• kabız olsa çıkardıktan sonra bokunu bıçaklar, öyle de agresif bir karakter.
  • aşağıdaki repliğin sahibi efsanevi karekter;

“neye bakıyorsunuz ha? hepiniz lanet serserilersiniz. neden biliyor musunuz? olmak
    istediğiniz gibi olmaya cesaretiniz yok. sizin gibi insanların bana ihtiyacı var çünkü o s.ktiğimin
    parmaklarınızla beni gösterip “işte kötü adam” diyebilirsiniz. bu sizi ne yapar. iyi mi?
    iyi değilsiniz. sadece nasıl saklanacağınızı ve yalan söylemeyi biliyorsunuz. benim böyle
    bir problemim yok. ben her zaman doğruyu söylerim, yalan söylerken bile. şimdi kötü adama
    iyi geceler dileyin”

tony montana
  • asagidaki repligin sahibi sahsiyet.

in this country, you gotta make the money first.
    then when you get the money, you get the power.
    then when you get the power, then you get the woman.
  • --- spoiler ---

you know what capitalism is? getting fucked. i am telling you.

--- spoiler ---

kapitalizm saptamasıyla gönlümüzde taht kurandır.
  • tony montana aslında biraz anti-kahramandır.
    biraz piçtir.
    biraz mazlumdur.

türk usulü bir karakterdir.
    belki de o yüzden çok sevilmiştir.
  • görgüsüzlüğün ya da sonradan görmüşlüğün yakıştığı tek karakter.

koltuğuna işlettirdiği ismi, her yerde güvenlik kameraları, gece klüplerindeki tavırları falan derken bu karakter yinede itici olamıyor. türünün tek örneği
  • filmin henüz başlarında bulaşıkçıyken bile önüne gelene ayar veren, okkay demesine hasta olduğum karakter.
  • "i always tell the truth. even when i lie."
  • para, yükselme ve güç hırsının, ama sadece hırsının, insan bedenine büründürülmüş film karakteri.

"ama sadece hırsının" deme sebebim böyle bir karakterin hem varolmasının çok zor, ya da varolsa da, çok büyük şans(lar) denk gelmedikçe onun kadar başarılı olma ihtimalinin çok zor olmasındandır. çünkü izin vermezler.

kim izin vermez biliyor musunuz? hani o lokantada lafları geçirdiği kodamanlar var ya, onlar vermez. (ki vermediler de zaten)

çünkü tony montana safi psikopat. kodamanlar ise, psikopatlıklarını ve/veya yavşaklıklarını afilli görünüşlerinin, sahte gülüşlerinin ve yapay ilişkilerinin altına saklayan karakter(siz)ler.

tony montana hep dikine giderken, yukarda bahsi geçen yavşak karakterler ise alttan kuyu kazarlar. bu dünyada da ne yazık ki işte o çakallar kazanır.

yani tony montana aslında hemen hepimizin içindeki hırs ve psikopat manyağın bir metaforu. yine de çoğumuz öyle ya da bahsi geçen kodamanlarız, ya da onlar olmayı istiyoruz. kabul etsek de etmesek de.
  • hazır cevaplığı, paranoya derecesindeki güvensizliği, kızkardeşine sapkınca bağlılığı, cesareti ve yıkılmayıp ayakta kalışı, bir kadın uğruna herşeyi göze alıp herşeye sahip oluşu sonra da herşeyi kaybedişiyle gönlümüze adını kazımış karakter.
hesabın var mı? giriş yap