• kendisinin ve özlem türeci'nin sayesinde pfizer biontech covid-19 aşısı oldum, kolumda 2 gün ağrı oldu, başka bir yan etki görmedim.

bilmem farkında mısınız ama, bu adam olmasa şu an türkiye aşısız kalmıştı. bazı akp çocukları hariç kimse aşı olamayacak, her gün yüzlerce insan ölmeye devam edecekti. adam resmen ülkenin kaderini değiştirdi.

bilime inanan, iyi tek bir insanın başarısı sayesinde bugün milyonlar kurtuluyor. idarecilerin beceriksizliği yüzünden aşısız kalan ülkemde yine bu adamın yüce gönlü sayesinde insanlar aşı bulabiliyor.

bu adamın türkiye'ye öncelik vermediğini düşünsenize, şu an çin olacak vahşi ülkenin ve süreci iyi yönetiyor bakanın insafına kalacaktık.

tekrar tekrar minnetlerimi sunuyorum hocam, mutlu, sağlıklı, huzurlu bir ömrümüz olsun. sizin gibi insanların sayısı artar umarım.

ek: bir arkadaş duyurmamı rica etti: (bkz: #124566440)

açıklama: arkadaşlar en başta "özlem türeci'nin sayesinde" yazmışım zaten, neden ısrarla "tek kişi değil, iki kişi!" falan diye mesaj atıyorsunuz?

istanbul'u fatih fethetti diyoruz, fatih tek başına fethetmedi ama değil mi? bu ikilinin arkasında da koca bir ekip var, ama başlarında bu ikisi var. medyada açıklamariyla ön plana çıkan uğur bey'di, bu yüzden onun başlığına yazdım. ona olduğu kadar özlem hanım'a da minnettarım.
  • kendisine hayranım.

adam tüm dünyanın başına bela olan bir virüse karşı aşı geliştirdi. bu zaten başlı başına büyük başarı. dünyada bir elin parmaklarını geçmiyor bunu yapabilenler.

yetmemiş gibi, türkiye aşı siparişi için çok geç kalmasına rağmen türkiye'ye öncelik verileceğini açıkladı. adam bu topraklardan gideli on yıllar olmuş, ama hala vefa gösteriyor.

son olarak öğreniyoruz ki malum parti, aşıyı aracı kurum üzerinden fahiş fiyatla ülkeye sokmak isterken bu adam aracı kurum olmaması için uğraşıyormuş.

gerçek vatanseverin tanımıdır bu adam. ülkesinde insanlar patır patır ölürken aşıdan sakal kapmak isteyenler de vatan haininin daniskasıdır.

güncelleme: birkaç yıllık yazarlık hayatımın en beğenilen paylaşımı oldu. demek ki birçok kişinin duygularına tecuman olmuşuz. seviliyorsunuz uğur hocam! :)

ayrıca, "adam aşıyı buldu" yazmışım, elbette özlem türeci ve ekibiyle başardı bunu. sadece şu aşı meselesindeki pazarlik konusunda onun adı geçtiği için gelip kendisinin başlığına yazdım.

ha bir de, gördüğüm kadarıyla aşırı mütevazı bir adam. ingiliz spiker "aşıyı nasıl kutladinız?" diye sorunca "eşimle çay bardaklarini tokusturduk" diyor. :) ingiliz spiker cayt-ingiltere bağlantısı kurunca da "sadece ingiliz değil, türk adetidir!" gibi bir cevap da veriyor. ne güzel bir insansin sen be hocam! çoluk çocuğum olsa rol model diye seni gösterirdim.

tekrardan kendisine, ekibine ve bilim için çalışan herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
  • sana sonsuz teşekkürler uğur şahin. sen olmazsan 5 maskeyi bile dagitamayan bu becereksizler sürüsü yüzünden asla aşı olamayacaktik. sana da özlem tureci'ye de çok teşekkürler.
  • hala milliyet tartışıyorlar. yıl olmuş 2021. bu adam alman eğitim sisteminde yetişmiş birisi.

