• bunun risk sınırı 500 müş ben bu sabah 940 bastım. lan yetmiş kilo adamım kanım yağ deposu çıktı amk, iyi ki soğuklarda donup kalmamışım lan margarin gibi.
  • eğer hdl mütemadiyen düşük çıkıyorsa, trigliseridin de tavan yapmış ise kendini hazırla....

diğer akrabaların gibi 8-10 yıl sonra diyabet ile tanışacaksın demektir.

önlemini şimdiden al ya da bi oturuşta bir kilo baklava yemeye devam et ve ... gör. seçim senin...
  • fazlası pankreatit yapar....

düşürmek zor değildir; az yemek yeterlidir.

kolesterolden farklı olarak, yağlı şeyler yememekle düşmez. karbonhidratı da kesmek gerekir.

ayrıca elma ve sirkesi süper bişeydir.
  • beş ay önce 1039 çıkmış ve doğan slx'le 220'yi zorlayan keko gibi hissetmiştim kendimi. vasiyetimi hazırladıktan sonra bir diyetisyene gittim. beş aydır verdiği programı hazırlıyorum. bugün tekrar bir kan tahlili yaptırdım, 197'ye düşmüş. biraz daha zorlasam, en azından spor yapsam demek ki daha çok düşecek. bu trigliserid ölçümünde şöyle bir detay da var, göz önünde bulundurun: bir önceki akşam fazla kuruyemiş ya da alkol tükettiğinizde, ertesi sabah aç olsanız dahi trigliserid oranı çok yüksek çıkabiliyormuş. o yüzden kan tahlilinden önceki gün de kuruyemiş ya da alkol tüketmemek doğru değeri bulmak açısından çok önemli. bu arada bende trigliserid astronomik şekilde düşerken, çok az miktarda kolesterolda artış olmuş. onu ben de anlamadım amk. balkan devletleri gibi osmanlı'nın zayıflamasını bekleyip, iyi, kötü, çirkin kolesterolların hepsi lüzumsuzca artmış. sıçacağım böyle işin içine. ne yiyeyim amk, ne?
  • toplanın, işbu entry'de size trigliserid düzeyinizi şaşırtıcı şekilde düşürüp normal seviyelere çekecek bir yöntemden bahsedeceğim.

trigliserid düzeyi, kandaki yağlanma miktarını gösterir. bu düzeyin normal değerlerin çok üzerinde olması ve bu durumun süreklilik arzetmesi ciddi sağlık sorunlarına**** davetiye çıkarabilir. aşağıdaki öneriler anlık trigliserid yükselmesi durumları için değil, trigliserid düzeyi sürekli anormal seviyelerde olanlar içindir. son birkaç günde yediğiniz içtiğiniz şeyler trigliserid düzeyinizin normal değerlerin üzerinde görünmesine neden olabilir. bu durum süreklilik arz etmiyorsa endişe etmenize gerek yoktur. düzgün beslenmeyle kısa bir süre içinde normal seviyelere dönebilirsiniz.

üç entry üstte (bkz: #60044338), trigliserid sorunum ile ilgili geçen yıl yazdıklarımı görebilirsiniz. okumaya üşenenler için özet geçeyim: herhangi bir olumsuzluk hissetmediğim hâlde, yedi yıl önce gerçekleştirdiğim sağlık kontrolünde trigliserid düzeyimin 1500 olduğu tespit edilmişti. bu ölçümü yapan cihazda normal düzeyin üst sınırı 150 idi* ve cihazın ölçebildiği maksimum değer 1500 olduğu için, yapabildiği ölçüm bu olmuştu. muhtemelen gerçek trigliserid düzeyim 1500'ün de üzerindeydi.

doktorum 500 ve üzeri değerlerde ölüme bile varabilecek ciddi sağlık sorunları oluşabileceğini söylediği için, hiç vakit kaybetmeden çok sıkı bir diyete ve diyetle birlikte doktorun yazdığı lipanthyl adlı ilacı düzenli olarak kullanmaya başladım.

ilk ayın sonunda, uyguladığım insanlık dışı diyet -ki o diyette yağ tüketimi sıfırdı- ve ilaç kullanımı ile trigliserid düzeyim 800 seviyesine indi. sonrasında ise diyeti bir miktar gevşettim -sadece eser miktarda sızma zeytinyağı ve tereyağı tükettim, diğer yağlardan uzak durdum- ve ilaç kullanmaya devam ettim. 7 yıllık bir süreçten bahsediyorum. bu süreçte sürekli ilaç kullandım ve nadiren yaptığım kaçamaklar dışında yediklerime dikkat ettiğim hâlde trigliserid düzeyim minimum 360-450 seviyelerinde seyrediyordu. daha düşük bir değeri hiç görmedim. 360'ı da sadece bir kez gördüm. diğer ölçümlerin tamamına yakınında sonuç 400 seviyesinin üzerindeydi. doktorun bana söylediği; genetik bir soruna sahip olduğum ve trigliserid düzeyimi düşürebilmek için lipanthyl adlı ilacı ömür boyu kullanmam gerektiğiydi. doktorun söylediklerine inanmış ve bu durumu kabullenmiştim.

