• hahahahah assassin's creed serisiyle uncharted'ı karşılaştırmak nedir ya? naughty dog'u ubisoft gibi boktan bir firmayla aynı kefeye koymak için bilgisayar oyunculuğundan zerre anlamıyor olmak ya da troll olmak lazım. assassin's creed serisi revelations'dan itibaren ubisoft'un para hırsı yüzünden tepetaklak aşağı yuvarlanmış, sıradanlaşmış, içi boşaltılmış bir oyun serisidir. naughty dog da her sene bir tane uncharted çıkarmayı bilirdi ama adamlar bir kere ubisoft gibi değiller, kendi serilerine ve serinin fanlarına saygı duyuyorlar her şeyden önce.

assassin's creed'in uncharted gibi bir dehaya ulaşmasını geçtim, o seviyeyi düşlemesi bile mümkün değildir. çünkü assassin's creed'in yaratıcıları her sene deadline stresi altında yarım yamalak oyunlarını çıkarıp daha sonra var olan bugları patchlemek zorundadır. böyle bir çalışma ortamında yaratıcı fikir diye işte abuk subuk bombaydı, grapling hook'tu bişeyler eklemeye çalışıyolar. revelations'dan sonrasının hikayesine dair tek bir şey hatırlamıyorum bile. artık o kadar sıradan, o kadar dikkat çekicilikten uzak hikayelerle karşılaşıyoruz ki, black flag'den bu yana ana karakterlerin ismini aklımda tutmakta da zorlanıyorum.

uncharted ise ilk oyundan bu yana oynanış ile hikaye anlatımını o kadar güzel harmanlıyor ki.. https://www.youtube.com/watch?v=d5nfxqffvyc assassin's creed'i yapan elemanlar şöyle bir sahne yaratmayı hayal dahi edemezler. bunu sağlayacak buna imkan verecek yöneticiler yok bir kere başlarında. her şeyi geçtim, bu oyun saatler boyunca tek bir çatışma sahnesi bile yaşatmadan insanın ilgisini kendinde tutmayı başarıyor. resmen interaktif bir film gibi.

hayır hadi bunu da geçelim elma ile armutu karşılaştırmanın manası nedir? uncharted hiçbir zaman assassin's creed serisine öykünmedi, assassin's creed'in assassin's creed olduğu zamanlarda bile. illa bir benzetme yapılacaksa uncharted bana kalırsa ilk defa tomb raider'ın oyun dünyasına taşıdığı fikirleri dönemin next gen'ine uygun bir şekilde geliştirerek, yorumlayarak, bolca orjinal fikir katarak yepyeni bir keşif / macera / aksiyon oyunu yarattı. hatta uncharted'ın ortaya koyduğu formül o kadar etkiliydi ki, yıllar boyunca tomb raider'ı bombok etmeyi başaran eidos / square enix, 2013'te seriyi reboot'ladı ve uncharted'ta gördüğü ne varsa hepsini bir bir tomb raider'a taşıdı. bence ortaya çıkan iş gayet iyiydi de. hatta rise of the tomb raider'ın bir süreliğine de olsa xbox one exclusive çıkmasının esas sebebi de muhtemelen tomb raider'dan bir "uncharted killer" yaratma çabası. tabi dante's inferno nasıl god of war killer olamadıysa tomb raider'ın da uncharted killer olması zor hatta imkansız. ancak kanaatimce uncharted'ın bir tık altında iyi bir oyun serisi olarak var olmaya devam edecektir. eidos / square enix, ubisoft kadar mal değneği bir firma değil sonuçta, güzelim seriyi bir daha rezil edeceklerini sanmıyorum.