türkiye'de olsaydı ne olurdu? akademide denyo hocaları tarafından mobbinge uğrardı, belki ayrılır zar zor kendi şirketini kurardı. teşvik almak için parti kıdemlilerine yalvarmak zorunda kalırdı. hadi onu da başardı aşıyı piyasaya sürene kadar bir ton badem bıyıklının "bizim payımız nerede?" baskısına uğrardı. en sonunda da şirkete atanan başka badem bıyıklar tarafından iş bilmezlikle batırılıp giderdi.
  • mrna teknolojisi bildiğim kadarı ile gelecekte kanser tedavisinde önemli bir rol oynayacak. bu adamın en iyi beyinleri bünyesinde toplaması lazım ki hedeflerine ulaşabilsin. bunun için de para lazım. ab gibi zengin kurumlar için istediği para hiçbir şey. gidip neymar'ın bonservis ücretine verecekleri parayı bir zahmet biontech'e versinler. her transfer dönemi en orta karar oyuncuya bile 50 milyon doları gözü kapalı verebilen bir yapı oluştu dünyada, aşı "bedava" olsun diye tribünlere oynamak kolay. oluk oluk para akıtan varlıklı ülkeler çok fakir ülkeleri düşünüyorlarsa bir kaç futbolcu bonservisi bedelinde bir fon oluşturur aşıya boğarlar ihtiyacı olan ülkeleri.

hem bilim kuruluna katılacağını, hem maliyetine aşı vereceğini, hem de aşı kampanyasına türkiye'de bizzat katılacağını öğrendim.

umuyorum en üst seviyeden devlet nişanı ile onurlandırılır.

edit: kısa dönemde hem 120 milyon doz sözü verdi, hem türkiye'de üretim ve arge çalışmalarından bahsetti. haziran ayı için 20 yaş hedefi belirlendi. sanırım 2021'in en iyi haberi bu, böyle giderse avrupa'dan dahi önce açılırız!
  • avrupa birliği üyesi olmayan ülkelerin şu koşulda almasının çok zor olan bir aşıyı memleketine sağlamış türk bilim insanıdır. kendisine ne kadar dua etsek azdır.
    uğur bey ve özlem hanım türk olmasaydı bu aşıları şu zamanda alabilir miydik? bu soruya verdiğiniz cevabın tersi "uğur şahin türk müdür?" sorusunun cevabıdır.
    t: eşi özlem hanım ile birlikte 21. yy.a umut olmuş türk bilim insanıdır.
  • türkiye'nin son yüzyılda atatürk'ten sonraki en büyük şansı bu adamın türk olmasıdır çok net.
  • uğur şahin'i değil, kapitalizmi eleştireceksiniz o halde. bu sistem içerisinde böyle davranmak zorunda o da.

amme hizmeti olarak bu işi yapmak istese ne biontech kurulurdu, ne araştırma fonları sponsor olurdu, ne o kadar araştırmalara ve patentlere kimse o kadar para saçardı. o fonlar ve sponsorlar kaz gelecek diye tavuk veriyorlar zaten.

aşının isminin başında pfizer ismi var üstelik. yani biontech'e bile tamamen ait değil. pfizer amerikan ilac firması. sor bakalım razı mıymış aşıyı beleş dağıtmaya? pfizer yerine senin eczacıbasin, deva holdingin filan gidip sponsor olsaymış keşke bu araştırmaları. o zaman türkiye de söz sahibi olurmuş. bizim tübitak da hangi cemaate ne kadar fon akıtırım derdinde zaten.

sonuc olarak, patentini istese de paylasamayacak durumda olması muhtemel bilim adamı. ilaç, aşı patentleri tarih boyunca da belli seneler sonra farklı üreticiler ile yine hakları skali kalmak koşuluyla paylaşılıyor.
  • eşi özlem türeci ile birlikte kendilerini hala bu topraklara bağlı hissetmeseler şu an aşı gelecek diye çin ve rusya yollarını gözlüyor olurduk. umarım nobel de alırlar.
  • eşi özlem hanım’la birlikte türkiye’de binlerce insanın hayatını kurtarmış güzel insandır. bu adam türk olmasaydı akp hükümetinin berbat dış ilişkileri sebebiyle o aşıları biraz zor alırdık. hakkını teslim etmek gerek.
hesabın var mı? giriş yap