• ingilizce turn astern deyiminden uyarlanan isim (gramer olarak)
  • tam anlamı geriye gitmek değil, ters yöne ivmelenmektir.
  • bir ayce kartal filmi.

https://www.facebook.com/…oto.php?v=687699194588499

--- spoiler ---

bu film gezi parkı olaylarından sonra tasarlanarak orjinal el çizimi ile (hiç bir video kopyalama tekniği kullanılmadan) yapılarak ulusal ve uluslararası medya ve festivallere sunulmak üzere 18 gün içerisinde acil olarak tamamlanmış ve gezi parkı olaylarında orantısız güce maruz kalan, sakat kalan, hayatını kaybeden ve kalbi kırılan tüm insanlara adanmıştır.

--- spoiler ---
  • torn diye birsey olsaydi eger, onlar burada, evet burada yasarlardi!...
  • bir şarkıyı uydurma sözlerle seslendirmek.
  • ingilizce turn astern kelimesinden dilimize bu şekilde yansımıştır

pitch control olmayan makineye sahip deniz araçlarını yavaşlatmak veya geri gitmesini sağlamak için ,pervaneyi ters döndürüp,suyu öne itme işlemine denir. eğer gemi makinası pitch control tipiyse, pervane dönüş yönü sabittir değiştirilemez, tornistan yapmak için pervane kanat açısı ters çevrilir. ayrıntılı bilgi için (bkz: pitch control)

makine tornistan çalışırken gemi ileri gidiyorsa,gemiye dümen ile kumanda etmek zorlaşır. hız 0 a yaklaştığında dümenin neredeyse hiç bir etkisi kalmaz.
    makinası tornistan çalışan sabit pervaneli (fixed propeller) bir gemi , pervanesi sağa devirliyse sancağa (sağa) dönme eğiliminde ; pervane sola devirliyse iskeleye(sola) dönme eğilimindedir.bunun sebebi ise pervanenin altta kalan kısmının suyu daha güçlü itmesidir.

edit : 2012 de bu entryi girdiğim zaman taze bir 3. kaptandım.şu an farkettim ki pervanenin altta kalan kısmının suyu daha güçlü itmesinin gemiyi döndürmesi ile pek alakası yok.geminin neden tornistanda bir tarafa döndüğünü halen tam olarak anlayabilmiş değilim. sadece pervane nereye dönerse gemi nasıl tepki verir onu biliyorum. bunu fiziksel-bilimsel olarak açıklayacak biri özel mesajla iletirse entry'i editlerim. bir aralar rc helikopterler kullanmış biri olarak , helikopter kuyruk pervanesinin bu olayla alakası olduğunu biliyorum.
  • albert camus' nun şu:
    "serbest basın, şüphesiz iyi ya da kötü olabilir. serbestlik olmadan basın kesinlikle kötülükten başka bir şey olmayacak."
    deyişinin de yer aldığı gezi olaylarını konu alan ödüllü animasyon filmdir. film için https://youtu.be/dufg4umpkxu
  • gemi veya teknelerin limandan cikarken, suruklenirken veye yava$lamak isterken falan makinelerini cali$tirarak yaptiklari geriye dogru gitme manevrasi.
  • - en iyi animasyon ödülü (uluslararası), adana altın koza film festivali akdeniz ülkeleri animasyon kategorisi 2013

- jüri özel ödülü, 50. uluslararası antalya altın portakal film festivali, kısa film kategorisi, 2013

- en iyi animasyon ödülü, 25. uluslararası istanbul kısa film festivali, 2013

ödüllerini almış kısa film.

ödül töreni ise ayrı bir filim olmuştur.
    http://www.youtube.com/watch?v=n1uwcc_xk4u
hesabın var mı? giriş yap