• anında güncellenen, aklınıza gelen her organizasyon için kullanabileceğiniz çoklu iş yürütme web uygulaması. çalışan bir google wave olarak düşünülebilir. (en büyük ortak noktaları ise ikisini de anlatmaya çalışırken fenalık geçiriyor olmanız)

uygulamanın videosu: http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=aadf1rqelfo
    uygulamanın web adresi: https://trello.com/
  • ortak projelerde, kişisel projelerimde, gezi planlamalarında, kitap notları almada, kişisel tüm notlarda vs. aklıma gelebilecek her şeyde kullanabildiğim uygulama.

örneğin ofisi mi taşıyacağız? aç bi board arkadaşlarını ekle, herkes gerekli ihtiyaçları eklesin. liste elbirliğiyle toparlansın bitsin, bitirilenleri gör ona göre davran.

ya da mesela geziye mi çıkacaksınız. yine aynı şekilde ilerle. ben mesela iki senedir aynı board'a bakıyorum geziye çıkmadan önce. bu şekilde yavaş yavaş büyüyen kullanışlı bir arşiv de elde etmiş oluyorum.

muhakkak ki kitap listelemek, gezi planı yapmak için ve diğer planlamalar için daha iyi uygulamalar var. ancak her şey için uygulamadan uygulamaya dağılmaktansa trello'yu ihtiyacım dahilinde kullanmak daha mantıklı geliyor.
  • önceden trello ile ilgili şöyle bir şey yazmıştım; #74192476
    şimdi elimde bir örnekle farklı bir kullanımımdan bahsedeceğim. öncelikle bu iyi bir kullanım değil ama beni daha iyi olana götürecek olan "hadi şunu da yola koyayım" derken süreç dahilinde ortaya çıkmış bir şey. görsel

şimdi burada birbirinden alakasız iki tane alan var; soldaki hedefler alanı ve sağdaki süreç alanı. sağdaki alanı eylül ayında oluşturdum ve süreci başlattım. çok dağılmamak için bu kısa vadeli hedefler alanını sonradan, kasım ayında yine buraya ekledim. burada yazanlar alelade ya da detaysız olabilir ancak kısa süreli takip ve gelişme için o dönem makuldü. şu an bu board benim için misyonunu tamamladı ve başka bir board oluşturuyorum.

burada asıl değinmek istediğim nokta trello'nun ya da benzer bir aracın kişinin kendi kişisel gelişimi için de kullanılabileceği ve hatta kullanılması gerektiği. doğrusu kıytırık bir teknoloji ürününe dahi bir sürü kafa yorup şemalarını analizlerini işlerini çıkarmak için uğraşılıyorken, onlarca kurala ve yaptırıma riayet ediliyorken, kişinin kendi hayatı hedefleri için, plan yapmaması, bu eforu harcamaması bence çok da sağlıklı değil. bence kendinizin minimum viable product'ını çıkarıp uygulamaya sokarak da kullanabileceğiniz bir uygulama.

not: kişinin kendini ürün olarak değerlendirmesi ahlaki düzlemde tartışmalı olabilir tabii, bu konuda şu an bir yorumum yok.
  • tam kendisinden vazgeçip notlarımı notion'a taşıyordum ki outlook eklentisini keşfettim. takibe alacağım e-mailleri direkt outlook'un içerisinden trello'daki ilgili karta ekleyebiliyormuşuz. şukela.
  • ustteki arkadasa istinaden, google'in ya da baska bir arama motorunun herhangi bir trello board'ina erismesi degil olay. trello tarafindan herhangi bir guvenlik zaafiyeti yok. olay milletin board ayarlarini public (herkese erisilebilir) yapip kredi karti numarasini, sifresini, ve bilimum diger gizli bilgilerini eklemesidir. yani zaafiyet insanlarin bilgisizligiden geliyor maalesef. ayrica su postta goruldugu uzere olay gecen yil mayis ayinda meydana gelmis, yani yeni olan bir sey de degil.
  • aynı arayüz ve premium özelliklerini barındıran open source ve free versiyonu için:

(bkz: planka)

https://planka.app/

free open source kanban board for workgroups.
  • çalışma alanını gereksiz detaylara boğmayan proje yönetim uygulaması. severek kullanıyoruz.
    (bkz: simplicity is the ultimate sophistication)
  • cok ama cok nefis bir is takip/gelistirme/organizasyon/vs araci.

bence nasil kullanilabilecegine dair en guzel ornek de gelistiren firmanin kendi development board'u:
    https://trello.com/…opment/4d5ea62fd76aa1136000000c
  • 2-3 ay boyunca süren proje yönetim, grup içi çalışma düzenleyici hedesi araştırmalarım sonucu karar kıldığım, "olmuş bu" dediğim, kullandıkça derin sevgi beslemeye başladığım sistem. adam yapmış.
    kullanım detayları, özellikleri bir yana, ücretsiz ve ciddi mobil destekli (ios+android)
  • yarrak kürrek işler hee. sene başında 3-5 defter alıyorum, eski usul yazıyorum, bitiyor gidiyor. mna korum trellosunun da bilmem nesinin de...
hesabın var mı? giriş yap