• şöyle diyelim. hiçbir zaman evanescence dinleyen biri olmadım, sevemedim. fakat şöyle bir güzellik var ki, ben bu grubu fallen albümüyle üne kavuşmadan önce bilen biriydim.

bana katılanlar eminim olacaktır. evanescence kesinlikle fallen albümü öncesi ve sonrası diye ayrılabilir. ve görüyoruz ki popülerite aslında hiçbir şey. bu grubun fallen öncesi tüm resmi kayıtlı ya da kayıtsız şarkıları iyi hatta çok iyi denebilir. fakat bir understanding vardır ki, kelimeler anlatamaz atmosferini, güzelliğini. evanescence grubunun en iyi düzenlemesine sahip, en iyi şarkısıdır diyebilirim kendi adıma. keşke elimizde daha iyi mikslenmiş ve düzenlenmiş hali olsa.
  • uzun süre sözlükte yazmayacaktım ama dayanamadım, şu şarkıya dair kendimce yaptığım keşfi ve devamında yaşadığım aydınlanmayı yazmadan edemedim ve ölü taklidi yapan hesabımı dirilttim. nitekim kimsenin daha önce fark etmediği çok önemli bir buluş yaptığını sanan bir çocuğun sevinç ve heyecanı ile bunu herkese anlatma isteği doğdu içime`:`swh

neyse, mevzuya geleyim. bugün hasbelkader başrollerini meg ryan ve andy garcia 'nın paylaştığı 1994 yapımı when a man loves a woman filmini izlemekte idim. -bu film ne alaka, nerden buldun, izlicek başka bi şey bulamadın mı amk falan diye sormayın, orası uzun hikaye- bir sahnede meg ryan ablanın dudaklarından dökülen şu replik dikkatimi çekti:

"god, please don't hate me. because i'll die if you do."

o da ne, o an hemen 10 küsur yıldır dinlemediğim ama zamanında beni çok etkileyen bu evanescence şarkısının kapanış sözleri kulaklarımda yankılanmaya başladı. oha lan dedim, bi tuhaf oldum, birden 17 yaşıma ışınlandım. sonra filme ara verdim, bir anda şarkının moduna girerek dinlemeye başladım ve bu kez hiç olmadığı kadar dokundu. sonra aklıma geldi, şarkının içerisinde geçen diğer replikler ve diyaloglar da filmden alıntıdır belki diye düşündüm ve tekrar izlemeye koyuldum. gerçekten de ilerleyen sahnelerde
    "you're not alone honey, never. never..." kısmını da andy garcia'dan duydum. ancak, muhtemelen kendi status-quo'mdan dolayı,
    "we were supposed to try and be real. when you feel alone, you're not together and that is real."
    dizelerini de işitince daha bi fena oldum, çok pis vurgun yedim ve tekrar şarkıyı loopa alıp dinlemeye koyuldum. şu an yine ergen bunalımına girdim çıkamıyorum.

neyse, long story short, sevdiğim bu şarkıda geçen bazı sözlerin izlediğim şu vasat filmden alıntılandığını fark ederek çokomelli bir keşif yaptığım hissiyatımı bu şekilde paylaşmak istedim. arz ederim.

şarkı

p.s: filmi izlemeyin, vasat bile diyemeyeceğim. ya da izlemeye başlayın ama yarısında çıkın, çünkü ekşici olmak bunu gerektirir. şarkı güzel ama.
  • kıyıda köşede kalmış evanescence şarkısı. dinleyince yüzüstü yatma isteği uyandıran, insanı olduğu yere çivileyen, çalışma motivasyonunu yerle bir eden şarkılardan. bir exit music, bir roads tadında...
  • periyodik olarak açıp dinlediğim çok eski bir evanescence şarkısıdır. 7 dk. olmasına rağmen tekrar tekrar dinletir kendini yalnız fondaki kilise orgu bi süre sonra fena kafa açıyor. bir de october vardır bunun gibi efsane. fallen öncesi cevherlerden.
  • sonunun böyle olduğunu öğrenmemle beni dumur eden evanescence şarkısı;

"god please don't hate me,
    because i'll die if you do"
  • evanescencein sahane sarkılarından biri daha
    sözleri için;

you hold the answer

the pain that grips you
    the fear that binds you
    releases life in me
    in our mutual shame we hide our eyes
    to blind them from the truth that finds a way for who we are

please don't be afraid
    when the darkness fades away
    the dawn will break the silence screaming at our hearts
    my love for you still grows
    and this i do for you
    before i try to fight the truth my final time

can't wash it all away
    can't wish it all away
    can't cry it all away
    can't scratch it all away

lying beside you
    listening to you breathe
    the light that flows inside of you burns inside of me
    hold and speak to me
    of love without a sound
    tell me you will live through this and i will die for you
    cast me not away
    say you'll be with me
    for i know i cannot bear it all alone

can't fight it all away
    can't hope it all away
    can't scream it all away
    it just won't fade away

i've tried so hard

it's super hard, to be without you for so many years

and i have cried

so many words i have saved for someone. i love you, i love you, and i want you to stay
  • girişinde sarf edilen sözler empati yapmaktan benliğini kaybedenlere gelmiştir:

"you hold the answers deep within your own mind.
    consciously, you've forgotten it.
    that's the way the human mind works.
    whenever something is too unpleasant, to shameful for us
    to entertain, we reject it.
    we erase it from our memories.
    but the imprint is always there."

bu da bir öğreti olarak kalsın.

"we're supposed to try and be real.
    and i feel alone, and we're not together. and that is real."
  • puressence

you always seem to me, to be so understanding,
    now you go away and leave me empty-handed,
    your fashions changed and now you know,
    i'm way outside my only home,
    wanna go outside so i can keep my clothes on,
    i've seen it all a million times, i wanna keep my clothes on,

if i can change your mind now,
    if i can make you climb down,
    then i'll feel such a fool,

you always seem to me to have the right perception,
    i'm in a different place, i'm at the wrong reception,
    your fashion changed and now you fold,
    you leave me standing in the hope,
    wanna go outside so i can keep my clothes on,
    i've seen it all a million times, i wanna keep my clothes on,

and if i can make you climb down,
    if can change your mind now,
    then i'll feel so secure,

and if i can make you climb down,
    if can change your mind now,
    i'll feel so secure.
  • evanescence'ın çömez dönemlerinden kalma bir şarkı. ta o zamandan anlaşılıyor ki amy lee'nin sesi gerçekten de allah vergisi ama arkadaki kilise orguyla kulak tırmalayıp amy lee'ye saygısızlık etmiş yanındaki sümsükler. *
hesabın var mı? giriş yap