yaklaşık iki ay önce bir ekşi sözlük yazarından* bir mesaj aldım. trigliserid ile ilgili geçen yıl yazdığım entry'yi okumuş. solgar'ın niacin tablet ürününü kullanmamı öneren bir mesajdı bana yazdığı. açıkçası önce pek ciddiye almadım. sonra bir miktar sohbet ettik olmayanaergi ile. niacin tableti denemem için beni ikna etti. bunun yanında destek olarak yine solgar'ın milk thistle ürününü de kullanmamı tavsiye etti. bu ürün de karaciğer enzimlerini düzenleyip, trigliserid'i düşürmeye yardımcı oluyormuş.

birkaç ay önce beslenme düzenimi bir miktar daha değiştirmiş ve şekeri bırakmıştım. (bkz: #69571444) şekeri bıraktıktan sonra lipanthyl kullanımımı da seyrelttim. altı aylık sürede toplam bir kutu* lipanthyl ancak kullanmışımdır. niacin kullanmaya başlamadan önce trigliserid düzeyimi ölçtürmeye karar verdim. ne de olsa lipanthyl'i bir süredir düzgün kullanmıyordum ve beslenme alışkanlığımda değişiklikler vardı. geçen ay, niacin'e başlamadan önce yaptırdığım ölçümün sonucu 368 çıktı. lipanthyl kullandığım zaman inebildiğim en düşük düzeyde yani. değişen pek bir şey olmamıştı. ilaç kullansam da kullanmasam da aşağı yukarı bu düzeylerde seyrediyordum. sıra niacin'i denemeye gelmişti artık.

deneye başlamadan önce birkaç doktora danıştım. bazıları çekimser kaldı. bazılarının söylemi ise; niasinin daha önce trigliseridi düşürmek amacıyla doktorlar tarafından önerildiği ve bu ürünün ilaç formunda satıldığı, ancak lipanthyl kullanılmaya başlandıktan sonra niasinin önerilmediği ve ilaç olarak üretiminin yıllar önce durdurulduğu yönündeydi.

bu bilgileri de aldıktan sonra olmayanaergi'nin bana önerdiği bu iki bitkisel gıda takviyesini eczanemden aldım ve kullanmaya başladım. ürünleri kullandığım süre içinde lipanthyl kullanımımı tamamen durdurdum. dün itibariyle 40 gündür solgar no flush niacin ve solgar milk thistle kullanıyorum ve bugün hastaneye gidip trigliserid düzeyimi ölçtürdüm. sonuç şaşırtıcı!: 218 (yazıyla: iki yüz on sekiz!) 1500 ile başladım ve yıllardır 400'lerde seyrettim. düzenli lipanthyl kullandığım ve yediklerime dikkat ettiğim hâlde 200'lü değerleri rüyamda bile görmedim. fakat niacin ve milk thistle ikilisi ile -son 4 günde iki kez kaçamak yaptığım hâlde*- trigliserid düzeyimde müthiş bir düşüşün gerçekleştiğini görmüş oldum. o iki kaçamağı yapmamış olsaydım ölçüm sonucu 200'ün de altında olacaktı muhtemelen.

solgar'ın bitkisel gıda takviyesi ürünlerini kullanarak uyguladığım yöntemin etkisini gördüm ve bundan sonra da uygulamaya devam edeceğim. lipanthyl defteri benim için bir daha açılmamak üzere kapanmıştır artık. size de bu etkili yöntemi, kan yağları ve karaciğer enzimleri için olmayanaergi yöntemini** kullanmanızı öneriyorum. olumlu etkilerini göreceksiniz. yalnız şöyle bir sorun var ki; solgar'ın bu ürünleri kolay bulunmuyor. doktorlar yüksek trigliserid vakalarında hastaya lipanthyl'i dayadıkları için piyasada buna alternatif bir ürün kalmamış zaten. bunun da üretimi durdurulmaz umarım.

