• kısa kısa detaylar geçeyim

* ice ile maverick karakteri arasında homoerotik şey. bunu artık herkes biliyor. peki maverick ile ondan daha erkeksi yüz hatları olan, demirçene esas kız arasındaki yakınlık? ona bir şey denmemiş. oysa ki peruklu bir dönmeye benzeyen kelimakgilis ile tom kruyz'un yakınlaşması bu açıdan da dikkate değer.

* tom kruz bu filmde çenesini sıkma hareketi başına para almış olabilir. sürekli çene kaslarını germe hareketini yapıyor. bu paragrafı yazarken arkada film oynuyor, o arada bile iki kere sıktı.

* sürekli filtre kullanımı.

* sevişme sahnesinin yapaylığı.

* kelimakgilisin elton john gözlüğü takınca aynı eltıncon olması.

* erkeklerin sürekli yüzlerinde ve saçlarında çiğ damlacıkları ile dolanmaları. kırağı tehlikesi.
  • bir furyadır bu film, "motor hastası kuşak", "deri mont delileri", "karıyı kızı otobana vuranlar" , "piyanonun üzerinde ağıt dizenler" , "gök yüzünde duman duman bulutlar" da bu filmle ortaya çıkmıştır... hele take my breath away parçası halen nadan aşıklar tarafından "aşkımızın şarkısı" sıfatıyla dinlenir...

tony scott'un yönettiği film bi sürü şahıs kazandırmıştır sinemaya, tom kruyzun yanı sıra, meg ryan, tim robbins ve val kilmer'da bu filmden nasiplenen diğer şahıslardır, bayaa oldu tabi, unuttu dürzüler geçmişlerini...
  • çok bomba bir film bu, gerek replikleri, gerek süper uçaklari, gerekse insanlarin ve komşularinin suratlarini kaplayan güneş gözlükleriyle, fenomen bir film... tom cruise zaten başrolde, "aa val kilmer'a bak, vay iceman vay", "oha olm meg ryan lan bu?" tarzi yarip geçiyor da mütemadiyen... düşünsenize, yil 86, daha meg ryan'in saçlari bile meg ryan renginde değil! o zaman tom cruise'un giydiği yaratiklara, goose'la yaptiği şebekliklere laf etmemek lazim... (ben zaten etmezdim heralde, özellikle great balls of fire çok eylenceliydi, arabada giderken söylemeyi düşünüyorum :) taksimde görürseniz böyle birini, merhaba, ben portakal, menun oldum, normalde böyle değilim)

"goose, you big stud. take me to bed or lose me forever. "

maverick sorunlu ve çok yetenekli bir pilottur, o ve yardakçısı goose cennet vatan süper amerikamizin en iyi pilotlarinin yetiştiği top gun kursuna gitmeye hak kazanirlar... neden? çünkü onlar filmin kahramani, o kadar. ayrica maverick doğuştan pilottur, bir mig28'in tepesinde başaşaği dururken dört g'lik daliş yapmıştır (çok yani), zaten babası da pilottur...

" too close for missiles, i'm switching to guns"

tabi illaki ortada bir sorunsal vardir, maverick'in babasi uçuş sirasinda kaybolmuştur, bu sebepten ve aşiri yetenekli oldugundan dolayi maverick çilgin gibi uçmakta, mümkün olan bütün riskleri almakta, hayatla adeta kumar oynamaktadir... halbuki hayatla kumar oynanır mı bülent? er ya da geç hayat çifte gidip ikiyüz atmaz mi? -atar rahşan'ım...

"she's lost that loving feeling"

bu arada top gun okulunda da en iyi olmak için mücadele sürmektedir, maverick ve goose'un karşısında ise tek rakip vardir: iceman! iceman iyi normal bir pilottur, kurallara uyar, seni yorar, hata yapmani sağlar, akıllı ol maverick derler diğer pilotlar, fakat maverick bütün aklını bacaklarının arasında taşımaktadır... bundan dolayı da birliğin kadın öğretmenine kur yapmaktan başka çaresi yoktur... hatta goose'la birlikte şarkılar söyleyip rezil olmaya mecburdur...

"it's classified. i could tell you, but then i'd have to kill you. "

bunlardan başka, direk hormon kokan bir film... motorsiklet üzerinde yalniz kovboy misali tek başına güneşe doğru yol almalar, " i just don't want anyone to know that i've fallen for you" tarzı diyaloglar, kadin ve erkek ayni odaya girdiğinde bile çalmaya başlayan "take my breath away", maço atışmalar, süper uçaklar... gaz bir film ayrica, bundan çikip ikinci köprü yolunda 4g basmaya çalışabilirsiniz...

"that's right! ice... man. i am dangerous."

