• bağlı olduğu adana'ya 196 km uzak iken, kayseri'ye 178 , maraş'a 160 km uzaklıkta olması ironidir. en yakın kayseri yerleşkesine yaklaşık 20 km uzakta, en yakın maraş yerleşkesine de ortalama yine 25 km'dir.

(bkz: kan geçidi)
  • güney torosların zirvesinde bulunan dağlar arasına sıkışmış küçük bir ova,içerisinde şirin bir kasaba..adanaya 200 km(!!!!) mesafede olup adanayla ilişkisi sıfıra yakınsar..yollar her nekadar kötü de olsa manazara zararınızı karşılamaya yeter..
  • bir diğer adı da hüketçe'dir.
  • adana'nin en kuzeyinde bulunan k.maras ve kayseriye sinirlari olan, geneli cerkez ve avsarlardan olusan, "kaza" yada "magara" isimleriylede anilan minik bir ilcedir.
  • misafirlerine hiç iyi davranmayan ilçe. beş gün iş için ilçede geçirmek zorundayım. ilk gün bir çatı boyutunda buz arabamın üzerine düştü ön cam patladı. üçüncü gün rampayı çıkamayan minibüs geri kayarak duran arabama ben de içindeyken çarptı arabanın sol tarafı göçük çizik içinde. daha iki gün var buradan ayrılmak için. ciddi ciddi korkuyorum başka bir şey olacak diye.
  • adana ile pek ilişkisi yoktur. ekonomik ve sosyal olarak kayseri ile daha çok ilişkilidir.

kizzuvatna krallığı'nın başkenti olan comana'nın bu yörede bulunduğu belirtilmektedir.

https://en.m.wikipedia.org/…iki/comana_(cappadocia)
  • (bkz: abazinler)
  • adana'ya 195 km, kayseri'ye 175 km uzaklıktadır.

- adana'ya giden yolun 75 km kadarı duble yoldur (yalnız kozan - adana arası). bu yol dar ve virajlıdır, toroslar aşılır.

- kayseri'ye giden yolun 150 km'si duble yoldur (kayseri'den göksun ayrımına kadar). plato üzerinde ilerleyen bir yoldur, uzunyayla havası verir.

kayseri'ye tomarza üzerinden giden bir yol daha vardır (120 km), daha kestirme fakat dar bir yol fakat pınarbaşı üzerinden gidildiğinde hemen hemen aynı yakıt yakılır o yüzden bu yoldan basıp gitmek daha mantıklıdır.

adana yolu daha güzel manzaralı olsa da 3 iklim değiştiği için hem şoförü hem de yolcuları daha çok yorar. küçük motorlu arabayla adana'dan tufanbeyli'ye gidiyorsanız iyi şanslar dilerim.
  • ramazanoğlu beyliği sınırları fatih döneminden bu yana aynı kaldığı için netice olarak adanaya bağlanmış ancak adana ile ilgisi olmayan ilçe.
    kayseriye verilsin.
  • ulaşımı inanılmaz sıkıntılı adana ilçesi.
    burayı adana'ya bağlayan arkadaşa sen ne kullanıyorsun demek lazım.
    iş için burada bulundum. tavsiyem iş için gidiyorsanız hiçbir şeyi buradan temin edemeyeceğinizi düşünerek geliniz. kaliteli veya markalı herhangi bir ürüne burada ulaşmak imkansız.
    buraya gelirseniz ikram lokantasına gidin demek manasız olur çünkü başka bir alternatifi yok. mecbur gideceksiniz.
    halkını sevdim diyebilirim fakat şark kurnazı çok. kimseye para konusunda güvenmeyin. bu ilçenin geçim kaynağı komisyonculuk diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap