• kimsenin ölümünü siklemediği kral. bu çocuk size ne yaptı lan. atlamadan önce sol eliyle kapıyı falanmı tutsaydı sükse yapmak için. sadece lannister olduğu içinmi ölümü size bir anlam ifade etmiyor? siktiğimin ramseyine bile ağladınız lan. ned öldü hepiniz stark oldunuz. hodor öldü hepiniz özünüze dönüp mal oldunuz. tommen öldü hiç biriniz kral olmadınız. neden? çünkü siz kraldan çok kralcısınız da ondan. tommen kendi halinde masum bir çocuktu sadece. adil bir kral olmaya çalışıyordu. o yaşta omzuna yüklenen onca yüke rağmen. abisi gibi piçliğin dibine vurmadı. öyle bir aileden böyle bir çocuk nasıl çıktı diye düşündürttü. gelen geçen kandırdı zaten garibimi. dahada söyleyecek bir şeyim yok. kuzeyin kralınıda sikeyim. güneyin kralınıda sikeyim.
  • --- spoiler ---

westeros kahvehanelerinde sık sık "joffrey gitsin de yerine kim gelsin abi, tommen mi? çocukta liderlik vasfı yok bi kere" şeklinde adı geçerdi. özünde iyi insandı. 7ler taksiratını affetsin.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

furyaya katılıp benim de mi intiharı ile taşak geçmem gerek bilmiyorum ama bu şekilde dalga geçen ya da bu çocuğu aşağılayan, silik gören kişiler bazı şeyleri atlıyorlar:

bir defa tommen'in başladığı takıma bak: anne cersei, abi joffrey, baba desen ortada yok, baba namına bişi yok, doğduğu yer: the king's landing, koca westeros'un bence sur'un ötesinden dahi ölümcül yeri, hırstan gözü kör olmuş manyakların bütün gün onu bunu katletme planları yaptığı komplonun, suçun, cinayetin şehri.

bu çocuk, işbu ortama rağmen kral olduktan sonra sapıtmadı, gücün etkisinde bir psikopata dönüşmedi. etrafında aklı selimle hareket edip kendisine yol gösterebilecek bir allahın kulu olmadığı için onun bunun etkisinde kaldı elbet ama onda bile var olan sorunlara şiddet yolu ile değil the faith gibi daha medenice çözümler bulma ümidiyle hareket etti. margery'de aradığı düzgün, merhametli anneyi, the high sparrow'da da yanında olan babayı hissetti. fakat bu entrika çukurunun içinde o da çaresiz kaldı.

bütün bunların üstüne öldürülmeyip kendini direkt pencereden aşağı atması bence dizinin en trajik olaylarından biridir. böylesine bir çaresizlik ve vazgeçiş...

--- spoiler ---
  • kendisi ile ilgili ancak iki şeye saygı duydum.

1- intiharı tereddütsüzdü.

2- tereddütsüz imha edilmesi gerektiğini anlayacak izana sahipmiş.
  • son sözleri:

-amına koyduklarım o kadar mesaimiz var nereye gidiyorsun der bi insan.

oldu.
  • --- spoiler ---

lan velet it crowd'daki efsane ölümün aynısını tekrarladı resmen. ölümüne de şaşırdım tabii ama aklıma direkt it crowd geldi :)

--- spoiler ---
  • kimsenin sevmemesine üzüldüğüm game of thrones karakteri.

--- spoiler ---

bu yavrucağızıma niye kimse üzülmedi ya? aşırı sevimli böyle kedi gibi bişeydi. ayrıca ne suçu var bu çocuğun, bran'i seviyorsunuz, arya'yı seviyorsunuz bu garibimi niye sevmiyorsunuz? bran kuleden düşünce ovvvvvv tommen kendini atınca oh olsun.
    ayrıca sezon finalinin en etkileyici ve vurucu sahnesi kendisine aittir. hızlı, sessiz, kısa ve net bir sahneydi. müziğin o an kesilmesiyle de etkisi ikiye katlandı.
    dizide canlandıran yanakları mıncırılası şekerlik, bana kardeşimin küçüklüğünü andırıyor. ondan da etkilenmiş olabilirim tabi bilemiyorum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

pasif olduğu için kötü bir karakter değildir; anasını, karısını, kayınçosunu zindana attıkları zaman pısıp da geri döndüğü için kötüdür. iyi kötü farketmez sen kralsın, iç savaş falan dinlemeden orayı yerle bir etmen gerekir. bık bık eden olursa "asın bunları bana yeni halk bulun" dersin.

jon'u esir aldığını düşün minik serçenin, leydi mormont 62 adamıyla dalar mıydı oraya? dalardı, tek dalıp da çıkardı. tommen'in elleri kurusun..

kurudu da.

--- spoiler ---
  • memlekette kötü karne yüzünden intihar eden çocuklar/gençler var. bu tommen, annesinin ölümünü kesinleştirecek karara evet demiş, annesi de zebellah gibi şövalyesini kapısına yollamış. bu kadar korku ve baskı altında bu yaştaki birinin intihar etmesi kurgu değil, pek ala olabilir bir hadisedir.
hesabın var mı? giriş yap