• breaking bad'de dea'ya muhbirlik eden cartel üyesi.
  • karayip korsanlarının ikinci filmi death man's chest'de de karşımıza çıkan, korsanların ellerinden kaptırmadığı nadir şehirlerden biri olmanın gururunu barındıran liman kentidir.
    kavganın, içkinin ve kadınların eksik olmadığı bu şehirin barlarında kavga başladığında başlar müzik, ta ki kavga bitene dek...

not: tortugadaki bayanlar *jack sparrow'u pek severler*
  • korsan filmlerinde sıklıkla geçen bir karayip adası. haiti’nin batısında bir yerlerde bulunuyor. 1464 yılında kolomb tarafından keşfedilmiş ve şekli bir kaplumbağaya benzediği için ispanyolca kaplumbağa anlamına gelen “tortuga” ismi koyulmuş.
    adanın ilk yerleşimcileri ispanyollardır. “yeni dünya”ya altın bulmak için gelen hazine avcıları 1600lü yıllarda buraya yerleşmeye başladı. ancak başta ispanyol nüfusu hâkimken daha sonra ingiliz, fransız, hollandalı denizciler ve korsanlar da burayı mesken tuttu. şöyle ki, coğrafi olarak önemli bir yerde bulunuyor, bu yüzden köle ticaretinde bir üs olarak kullanıldı ve ciddi egemenlik savaşları yaşandı. buradaki köle ticaretine hâkim olmak oldukça kârlı bir işti, bu yüzden ingiliz, fransız ve ispanyol koloniciler arasında süreli bir çatışma vardı ve adanın idaresi sık sık değişti.
    buranın “korsan limanı” olarak tek anılmasının sebebi köle ticaretinin, fuhuşun ve bilimum kirli işlerin merkezi hâline gelmiş olması değil. 1640lı yıllarda tortuga’da kendilerine “sahilin kardeşleri” diyen bir korsan grubu bulunuyordu. genelde ingiliz, fransız korsanlardı bunlar ve temel amaçları adayı kendi kurallarına –korsanların kendilerine has bir yönetim, ekonomi anlayışları vardı, bütün hayatları jack sparrow gibi hoplayıp zıplamakla geçmiyordu- domine edebilmekti. adanın uzun süre bir korsan üssü olarak varlık gösterdiğini söylemek mümkün, sale kenti gibi bir yönetim söz konusu oldu mu bilmiyorum ama korsanların sosyal hayatta egemen oldukları, hatta adanın fransız idarecisinin 1645 yılında fransa’dan 1500 kadar hayat kadını getirdiği biliniyor.
    sırayla ingiltere ve fransa adına korsanlık yapmış olan henry morgan kaypağı zamanla burada kendi propagandasını yapmaya başladı. fransızlar, onun burada kurduğu korsan ekibini askeri amaçlarla kullandı ve bu birlik fransa’nın karayiplerde baskın olmasını sağladı. ancak 1600lü yılların sonlarında “korsan devri”nin çeşitli sebeplerden sona ermesiyle ada da önemini kaybetti.
  • şu an haiti'ye bağlı. ve çoğu modern karayip haritasında (çok büyük ölçekli olmadıktan sonra) adı bile geçmez.

geçmişte ise üç yönetim altına girmiş, kısaca üç bayrağı da taşımış (ingilizler, ispanyollar, fransızlar) bir karayip adasıdır. konum itibariyle, kaçakçılığın ve köle taşımacılığının en önemli limanlarından biriydi, bu yüzden korsanlarla alakalı kitaplarda ve filmde* vs. hep korsan adası olarak gösterilir, ama yönetimi hiçbir zaman korsanlara geçmemiştir.

'korsan şehri' olarak anılmasının bir diğer sebebi de, herhangi bi yerde şehir yağmalayan korsanların, yağma üstüne alemin dibine vurmak için seçtikleri 2-3 şehirden biri tortuga imiş.

yerini de gösterelim de tam olsun: http://www.karakurum.net/tortuga.jpg
  • geçmişte bana bağlıydı.

pirates oynarken "piyuuuuuv" diye esen rüzgarı da arkama alıp "kim lan bu şehrin amiri" diye içeri girip yetkili kimse kesip yağmalamak adetti. governör'ün güzel kızına yaranmak gerekirse ver ispanyola, ingilize...

sıkıysa havana'yı al. o ayrı.
  • sid meier'in pirates oyununda (genelde) fransizlar'a* ait olmasi ile akillarda yer etmesi olasi bir $ehirdir.
  • alsancak'ın en iyi birasının en ucuza satıldığı saykotik bir mekan.endülüs meyhanesinin karşısında. mekanda izmir'li hiçbir gencin yakından uzaktan ilgilenmediği harika indie tarzı muüzikler çalıyor. arctic monkeys bile çalıyor daha ne diyeyim yahu? teşekkürler erman bu güzel mekan için.

tanım: kaliteli ve ucuz biranın izmir'deki adresi.

yazarlıktan sonra gelen edit:
    çaylaklık bitip yazarlık başladı. aradan 2 sene geçti. uzak kaldık be erman karşıyaka da gittiğim her mekanın ardından kıymetini bir kere daha anlıyorum. tortuga, candır ailedir gidin sebeplenin.
  • karayip adalarindan biri. haiti'nin kuzey kiyisindadir. *
  • biz pirates oyununda frenklerin sakin şehri olarak bilirken karayip korsanlarıfilminde korsan yatağı olduğunu öğrendiğimiz şehir
  • port royalei yaratmis sirketin (bkz: ascaron) ayni harita uzerinde bir baska oyunu. bu oyunda daha cok korsan avciligi vardi.
hesabın var mı? giriş yap