yani eninde sonunda killer'ı yaratılmaya çalışılan bir seriden söz ediyoruz burada. daha tartışmanın anlamı var mı? peki 2016 senesinde kim bir "assassin's creed killer" yaratmaya çalışır? cevap vereyim: hiç kimse. ubisoft zaten senelerdir kendi kendisine becerdi o işi. (witcher serisi karşılaştırmasına zaten diyecek bir şey yok. cd projekt red kesinlikle ubisoft gibi saçma sapan bir firma değil gayet aklı başında yeni yeni yıldızı parlayan geleceği de oldukça parlak olan bir firma ancak uncharted / witcher kıyaslaması artık elma ile armutun kapsama alanını da geçiyor. yorum yapmaya bile lüzum duymuyorum)

illa objektif bir şey istiyorsanız aha buyrun, serilere kaç senede bir oyun çıktığına da dikkat edersiniz belki:

http://www.metacritic.com/…ch/all/uncharted/results
    http://www.metacritic.com/…assassin's creed/results

neyse bu kadar rant fazla bile aslında. bu saçma ötesi tartışmayı bir kenara bırakıp sadede yani uncharted 4'e gelirsek dün gece bitirdim. bildiğimiz uncharted tadı aynen duruyor, her bir bölümün özene bezene hazırlandığını, tek bir parçanın eksik ya da fazla olmadığını dikkatli herkes zaten fark edecektir. ortamlar müthiş, hikaye her zamanki gibi sürükleyici. tek seferde bitirme isteği uyandırıyor. oyunculuklar da mükemmel. dediğim gibi gerçek bir interaktif film gibi hissettiriyor. hatta keşke çatışma sahnelerini daha da az tutsalarmış. gerçi naughty dog silahlı çatışma işini de güzel kotarıyor ama atlamalı, zıplamalı, manzaralı, aralarda bol bol karakterler arası diyaloglu bölümler çatışmalardan daha eğlenceli geçiyor bence. ha bir de crash bandicoot olayı mükemmeldi. umarım en geç 2017'de yeni crash bandicoot oyununu göreceğimizin sinyalidir bu.

son olarak tabi ki okan yalabık diyorum. filmlerde türkçe dublaj hiç sevmeyen, oyunlarda da sadece nasıl olmuş acaba diye açıp bakan biri olarak okan yalabık'ın performansına bir kez daha hayran kaldım. nathan drake'in sesi deyince ilk aklıma gelen artık okan yalabık, nolan north'u geride bıraktı gerçekten. adam resmen dublaj yapmamış, sahneleri tek tek yaşamış. bu işi yaparken çok keyif aldığı performansından belli oluyor. ps3'te ilk üç oyunu oynamış biri olarak a thief's end'i bitirdikten sonra nathan drake collection'da ilk iki oyunda da türkçe dublaj yapıldığını öğrenince hemen bugün siparişi verdim, sırf ilk iki oyunda da okan yalabık'ı dinleyebilmek için.

bu sene dark souls 3 goty alır diye düşünüyordum ama muhtemelen uncharted 4 alacak gibi. dark souls 3 mükemmel başlıyor ancak belli bir noktadan sonra düşüşe geçiyor açıkçası. sanırım sonlara doğru biraz yetiştirilmeye çalışılmış bir oyun. uncharted 4 ise prologue, 22 chapter ve epilogue boyunca daha önce de söylediğim gibi ne bir parça eksik ne bir parça fazla olduğunu bam bam oyuncunun yüzüne vuran mükemmel bir kompozisyon. sırf bu bile goty hak eder.
  • türkçe seslendirmesi muhteşem olan oyun.

nathan drake karakterini seslendiren okan yalabık'a gerçekten söyleyecek söz yok. karakteri o kadar güzel seslendiriyor ki orijinal seslendirmesinde bu kadar keyif alamazdım sanırım.

aynı şekilde nathan'ın yıllardır dava arkadaşlığını yapan sullivan reis'in seslendirmesini yapan ege aydan'a da kocaman bir bravo. karakterin olgunluğunu ama aynı zamanda da espritüelliğini o kadar güzel hissettiriyor ki bize. teşekkürler.

bir ayrı parantez de elena'yı seslendiren ceyda düvenci'ye. karakterin o naifliğini, her konuşmasının alt metinlerinde nathan'a olan sevgisini o kadar güzel seslendirmiş ki gerçekten emeğine sağlık.
  • dün gece başlayabildim ve annem de izliyordu. kadın "ay ay düşücek", "aa adama ne vurdular, yazık (hapishanede)" diye diye sesini çıkarmadan 2 saat izledi.