beş ay sonra gelen edit: solgar ürünlerini kullanmaya devam edip etmediğimi, son durumun ne olduğunu soranlar oluyor. entry'de bahsettiğim bitkisel gıda takviyelerini kullanmaya devam ediyorum. dün hastaneye kontrole gittim ve trigliserid düzeyim 170 çıktı. normal kabul edilen aralıktaki değerlerdeyim artık. iki yıl yetecek kadar solgar ürününü de türkiye fiyatının üçte biri ücret ödeyerek almıştım amerika'dan. kafam rahat, keyfim yerinde.

beş ay sonraki editten iki yıl sonra gelen edit: konu ile ilgili soru ve bilgi talebi içerikli mesajlar gelmeye devam ediyor. bu nedenle entry'ye güncel bilgiler ilave etmek istedim. evet, başlayalı iki buçuk yıl oldu ve solgar ürünlerini hâlâ kullanıyorum. 60 kapsüllük şişelerdeki niacin ve milk thistle'ı günde birer adet kullanmak suretiyle 60 gün boyunca düzenli olarak alıyorum. ardından 15-20 gün kadar ara veriyorum ve sonra yeni şişelere başlıyorum. bugün yaptırdığım tahlil sonucunda trigliserid düzeyim 212 olarak ölçüldü. şunu da belirtmeliyim: ideal kilomun altına düştüğüm için, birkaç haftadır diyetimi bir miktar gevşettiğim bi' dönemdeyim. bu hâldeyken 212 gibi düşük bir değer beklemiyordum açıkçası. no flush niacin ve milk thistle ikilisini keşfeden, üreten ve insanlara sunanlara minnettarım.

gelmeye devam eden mesajlar üzerine zorunlu edit: pandemi nedeniyle uzun süredir test yaptıramadım fakat önceki tahlil sonuçlarımın bana verdiği yetkiye dayanarak solgar ürünlerini kullanmaya devam ediyorum. belirtmeden edemeyeceğim bir husus daha var. yazdıklarımı okuyup, uyguladığım yöntemi uygulamaya karar vermeden önce; doktorunuzun tavsiyesine uymanızı öneririm. size lipanthyl önerildiyse önce onu kullanın ve durumunuzu gözlemleyin. olumlu sonuç alamazsanız, durumu tekrar gözden geçirip yukarıda yazdıklarımı uygulayıp uygulamamak konusunda karar vermek sizin inisiyatifinizdedir.
  • iki ay önce 361 çıkan trigliserid oranım biraz diyet ve yürüyüşle bugün 94'e düşmüş.

öncelikle hayvansal yağlar, fıstık, cips gibi yiyecekleri kesmek lazım.
    margarin mutlaka hayattan çıkacak. kola, mayonez, beyaz ekmek ve pirinç de kesilince gayet kolay normal değerlere kavuşuluyor.

bunun yanında 2 ayda 6-7 kilo da vermişim, bu da bonusu oldu.
  • yüksekliğinin temel iki sebebi var. en önemlisi beslenme ve yaşam şekli diğeri ise genetiktir.

sanılanın ve burada yazılanın aksine sakatat ve hayvansal yağlı yemek trigliseriti arttırmaz tersine azaltır. trigliserit'i en çok arttıran karbonhidratlardır. meyva şekeri denen fruktoz en çok arttırandır. yüksek karbonhidrat tükettiğinizde ki neredeyse hepimiz yüksek miktar tüketiyoruz, karaciğer karbonhidratı yağa dönüştürmeye çalışır. yağ insanın temel enerji depolama şeklidir. karbonhidratları yağa dönüştürme sürecinde trigliserit yaratılır. normal karaciğer ve metabolizma trigliseritin çok yükselmesini engeller ama zamanla metabolizma bozulmaya başladığında artışa geçer. yüksek trigliserit karaciğer ve pankreas yağlanmasının en belirgin göstergesidir.

yüksek trigliserid seviyesi kalp ve damar hastalığı risikinizi çok arttıran bir göstergedir.
    aşırı yüksek trigliserdiniz varsa derhal bütün karbonhidrat tüketiminizi ve alkol kullanımızını kesin sadece et, hayvansal yağ, zeytinyağı ve sebze yeyin.
    daha fazla spor yapmak da trigliserid seviyesinin düşmesini hızlandırır.

bir başka değişle trigliserid karaciğerin ürettiği vücudun kullanmadığı enerji deposudur. eğer siz karaciğere bolca enerji deposu üretmesi için karbonhidrat gönderirseniz ve o enerji depolarını hareket edip enerji harcayıp kullanmazsanız kandaki enerji deposu miktarınız artar.
    vücudun yağ işleme metabolizması karbonhidrattan farklıdır. yağ ile beslendiğinizde karaciğer yüksek miktarda trigliserit üretmez.