özetle top gun eylenceli, hareketli, gaz, bir döneme işik tutan ama ne yazik ki tuttugu işik o korkunç gözlüklerden dolayi pek görülemeyen, "fantastik" bir film... tek sorunu "süper amerikanin süper pilotlari" modu, ama ona da alıştık artık... bence mutlaka görülmeli...
  • yamulmuyorsam miramar'da 6 hafta sürecek bir egitim icin amerika'nın en iyi pilotlarının toplandıgı hava üssündeki mücadeleyi anlatırdı film.
    1986 yapımıdır. filmde söylendigi gibi $u sıra artık emekli olmaya hazırlanan bir cok starın sabi halleri görülür.
    filmde ki$i yoktur aslında iki ki$i bir takımı olu$tururdu tabi baba takımlar maverick - goose ve iceman - slider'dir.
    filmde maverick ve iceman'in sidik yarı$tırması pek güzeldir 88 avrupa $ampiyonasında rus milli takımını tutanlar tom kazanski (iceman)'ı tutarken acid'ciler pete mitchell (maverick)'i tutmu$tur.

filmde tekmil pilot familyasının yaptıgı i$lere 80 gencligi özenmi$ ve yapmı$ faket pek muvaffak olamamı$tır. örnegin barda maverick'in charlie ile tanı$mak icin bir anda eline mikrofonu alıp you've lost that loving feeling'i söylemesi unutulmaz olmu$tur. bir cok bar meyhane ortamında daha sonra gülden karaböcek'den sürünüyorum, mustafa topaloglu'ndan felsefe yapma $arkıları söylenmi$ lakin sonuc alınamamı$tır.
    hele bir voleybol sahnesi vardırki o $ekilde voleybolu eczacıba$ı 15 sene sonra oynadı ve avrupa $ampiyonu oldu. yazlık mekanlarda kar$ı cinsle bu filmdeki voleybol sahnesinden gaz alıp yakınla$mak isteyen site gencleri kendilerini bu spora vermi$ fakat filmden özenilen levis 501'lerin daha yurdumuza gelmemesi sebebi ile giyilen kuma$ pantolonların ta$ak aralarında pi$ik yapmasıyla bundan da vazgecmi$lerdir.

maverick goose öldükten sonra depresyona girmesi sonucu kursta ba$arısız puanlar almı$ ve kursu kazanski'nin ardından ikinci bitirmi$tir. amma velakin filmin sonunda sanırım merlin'le beraber bir takım olmu$ ve rus mig'lerini dehlemi$ ve kuleden son bir kez alcak ucu$ yapmı$tır. kuleden her alcak ucu$ yaptıgında $i$man, asker degilde devlet memuru oldugu ziyadesiyle belli olan kelli felli $i$man amcanın kahvesi dökülmü$tür ve maverick yürü ve oglum helal sana o yollar diye beni evde bagırtmı$tır.

ayrıca ne alaka aklıma geldi barda $arkı söyle sahnesinde maverick charlie'den ''otur'' müsadesini aldıktan sonra arka sahnede havalimanı görevlisi $arkıya devam etmi$ ama kimsenin sikinde olmamı$tır.
  • herkesin sürekli terlediği kült eser.
  • en önemli ayrıntılardan birisi tom'un çene kaslarıydı. o zaman çeneyi kasmak moda mıydı, pilot gözlüğüyle şık olduğu mu düşünülüyordu bilmem ama böyle ufka bakarken dişlerini sıkmasına ve belirgin çene kaslarına özenmiştim itin.
  • istikbal göklerdedir diyen bir neslin en hayal kurmaya hazır zamanına take my breathe away nidalarıyla sorti yapmış filmdir. top gun'ı seyredip pilot olmak istemeyecek bir kişinin benim nazarımda bir kıymeti yoktur. pilot olma hayalim göz bozukluğuna yenik düşünce, bir şekilde türkkuşu'na sızıp pilot montu almak için bendenizi model uçak kursuna yazdırmıştır be bu film.
  • 5 kere sinemada seyrettim, 2 kere önden, 3 kere tersten. küçüktüm ozamanlar. adadaki yazlık sinemanın perdesi berberin olduğu pasaja bakardı. perdenin arkasına oturup çok film izlemişimdir tersten.. zaten okuma yazmam da yoktu o vakitler.. dublajlı filmleri hiç kaçırmazdık.
  • filmde aslında maverick yerine cougar ve arkada$ı gidecekti miramar'a ama gel gelelim cougar'ın evde hanım bekler gachayım ben durumu sayesinde film bu duruma gelmi$tir.
    baksana cougar evli 2 cocuk sahibi, öyle gezme, motorsiklet voleybol falan i$i olmaz, kuleden alcak ucu$ hic yapmaz, tam memur..
  • aradan 30 yıl geçti ama kelly mc gillis hala tom cruise'un annesi gibi duruyor
hesabın var mı? giriş yap