normalde kapat, tv izleyelim derdi :) siz düşünün artık nasıl oyun.
  • sam ve nate'in gezdiği yerler ve yaptıkları muhabbetler nedense bana sürekli bu videoyu hatırlatıyor.

https://m.youtube.com/watch?v=hgmgxsggorg
  • insanı play station 4 almaya teşvik eden oyun. gerçi bu oyun da değil birader, çok başka bir şey. oynanış videolarını izlerken grafiklere, hikayeye ve hikaye aralarındaki olaylara aşık olmamak içten bile değil. her sahnede oha demekten ciğerim soldu. ama benim için şüphesiz en ohalık durum şu oldu:

--- spoiler ---

nathan ile elena yemek yedikten sonra bulaşık yıkamak için bir oyunda rekor denemesi yapıyorlar. nathan elena'ın rekorunu geçerse bulaşıklar elena'ya kalacak. hadi deyip oyunun başına geçiyorlar ve şok 1: play station 1! ps1 ve açılış müziği bizi karşılıyor! daha buna oha demem bitmemişken hemen ikinci oha geliyor: oynadıkları oyun crash bandicoot! resmen çocukluğumun oyunu! oha demeler burada da bitmiyor tabi, oyunu biz oynuyoruz, nathan'ı oyun oynarken biz yönetiyoruz! oha oha oha! resmen ps4'ün içinde ps1 oyunu oynuyorsunuz!

--- spoiler ---
  • 1 oyun ile naughty dog dünyanın en iyi oyun şirketi, ps4 dünyanın en iyi oyun konsolu oldu resmen. en çok satan oyun, en beğenilen oyun gibi yüz tane daha paye ekler buna. tabii bu oyun da otomatik olarak dünyanın en iyi oyunu olabilir. grafikler, akış, efektler, mekanlar, detaylar, şimdiye kadar görmediğim güzellikte. meğer ps4 çöpmüş bu zamana kadar, onu da anladım. portlanan oyunlar çok yol katetmeli bu saatten sonra. yoksa hiçbi stüdyo utancından oyun yayınlayamaz, yayınlamamalı.

sony'nin hisse değerini %3 yükseltmiş. başka söze gerek yok.
  • uncharted oyunu alip duvardan duvara zipliyoz abi ya diyenleri de gordurmus oyun. bu mallar fifa alip topa vuruyoz abi 22 kisi bu ne ya da diyordur. hayir ne bekliyodun bilader bu seri hep boyle idi alan da o duvarlara ziplamak icin aliyor bunu seviyor. sen siktir git sevme.

oyuna verilen emegin her byte ini her kosesinde hissediyorsunuz. ozenerek bezenerek yapilmis bir sanat eseri. hikaye anlatimi cok saglam. senaryo oyle kafanizi darmaduman etmiyor belki ama o hikayeyi anlatim yonetmenlik dedigimiz sey oluyor iste o muazzam bi kere.

grafikleri benim bir oyunda gordugum en iyi grafikler. otesini henuz gormedim. herseyi gectim mekan cizimleri de muazzam. tek tek emek verilmis cizimlere. liberteria bitirdi ozellikle bendenizi. her gectigim sahne agzimi acik birakti bunu insan yapmis olamaz diye.

sen daha anca duvardan duvara zipliyoz yaz e mi guzel kardesim?
  • filmi çekilecekse, rafe karakterini jake gyllenhaal'un oynaması gereken oyun.

edit: adamın soyadını geçtim adını da jack diye yanlış yazmışım, bugüne kadar da kimse uyarmamış*.
  • oyun oynamayı bilmeyen ve senaryo kelimesini hayatında hiç duymamış playstation alıp sadece gta v’de araba çalan hırsızlık yapan adam öldürüp 6 yaşındaki çocukların oynayış tarzı gibi sokaklarda boş boş koşturan cahil kişilerin aptalca hem oynayanlara hemde kendisine küfür edilen şaheser oyundur.

bu oyunda manzara olmadığını iddia eden ve %80 o dağ benim bu dağ senin tırmanan şahısın bu oyundan ne beklediğini merak ediyorum
hesabın var mı? giriş yap