makaleler
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12761364/
    düşük karbonhidrat diyeti ve düşük yağ diyetinin kapsamlı karşılaştırması, düşük karbonhidart diyetinde kilo verme, insulin direncinde daha fazla iyileşme olduğu gibi trigliserid seviyelerinde de daha fazla düşüş görülmüş.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32252374/
    düşük karbonhidratlı beslenmenin kalp sağlığı üzerinde etkilerini inceleyen meta analiz. inceledikleri 37 tane kaliteli bilimsel araştırmanın sonucunda en düşük karbonhidratlı beslenmenin birçok kalp sağlığı açısından faydası yanında trigliserid seviyesini düşürdüğünü gösteriyor. ne kadar az karbonhidrat o kadar azalan trigliserid seviyesi demektir.
    "decreases in triacylglycerol (tag) concentrations were more pronounced with the low and very-low cho diets, compared to the moderate-low cho diets."

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28700832/
    yeni zellanda askeri personeli üzerinde yapılan yüksek kalite rastsal kontrollü deneyde yüksek yağ düşük karbonhidratlı beslenmenin trigliserit ve kan şekeri seviyesinde düşük ve iyi kolestrol denilen hdl'de artış görülmüş.
    " the intervention group significantly reduced triglycerides and serum glucose and significantly increased high-density lipoprotein cholesterol (hdlc). "

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26224300/
    düşük (lc) ve yüksek karbonhidrat (hc) diyetlerinin diyabet etkileri üzerine karşılaştırıldığı deneyde düşük karbonhidrat beslenme diyabet göstergeleri açısından daha iyi olduğu gibi trigliserit seviyesinde düşüşe sebep olmuş (0,4 mmol/l). yüksek karbonhidratlı beslenip kalori sınırlandırması olduğundan katılımcılar kilo vermiş (ortalamada 10,1kg) olsa da trigliserit seviyelerinde neredeyse hiç düşüş olmamış. (ortalama sadece 0,01mmol/l ve istatistiki olarak anlamsız)

reductions in weight [lc diet: -9.8 kg (-11.7, -7.9 kg); hc diet: -10.1 kg
    triglycerides [lc diet: -0.4 mmol/l (-0.5, -0.2 mmol/l); hc diet: -0.01 mmol/l (-0.2, 0.2 mmol/l)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3513615/
    fareler üzerinde yapılan araştırmada şeker sukroz ve meyva şekeri fruktoz verilen farelerde trigliserid seviyelerinde %120'ye kadar artış görülmüş. eğer kanda yüksek seviyede insulin varsa artış miktarı daha da fazla olmuş. fareler üzerinde yapılmış bile olsa trigliserid yüksekliğinin şeker ve karbonhidrat mekanizması ile alakalı olduğunu gösteriyor.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24669989/
    fareler üzerinde yapılan araştırmada yüksek yağlı beslenen obez farelerde 2 haftalık diyet sonunda düşük yağ yüksek karbonhidratlı beslenenlere oranla trigliserid salgılama hızı %39 daha düşük çıkmış.
    "the fed-state hepatic tag secretion rate was ~39% lower (p < 0.05) in hf- (4.62 ± 0.18 mmol·h(-1)) than in lf- (7.60 ± 0.57 mmol·h(-1)) fed animals."
  • amerikan kardiyoloji derneği (american heart association)'nin önerdiği trigliserit düzeyleri $öyleymi$:

düzey (mg/dl)......düzey (mmol/l)......yorum
    150'den az............1,69'dan az............normal aralık, en düşük risk
    150-199................1,70-2,25................sınırda yüksek
    200-498.................2,25-5,63...............yüksek
    500'den çok...........5,65'ten çok...........çok yüksek, yüksek risk

not: değerler, aç karnına yapılan ölçümler içindir. tok karnına olanda düzey'i biraz arttırmak gerekir.
  • karaciğerin ne yersek yiyelim dönüştürdüğü yağ çeşidi imiş bu. hani "taş ye" derler ya. yesen buna dönüşürmüş. o model.
  • son iki sene içerisinde yaptırdığım ölçümlerde 280 ile 300 mg/dl çıkan, bugün yapılan ölçümde 190'a düştüğünü gördüğüm veri.

bu iki sene içerisinde de normal beslenmeme devam ettim. bol mayonez, karnivor beslenme, alkol, sigara...
    önceki ölçümlerle şimdikinin bariz farkı stres seviyesi.
    stresin bin on iki zararından biri de trigliserid seviyesini yukarı taşımakmış. *
hesabın var mı? giriş yap