenden gittiniz ve iceri girdiniz. cogu kisinin soyledigi gibi ilk olarak studio tour'a gitmek buyuk hata. yapilmasi gereken ilk sey sabah bombos olan lower lot'a inmek. onlerinde hicbir sira olmayan transformers, revenge of the mummy ve jurassic park'i sirasiyla yapin. jurassic park'i bu uclude en sona birakin zira birazcik islaniyorsunuz. herhangi bir arada raptor encounter'a da goz atin. tam meydanda zaten, gormeme sansiniz yok.

alt kat halloldu. direkt ust kata cikiyoruz. studio tour icin yine acele etmeye gerek yok. maksat olabildigince ride'i bir an once tamamlamak. shrek 11:30'da basliyor. yukari ciktiginizda da saat o civarda olmali. once shrek, sonra waterworld'un ilk seansi (1:00), sonra the simpsons, sonra da studio tour. kacamayacaginiz siralar bunlar olacak sadece.

tour'dan dondugunuzde de animal actors ve despicable me. geriye 1 saat civari kalmis olmasi lazim eger hafta sonunda gitmediyseniz. bu siralamayi cuma gunu uyguladim. sonrasinda da jurassic park'a bir kere daha gittim.

ve ek olarak yaninizda abur cubur bir seyler getirebilirsiniz. yiyecek icecek fiyatlari epey sisirme.
  • orlando'daki icin konusmak gerekirse; jurassic park'tan ziyade, donunuza kadar islanacaginiz asil aktivite islands of adventure'daki temel reis'in botudur. asil buna binerken yagmurluk alin yaniniza, ustunuze basiniza, hatta ikinci bir kiyafet falan, cok ciddiyim, kafanin ustunden kova bosaliyor nerdeyse.. binerken "niye bu insanlar kapisiyo bu yagmurluklari?" diye aval aval bakinip, turkluk yapmayin :/

bir de; ride'lar icin misal iki kisiyseniz, kalabalik kuyrukta beklemek yerine, single kullanicilar icin olan kuyruga girin single'missiniz gibi. adamlar ayri kuyruk da yapiyor bak. kimse yok ve sira size geldiginde; yanyana oturabiliyorsunuz yine, ayriliriz diye korkmayin. turkluk burada ise yariyor bak ;)
  • gecen hafta persembe gunu (2 eylul 2021) tarihinde hollywood'daki studyoya gittik.

oncelikle sunu belirtmem lazim ki roller coaster'lardan ve de kapali alanlardan felaket derecede korkan ha gayret 40 yasinda bir adamim.

adam basi $109 + vergi verdik internetten bilet alirken. reddit'de ve bilimum platformlarda icerisinin cok kalabalik olacagi bazi siralarin 2 saate kadar uzayacagi ve de cogu ride' a binemeyecegimizi okumustuk. sagolsun bu konuda lavinyaa saglam calisti hakkini odeyemem. kesinlikle boyle bir sey olmadi bu arada, begendigimiz ridelara 2 kere bindik sabah 9 aksam 6.30 arasinda.

biz oncelikle asagi kattan basladik ve de sonra yukari ciktik, asagida gorulecek cok fazla yer yoktu ama butun ridelar cok eglenceliydi:

revenge of the mummy: ilk bindigim ride'di ve de hakikaten altima sictim, bayagi korkutucuydu, 2. kez binebilmek kismet oldu ve de daha cok eglendim. benim gibi tirsaklar bununla baslamasinlar, karanlikta gectigi icin arada gozumu kapatmak zorunda kaldim.

transformers: the ride-3d: kesinlikle cok begendim bunu da. gayet keyifliydi, buna da 2 kere bindim, az korkuttu.

jurassic world: cok keyifli ve islakti, ozellikle ride'in sonu cok eglenceliydi, pek korkutmadi, 2 kez bindim.

simdi ust kattakilere geciyoruz.

despicable me minion mayhem: saglam bir minions hayrani olarak cok begendim, cok keyifliydi, 2 kere girdim ama 1 kere de yeter.

silly swirly fun ride: minion'larin hemen karsisindaydi, cocuklar icin eglenceli, cok zamanininz kaldiysa binin ama tavsiye etmiyorum.

dreamworks theatre featuring kung fu panda: parkta en begenmedigim atraksiyondu, 1 kere deneyin zamanininz varsa.

the simpsons ride: buna zamandan dolayi 1 kere binebildim sanirim, kesinlikle guzeldi. tavsiye olunur.

the secret life of pets: off the leash: cok sirindi ama bayagi bayagi cocuklar icin, zamaniniz varsa tavsiye ederim, cok sevimliydi, sadece koltuk donuyor atraksiyon beklemeyin.

flight of the hippogriff: ufak bir roller coaster, cok hafif tirstim ama basta soyledigim gibi ben roller coasterlara binemeyen bir adamim, yani ortalama bir insansaniz asla korkutmaz, keyifli ve kisaydi.

