• seni sevmeyen olsun sarkisini ilk soyleyen arabesk insani.
  • biliyorum, şarkı ve şarkıcı entry'leri yazanlar sözlük cehenneminin en dibinde, futbol entrycileriyle birlikte yanacak olan günahkarlardır ama kendimce önemli bir şeyi söylemezsem türkiye'de müziğin tarihi eksik yazılabilir ve bunu tek farkeden bensem olayın boyutları daha ciddi bir hal alabilir.

söz müzik kimin bilmiyorum ama tüdanya'nın gücenme tanrım adlı bir şarkısı var. daha adıyla bile kendini belli ediyor, ya rab şurama kadar geldi, söylemezsem çatlayacam, alınmak darılmak yok diyor. bu şarkının hem nağmesiyle hem sözleriyle arabesk dediğimiz mefhumun çok müthiş bir örneği olduğunu, türü en iyi şekilde temsil ettiğini ve her arabeskçinin bu şarkıyı bilmesinin zorunlu olduğunu ifade etmek istiyorum. bu kadar.

http://www.youtube.com/watch?v=vsopw6mchua
  • herkes yazmış , ben kenardan yazayım.öyle ansiklopedik bilgi falan değil direkt dalacağım.
    tüdanya , bergen ,esengül aynı ekolden
    ekle üzerine müslüm baba
    acı istiyorsan üzerine ferdi tayfur bile ekleyebilirsin ama orhan kenarda dursun.
    tamam babadır , candır canandır ama tüdanya konusunda orhan ekleme olmaz.
    dikkatle bakarsan tüdanya cengiz kurtoğlu abinin şarkılarını da söylemiş. orada da acı vardır.
    tüdanya şarkıya girmeden, hani kemanlar yay çekmeye başlarlar ya ; işte tam orada bazı abiler şöyle bir iç geçirirler , rakıdan bir duble vurulur.
    susulur.
    sadece susulur.

hangi abiler ?
    saça bıyığa ak düşen abiler var ya , işte onlar.
    gözler dolar ama belli edilmez.
    orada tüdanya değildir mevzu.bergen , esengül ya da müslüm de değildir.mevzu kemanın çektiği yaydır ve arkasından gelecek milyon kere dinledikleri boğuk gırtlaktan çıkan sözler.
    demek ki bir giden vardır.ne zaman gittiğinin çok da önemi yoktur. uzun yıllar önce de gitse yara tazedir.
    geride kalana değildir , gidene ağır biçimde sesleniştir.
    saçı bıyığı rakının beyazı gibi beyazlamış abiler , kimseyi geride bırakmazlar.

bir kişi tüdanya dinliyorsa , kimseyi ardında bırakmamıştır.
    tüdanya bergen esengül bunun ispatıdır senedidir.
  • bir fantazi-arabesk muzik sanatcisi. seksenlerde kaldi idi, $imdi iki album birden cikarmi$. ortama yeniden akmaya cali$iyor. yuzunde buyukce bir ben var.
  • canımdan can iste ömrümden ömür şarkısı ile yaşam savaşı veren arabeks şarkıcısı
  • türk filmlerini aratmayan hikayesi olan tüdanya, manisa'nın salihli ilçesinde gündelikçi olarak çalışırken, kocasını ve iki çocuğunu alıp izmir'e taşınmıştır. bir gazinoda temizlikçi olarak çalışırken kendisine "seni sevmeyen ölsün diye bir şarkı var, okur musun?" diyerek gelmişler kendisi de kabul etmiştir. gerçek adı hatice'dir.
  • çocukluğumuzun en meşhur şarkıcılarından biri. kendisi evli ve üç çocuk annesidir. alsancak' ta ikamet etmektedir ve durumu bi hayli iyidir.
  • seni sevmeyen ölsünü muthis ekolu bir sesle soyleyen, simdi dinledikce ah be yaslanmısız dedirten sarkıcı.
  • geçen sene bi tv kanalında "efsane geri döndü" sloganıyla best of albümünün reklamı yapılan yüce türk sanatçılarından
  • 80'li yıllarda çeçilya'dan sonra en fantastik isme sahip kişidir kanımca.
hesabın var mı? giriş yap