• karga sesli yeteneksizler piyasasında sesi duyulması istenmeyen güzelliklerden biri. küsmüş ve inzivaya çekilmişti en son.

2011'de facebook üzerinden yazmıştım kendisine. en son haberini aldığımız konserine* gitmeyi ne kadar istediğimizi ama bazı talihsizlikler yüzünden kaçırdığımızı yazmıştım. "konseri kaçırmıştık ama sizi dinlemek aklımızdan çıkmadı bir türlü. yakınlarda bir yerlerde çalacak mısınız, çalsanız haberimiz olur mu?" diye giden sorgu sual mesajıma hemen cevap yazarak beni mutlu etmişti:

"merhaba violet,
    ilgin için çok teşekkür ederim. maalesef pek popüler bir müziğimiz olmadığı için olsa gerek, pek konser daveti almıyoruz. özellikle son bir yıldır hiçbir şey olmadı.
    bir mucize olur da çalarsak bir gün, eminim haberiniz olur...
    sevgiler..."

şimdi yok mu bi babayiğit organizasyoncu, bi konser tertip edecek? nereye başımızı vuruyoruz bunun için?
  • miranda olsun, sensiz şarkı olsun, kış neden var olsun karakutu herhalde en sevdiğim türkçe albümler arasında sayabileceğim 3-5 albümden birisidir.
    ara ara facebook sayfasına, bir umut belki yeni bir albüm yapar ya da bir yerlerde konser verir diye bakardım.
    gerçekten üzüldüm gidişine, keşke bize eski türkiye'yi anımsatan önemli insanlardan biri daha göçüp gitmeseydi.
    ama sanırım yaşlanıyoruz.

bu arada karakutu'yu dinlemek isteyenler, şuradan o şahesere ulaşabilirler:

https://soundcloud.com/…official/sets/karakutu-2000

sanırım bu gidişin tek iyi yanı, bir kez daha kışı göremeden gitmiş olmasında...
  • ülkemizde yapılmış en iyi albümlerden birinin sahibi.*
  • türkçe'deki ilk borges çevirileri de turgut beye aittir.. camille paglia'nın "cinsellik ve sanat"ını da türkçe söylemiş; pek başarılı bulunmuştur ayrıca.. keza ressamdır; piyasa işlere hep ateş püskürmüştür.. içindeki kara kutu'su çözülmüş ve nefis bulunmuştur.. itfaiye gibi bir adamdır vesselam..
  • yeni şarkılarına http://www.karakutu.info/ adresinden ulaşabileceğimiz, hatta her ay yeni bir şarkıyı download ederek dinleyebileceğimiz ve her yeni şarkı için, her ay farklı bir sanatçı tarafından hazırlanan görsel çalışmaları da izleyebilmek gibi süper fikirleri olan guru insan. haziran ayının şarkısı hep sen vardın. sözleri turgut berkes'e müziği ise berkes ve karakutu grubuna ait olan ilk şarkının görsellerini ilban ertem hazırlamış..

siteyi özetleyen yazıyı da size takdim etmek isterim ki;

"burada bir buluşma yeri var artık. beş yıl geçtikten sonra, karakutu'dan yeni çıkan parçalar
    birer ikişer bu sitede boy gösterecek. 2000 yılında da olduça değişik koşullar altında açılmıştı
    ilk karakutu, ama bu kez her şey çok daha farklı. karakutu yaşayan, sürekli bir araya gelip çalan
    bir grup artık. hatta amacı öncelikle bu.. türkiye'de yapılmış en iddialı studyo albümlerinden biri
    olan 2000 yılının karakutu projesinin aksine, bu kez karakutu band ile karşı karşıyayız.
    2003 yılında bu grubun bir araya gelme nedeni yeni bir albüm yapmak değil, birlikte çalmaktı.
    ilk albümdeki parçaları; orijinal kayıtlardan oldukça farklı, küçük ve gürültülü bir rock grubu formatında
    yeniden yorumlarken de yeni parçalar bu yeni formatın çerçevesinde, kendiliğinden gelişti. bu nedenle, söz ve müzikler
    yine ağırlıklı olarak turgut berkes'e ait olsa da, şarkılar bu kez aranjör eliyle değil, müzisyenlerin
    doğrudan katkılarıyla oluştu. bu şarkılar oluşurken " ille albüm yapacağız" gibi bir sıkıntımız da yoktu. müziğimizi iletmek için
    seçtiğimiz mecra da "albüm" kavramını yok ediyor zaten, yeni şarkıları meraklılarına sunmak için şu başdöndürücü " albüm yapıyoruz" sürecine
    girmemize hiç bir gerek kalmadı... parçaları birer birer sunabiliriz..! ilk şarkımızı indirin, dinleyin, beğenirseniz, üç-dört hafta sonra yine uğrayın, ikinci parçamızı bulacaksınız..
    peki bu ne kadar sürecek? birileri dur diyene kadar!

karakutu kendi çapında sanatsal bir girişim olduğu için kısa vadede kral tv'de kliplerimizi göremeyebilirsiniz! bu nedenle karakutu ile ilgili görsel içerikler için de bu siteye göz atmanız gerekecek.
    bu bakıma bu siteyi bir grup sanatçının yayınladığı bir dergi gibi düşünebiliriz. bir özellik, her yeni parçayla birlikte izleyeceğiniz küçük fotoğraf sergisi. ilk şarkıyla birlikte usta sanatçımız ilban ertem'in şu içinde bulunduğumuz günlerde
    yahşi sırtlarından çektiği bulut serisini sunuyoruz. haziran başlarındaki bir sonraki "sayımızda" da yine sürpriz bir ismin yapıtları, ikinci karakutu parçasına eşlik edecek. sitenin başka yerlerinde de karakutu projeleriyle ilgili başka görsel çalışmalar,
    müzisyenlerin fotoğrafları ve turgut berkes'in resim çalışmalarını bulacaksınız."
  • cevirmen, muzisyen. kara kutu diye album sahibi kisi.
  • (bkz: miranda) (bkz: içimizdeki dünya)
    (bkz: sensiz şarkı) (bkz: benimsin)
    (bkz: insan hali)
  • insanı alıp götüren, suskunlaştıran, anlamlı anlara daha bir anlam katan şarkıların sahibi.. ticari kaygıların olmayışı da etkiliyor sanırım bu derece naif bir müzik yaratabilmesini..

hep kara kutu dinleyerek kaç gün geçirebilirsiniz? benimki epey fazla...

"ışığını üstümde tut, ayırma gözünü benden, yüzünü gördüm göreli vazgeçtim gün yüzünden..."
  • albumu om muzikten cikti dagitimini sanirim ada muzik yapiyor ..
    sarp ozdemiroglu, tarkan gozubuyuk, goksel gibi isimlerle calisti ...
    bi de yanlis hatirlamiyorsam album kapagindaki fotograf yuzunden dagitiminda sorun cikmisti ...
    begenerek dinlemekteyim
  • meşhur ft stüdyosunun t'si. f'si fuat güner olur. uçmuş bi abimizdir.
hesabın var mı? giriş yap