harry potter and the forbidden journey: parkin acik ara en iyi ride'ydi, saglam ceviriyor oraya buraya, kafaniz da bayagi guzel oluyor. hatta bazi yerlerde de tirsiyorsunuz ama bence harikaydi. mutlaka ama mutlaka bu ride'a binin.

the wizarding world of harry potter: ilgimizi cekmedi, asa satmak icin yapilmis bir sov deniyor internette, yorum yapamayacagim.

simdi de diger sovlara geldik:

waterworld: gunde 2 kere oluyordu biz gittigimizde, adamlar ciddi ciddi parca harcamislar, cok keyifliydi ama islanmak istemiyorsaniz yesil bolgelere oturmayin. elemanlar kovayla uzerinize su dokuyorlar, abartmiyorum kesinlikle. cepheden izlerseniz daha cok hosunuza gider.

universal’s animal actors: cesit cesit hayvanlar sizi eglendiriyorlar, zamaniniz varsa gidin pisman olmazsiniz. hayvanlar benden yetenekli diye azicik depresyona girmis olabilirim.

universal turu 1 saat suruyor, mulaka 3. vagon oturun dendi ve de cogu atraksiyon da onumuzde oldu. harikaydi gercekten. kesinlikle 1 saatinizi ayirin, en cok hayiflandigim sey 2. kere gidememekti.

ıceride bir ton yiyecek sey var ama harry potter bolumundeki butter beer (tadi sivi tiramisu'ya benziyor.) ve de simpsonlar'daki insan azmani donut'i yedik.

ıkisi toplam $20 civarindaydi ve de cok tatlilardi, zevkinize kalmis.

biz iceride yemek yemek istemedik zamanimiz gitmesin diye.

cok uzun tuttum biliyorum ama gidecek birisi guzel bir turkce kaynak hazirlamak istedim. cok eksigi yoktur umarim ki.

biz inanilmaz eglendik bir daha olsa bir daha giderim ama dedigim gibi mevsimden ve okullarin acilmasindan dolayi cok sansliydik, cok kalabalik degildi.

tum ride'larin dukkanlari var, maddi durumunuza gore bayagi bir sey bulabilirsiniz. biz burada yasadigimiz icin cok abarti pahali degildi (tshirtler $20 civarinda, anahtarliklar $7-$8 ama turkiyeden gelecekleri zorlayabilir maalesef dolar kurundan dolayi.)

bir de is sebebiyle vegas'tan buraya gectik ve de 15 yasinda bir ergen oldugum icin vegas'tan "classy as fuck" yazili bir tshirt almistim, onu giydim orada. ilk ride'dan ciktiktan sonra bir gorevli tshirtunuzu degistirin ya da ters cevirin diye uyardi cok ama cok nazik bir sekilde. adam gibi seyler giyin, benim gibi hayvan olmayin. coluk cocuk var. (bunun disinda kiyafetle ilgili bir kisitlama yok.)
  • buraya gidecek olanlara, sağlıkları için, vereceğim en önemli tavsiye (los angeles'takini baz alarak konuşuyorum) ya yanlarında yedek kıyafet götürmeleri, ya water world'ün ilk gösterisine yetişip girmeleri (günün sonundakine girince insanın üstü başı kurumuyor) ya da water world'ü izlemeye girdiklerinde mümkün olduğunca en arkalarda oturmalarıdır. lapin gibi 3. sırada oturan bir insan olarak, gösteriden önce ve gösteri süresince baştan aşağı sürekli ıslatıldığımız için çıkışta koşa koşa gidip aldığımız sweatshirt'lere rağmen, pantolonlarımız ıslak olduğu için otele dönene kadar hasta olup uzun süre karın ve bel ağrısı çektiğimizi belirtmek isterim. house of horrors'ta chucky'nin elinde bıçakla kovalaması, jurassic park'taki su kayağı, simpsons ride'daki sanal roller coaster vs son derece atraksiyonlu olmasına rağmen, en eğlenceli kısmı stüdyo turuydu. (sanal deprem, yangın, sel, metro kazası, araba kazası ve benzeri simülasyonlar, emedy gölü ve jaws ın otobüse saldırması, bates motel filmine ait* ufak canlandırmalar, 3d king kong vs içeriyor) back to the future, bruce almighty, desperate housewives'ın setlerinden geçmek ve bütün bunların esasında plastikten evler olduğunu öğrenmek ilginç geliyor. ancak transformers için saatlerce sıkıcı upuzun bir kuyrukta beklemeye çok da değmez sanki... keza shrek de görülse de olur görülmese de...
  • los angeles'ta olanını bir günde bitirebilmek için sabah açılır açılmaz girmeniz gerekiyor. yaz sezonu için saat 09:30. hatta biraz şanslı ve akıllı olursanız 2. kez bütün aktivitelere bir kez daha katılabiliyorsunuz. bu kalabalığa bağlı tamamen.

