• ümit özat'ın sol ayağını kullanmak yerine sağ ayağı ile yaptığı orbital tepik.
  • rıdvan hoca'nın anlatmaya çalışırken zorlandığı anda güntekin abi'nin adını koymak suretiyle skora dönüştürdüğü teknik:
    r: işte oğuz harika yapardı. ben yapamazdım. çoğu yapamaz. quarejma süper bu konuda, ayağının dışıyla...
    g: buna "trivela" diyorlar hocam!
    r : ne diyorlar, ne diyorlar?
    g: "trivela"

rıdvan hoca'nın ardından yaşadığı dumuru anlatmaya kelimelerin yetmediğini gördüm ayrıca.
  • 5 ağustos 2010 beşiktaş viktoria plzen maçının ilk golü tipik bir örneğidir.

edit: neyini kötülediniz bunun allahsız renkli taraftarlar?!
  • sıkı antrenmanla elde edilebilecek bir meziyet. (bkz: work and trivela)
  • oğuz çetin'in başarılı uygulayıcılarından biri olduğu vuruş şekli. bana ali sami alkış'ın bir yazısını hatırlattı. seneler önce fenerbahçe'nin hazırlık kampını değerlendiren bir yazısında oğuz çetin'in bu vuruş şeklini eleştirmişti. şu aralar bu vuruşlara klip yapılırken bu yazar "sol ayakla vurması gereken yerlerde, sağ ayağının dışıyla pas denemesini çok büyük eksisi" olarak değerlendirmişti. ama bu kişi halen yazıyor.
  • eğer vasat üstü teknik sahibi futbolcuysan zaten sıkı çalıştığın için hiç de zor olmaması gereken olay. vasat üstü dediysem atıyorum bir emre belözoğlu, bir arda turan, selçuk inan falan yani bunu yapmak için quaresma, ronaldo olmaya gerek yok. üstün beceriden fazla tercih meselesidir, lükstür. ha bazen öyle pozisyonlar oluyor ki trivela'ya muhtaç kalıyorsun. işte o zaman bunun değeri oluyor yoksa ha ayağının içi, ha dışı. zor durumdaysan ya topu iyi kullandığın ayağına çekersin ya da risk alırsın trivela yaparsın. quaresma sık yaptığı için risk azdır ama sabri için daha büyük bir risk taşır mesela. şahsen estetik bulsam da, futbol açısından daha fazla doyurucu olmuyor. hatta her gün antrenman yapan adamdan ben çift ayak kullanabilmesini bile beklerim. yani bir nevi futbol açığını, estetik hareketle kapatmak oluyor. iyi kullanabilirsen sorun olmaz, sonuçta estetik futbolun büyük parçasıdır benim için. iyi bir örnek quaresma'nın almeida'ya ve ronaldo'nun benzema'ya verdiği asisttir. quaresma trivela yaptı diye daha estetik bulmuyorum, ama her iki asistte oyun görüşünün, tekniğin üst düzeyde kullanılan örnekleri. hatta ronaldonun o asisti sol ayağınla verebilmesi benim için daha önemli:

quaresma: http://www.youtube.com/…ure=player_detailpage#t=92s
    ronaldo: http://www.youtube.com/watch?v=h018f5ocel4
  • ümit özat'ın ortalarından ne farkının olduğunu anlayamadığım topa vuruş şekli. hayır beşiktaşlıyım, quaresma'yı da çok severim. ama trivela adı altında, zaten yıllardır bildiğimiz bir şeye sanki yepyeniymiş sanki bambaşka birşeymiş gibi bir hava verilmesi hoşuma gitmiyor. yoksa ben de biliyorum q7 bunu sadece ümit özat'tan değil dünyadaki diğer çoğu futbolcudan iyi yapıyor. lig tv'de bu kadar trivela lafının zikredilmesi belki de beni soğutan. sanki trivela denince daha çok dekoder satılacakmış gibi, her lafın başına sonuna trivela.
  • quaresman'nın -bu dalda- dünyanın en iyisi olduğunu söylediği vuruş sitili. son zamanlarda sıklıkla seyretmekteyiz.
  • kimi futbolcularda takıntı haline gelen vuruş tekniği. öyle ki, en müsait pozisyonlarda bile ayak içiyle rahatça gol yapılabilecek vuruşlar trivela takıntısı yüzünden harcanabilmektedir.
  • süper bir örneği de kayserispor'a quaresma tarafından atılmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=r15pgmac3hy
hesabın var mı? giriş yap