• django unchained ost'de bulunan bulunan brother dege eseri. benim 2pac/james brown eseri unchained ile birlikte en çok dikkatimi çeken eser.

http://www.youtube.com/watch?v=cmoqa7rtnrm
  • ed brubaker'ın yazdığı, nwr'nin (ki kim olduğunu gerçekten bilmiyorum, ilk defa bu dizi ile haberim oldu) çizdiği bir çizgi romandır. aslında bir dizi izlemiyorsunuz, bir çizgi romanın panel panel canlandırılmış halini görüyorsunuz. o yüzden aksiyon içeren sahneler hariç, diğer her sahne, diyalog ve geçiş çok yavaş ilerliyor. çizgi romanın her panelini adeta beyninizin içine yakıyor.

bu yapıma klasik bir dizi gözüyle baktığınız için de hata ediyorsunuz. fakat sizleri de suçlayamıyorum, çünkü ed brubaker'ın yazdığı çizgi romanlar gereksiz uzun oluyor. yani 5 sayılık çizgi roman dizisini, 10-15 sayıya yayıyor; okuyucuyu da sıkıyor ve yoruyor. başka bir yazar olsaydı, örneğin garth ennis, hem bu hikaye o kadar dallanıp budaklanmış olmazdı.

bir çok detay barındırıyor, burada anlat anlat bitmez. çizgi roman seviyorsanız mutlaka izleyin.
  • ilk gösterimini cannes film festivali'nde yapacak olan dizi. bu açıdan cannes'da prömiyerini yapan ilk dijital platform dizisi olarak tarihte bir ilk olacak.

miles teller için de oldukça heyecanlıyım. gelse de izlesek.
  • şimdiden belli olan bariz tek bir şey var; visually stunning.
  • diger tum django unchained muzikleri gibi skyfall`dan binlerce kez daha iyi olan parcadir.
  • * "david lynch (yönetmen), minimalist sinema filmi çekseymiş böyle olurdu" dedirten bir havası var.

ayrıca görüntü yönetmenine şapka çıkarılır. birçok plan edward hopper tabıosu gibi.

sanki çok kaliteli içerik, malzeme ve grafik çalışmayla basılıp satırları ikişer aralıklı dizilmiş bir kitap gibi.

en fazla 4-5 bölümde bitebilirdi.
  • durağan gözükse de 2 bölüm izledikten sonra alışıyorsunuz
    tavsiye edilir
  • nicolas winding refn 'in yeni işi. amazon prime ile beraber girişilmiş dizi. görüntü yönetmenliğini şaşırtıcı bir şekilde darius khondji üstlenmiş. nicolas ile birleşince görüntüsel başkalaşımlar beklesem de fragman, geleneksel nwr işlerinin dışına çıkılmamış izlenimi yarattı.

her ne kadar miles teller tercihi sorgulanabilir olsa da, son iki filmi takdirlik olmasa da yönetmenin drive ve bronson filmleriyle yarattığı krediyi tüketmesine daha çokça zaman var.

merakla beklenen iştir.
  • o kadar b*ktan ki bunu beğenen ya sarhoştur ya şizofren ya da yalancı. içinde her melanet olan salak saçma bi şey. dizi çekmemişler ortaya hep birlikte s*çmşlar. sapıklığın bin bir tonu var ne ararsan, pedofiliden tut, ibneliğine, ensestlikten tut, lezbiyen dokunuşlara, kendini şeyetmeye... sonra doğa üstü varlıklarla iletişim, sıradışı fizyolojik başkalaşım (gözler), uzaylılar, naziler. sürekli amerika propagandası. adam ortamın anasını ağlatmış. tam amerikalıların kafasında dönen melanetlerin ortaya karışık hali. salak saçma felsefeler, dünyanın geleceğine dönük kehanetler. esrar, eroin, sigara güzellemeleri. din. hristiyanlık pohpohlaması. adam izlenmek için tüm tuşlara basmış olmayan beynine gelen. zaten sürekli yerli yersiz her yan kan revan. tüm bunların hemen hemen bütün bölümlerde sürekli devam ettiğini de ekleyelim. sona doğru aptal yönetmen de sıkıldı, ya da ayık anına denk geldi de kah başroldekini öldürttü, kah sahneleri ortasında kesti. daha da dayanamayıp son bölümü *mna kym ne yapıyorum ben deyip yarı olmadan bitirdi yarım saatte. o kadar iğrenç bir diziye denk geleceğimi hiç beklemezdim. bundan sonra daha ihtiyatlı olmalı. ha bir de türkü şöyle dursun hint dizilerini mumla aratır tarzda adamların donup yarım dk hareketsiz kalmaları, her iki cümle arasına bir reklam sığabilmesi.

o değil de asıl beni endişelendiren şey, dil için izlemeyi düşünerek derlediğim dizileri seçerken @don drapper denilen ergenin yorumlarını dikkate almış olmam. bu başlık altında bu diziyi övmüş de övmüş. bilmem defalarca izliyormuş da kültmüş de. hay eşekler kovalasın senin dizi zevkini. neymiş bir de 500 dizi izlemiş de, dizi ondan sorulurmuş da. biz de aptal gibi inandık. oyun pcsinin başından kalkamayan veletten ne beklenir ki. umarım kafası güzelken bu diziye güzelleme yapmıştır. yoksa diğer dizilerin en az yarısı çöp demektir.
  • nicolas winding refn'in en iyi isi. tartismaya kapali bir sekilde televizyon tarihinin en iyi sinematografisine sahip, klasik refn sapikligindan nasibini almis temposu agir -durma noktasinda- bir siddet oykusu.
hesabın var mı? giriş yap