gideceklere tavsiyeler ;

-girer girmez elinize bir harita ve aktivite saatleri olan bir broşür alın.
    -en başta tren turuna katılın. en uzun parkur bu ve en eğlencelisi.
    -jurassic parka katılmadan önce fotoğraf makinalarınızı ve cep telefonlarınızı iyi bir yerde ya da safe boxlarda saklayın.
    -mummy'e jurassic parktan önce girin.
    -çizgi film karakteri olan parkurlara ben çocuk muyum deyip katılmamazlık etmeyin en eğlenceli olanları bunlar benden söylemesi.
    -tüm tesislerden dışarıya çıkabiliyorsunuz. bileğinize bir şerit takıyorlar tekrar girebiliyorsunuz.
    -içeride her türden yeme içme tesisi var. dışarıda yemek yiyebiliyorsunuz. unutmayın dışarı çıkabiliyorsunuz.
    -tam günlük olan bileti alın, vip vs gibi para tuzaklarına kanıp 2 katı para vermeyin. türksün lan sen uyanık ol biraz. aktivite saatlerine göre hareket edin yeter.
    -waterworld en enfes olanı.
  • iki gündür floridada olanında vakit geçiriyorum sabahtan akşama kadar, daha bir 5 gün kalsam sıkılmam sanırım. adamlar yapmış gerçekten. gezerken saygı duydum her noktada. 3d-hologram filan (bunların tam teknik adı bilmemnesi nedir bilemicem ama) olayını zaten aşmışlar. simülatörlü rideların gerçeklerden farkı yok, özellikle harry potter ve simpsons tek kelimeyle mükkemmeelll. yani aman bunlar sıkıcı olur diye düşünmeyin.
    benim şansıma jurassic park çalışmıyordu, bir ona üzüldüm. bir de iki gün boyunca cesaretimi toplayıp da hulk rollercoastera binememiş olmama.
    universal studios ve island of adventure parkları arasından, ben, tam tersi olacağını tahmin ediyordum ama, island of adventure ı daha çok beğendim. ortamını da, ridelarını da.
    ridelardan başka, gidince dikkat etmek gereken şey, alışveriş olayı, hele de çocuğunuzu götüyorsanız. ben 30 yaşında koca kazık halimle, kendimi kaybettim o oyuncakların arasında, çocuklar nasıl delirmesin. (gitmedim ama disney çocuklar için daha da cezbedicidir) imkanım olsa, iki valiz dolusu oyuncak ıvır zıvır alır çıkardım ordan da, o koca koca oyuncakları türkiyeye taşımak bile sorun. tabi fiyat konusundan bahsetmiyorum bile, en ufak, en ucuz, en dandik şey bile 5 dolarescikten başlıyor, sonu yok. tabi tipik pazarlama taktikleri, her ridedan çıkışınız, direk o ride ın konusu ile ilgili dükkanın içine oluyor, o heyecanla da, insanın gördüğü herşeyi alası geliyor.
    genel ortam olarak acayip düzenli yalnız herşey. ne bileyim rideların giriş sıraları pek nizami, öyle yarım saat bekleme filan olmadı benim şansıma iki gün de hiçbirinde, tıkıt tıkıt işliyor herşey. o kadar kalabalığa rağmen, wcler acayip temiz.

işin özeti, herşeyiyle çok sevdim, ve sırf o taşıyamam diye almadığım ve şimdiden aklımın kaldığı e.t. bebeğini almak için bile yeniden gitme planları yapmaya başladım (bebek bahane, hayal dünyası şahane)
  • florida'da bulunani universal studios ve islands of adventure isminde iki kisimdan olusmaktadir. islands of adventure daha yeni atraksiyonlarin bulundugu kisimdir. spiderman ride'i gidip gorulesidir. bir de back to the future'i parktan kaldirmis ibisler, yerine simpsons'i acicaklardi. muhtemelen su an acilmistir veya eli kulagindadir. bilginiz olsun, gidip de marty, doc. ,delorean nerdesiniz laaan, yillardir bunu ani bekliyorum demeyin diye. kaldiranlarin analarina kufur edebilisiniz tabi o ayri. (ben bir sey demiyim gerci , gote girmesin simdi durduk yere)
  • desperate housewives'ın setini içinde barındıran stüdyolardır.
    kesinlikle burdaki en eğlenceli aktivite 4-5 kez simpsons ride'e binmektir...
  • bu seneki superbowl sirasinda yayinlanan her reklamlarindan sonra yuzbin adet bileti ucretsiz dagittilar. o reklam gun icinde 5 kere yayinlandi, yani 500.000 ucretsiz bilet dagittilar. onumuzdeki aylarda normalden daha fazla kalabalik olacagi asikar.

gokten 500 bin elma dustu. ikisi de bizim basimiza.
hesabın var mı? giriş yap