• sırlar odasi'nda tam kendine uygun, cuk oturan bir aktör tarafından canlandırılmıştı, christian coulson tarafından. merak edenler için link. ateş kadehi'nde ralph fiennes denilen adam ortaya çıktıktan sonra, riddle'ı da onun bebe yüzlü mal yeğenlerine oynattılar. halbuki, benim tom'un okullu hali için değil de, tom riddle => lord voldemort dönüşümü sırasındaki hali için (dumbledore'dan iş istemeye geldiği vakit) mükemmel bir önerim var. bir kırmızı gözleri eksik.
  • voldinin yakışıklılık zamanlarında kullandığı isim.
    yılansı fare gibi beyaz perdede yansıtılan lord voldemort, voldi destekçisi okurları yeterince üzüyor. bir de voldi'nin o karizmatik gençlik yıllarıyla ilgili hiçbir şey olmayınca(2.film hariç) insan isyanın eşiğine geliyor haliyle.
    gıcık olmama rağmen, tıfıl harry'nin koca voldi'yi alt etmesini üstüne para verip izleyeceğim yazın. bari tom riddle'ı dünya gözüyle bir kez daha göreyim!
  • --spoiler--

zamanında 2 kez defence against dark arts dersi öğretmenliği için hogwarts'a başvurmuş, 2 denemesi de başarısızlıkla sonuçlanmıştır. yakışıklı bir insandır ayrıca. gençken.

--spoiler--
  • harry potter serisinin 6. filminde tom riddleın küçüklüğü aşağıdaki linkte görebileceğiniz gibi adolf hitler tarafından canlandırılmıştır. yapımcılar tom riddle büyücü değil normal bir insan olsaydı, lord voldemort yerine adolf hitler olacaktı demek istemiş burada. bu mükemmel olayı çözünce yatağa uzandım ve sarsılarak ağladım. gavur neler düşünüyor abi dedim kendi kendime.

işte o fotoğraf!!
    http://i.imgur.com/5yn5qpg.png
  • kitapta acaip bir karizması vardır ancak çok güçlü bi büyücü olmasına rağmen* nedense adam gibi bi buruna hiç bi zaman sahip olamamıştır..,
  • fransizca ismi tom elvis jedusor olan karakter.
  • --- spoiler ---
    babasının adı olan tom ve büyükbabasının adı olan marvolo'yu almıştır. türkçe seride ismi tom marvoldo riddle olarak değiştirilmiştir. salazar slytherin'in varisi. slytherin binasında okumuştur. sınıf başkanlığı ve erkek öğrenci başkanlığı yapmıştır. albus dumbledore'a göre hogwarts'a gelmiş en zeki öğrencidir.

okulu bitirince babası, büyükbabası ve büyükannesini öldürmüştür. daha sonra uzun bir süre ortalıklardan kaybolmuş, ölümsüzlüğü bulmaya çalışmıştır. bu arayışta sayısız dönüşüm geçirmiştir. geri döndüğünde yakışıklı bir öğrenci olan halinden eser yoktur.

(bkz: lord voldemort)
    (bkz: i am lord voldemort)
    (bkz: adım lord voldemort)
    --- spoiler ---
  • türkçe kitaplarda ise adamın göbek adı zorunluluktan dolayı marvoldo'ya dönüştürülmüştür.
  • "tom marvolo riddle" harflerinin yerlerini değiştirince "i am lord voldemort" olan, ancak serinin ikinci kitabında "adım voldemort" olarak çevrilmesi için ikinci ismi "marvoldo" olarak çevrilen harry potter karakteri
  • (bkz: aynı babası)

çocukluk aşkımdır.

evet, bunca sene sonra gelen itiraf.

sene 2002. arkadaşlarımla aramızda harry potter'cılık oynadığımız seneler. o zamanlar harry'e aşığım, evlilik hayalleri kuruyorum tabii. canavar geliyor kacalim potter yapıyorum adımı.

heyecanla gösterime girmesini beklediğim ilk filmden sonra sırlar odası da gösterime girmiş. ben de bir heyecan yine. arkadaşlarla toplanıp filme gidiyoruz. o zamanlar müstakbel kocam olarak düşündüğüm harry'nin maceralarını ağzım açık bir şekilde izliyorum.

kitabı okuduğum için biliyorum tabii ne olacağını. sonra hayatımın dönüm noktası olan o meşhur sırlar odası sahnesi geliyor. ve ben o günden sonra dark side'a geçiyorum.

müstakbel eşimi terk ediyorum. soyadımı canavar geliyor kacalim riddle yapıyorum.

ama bazen potter olmaktan da vazgeçemiyorum tabii.

sonra bir ara kopuyorum harry potter evreninden, 5. kitaptan sonrasını okumuyorum. yıllar sonra "bir zamanlar bir harry vardı ya ne oldu bu harry'e" diye düşünürken melez prens kitabını okurken buluyorum kendimi. eski aşkım depreşiyor.

bu sefer dark side'a geri dönüş biletsiz geçiş yaptığımı hatırlıyorum.

ya ben çok acıyorum bu karaktere. çocukluk aşkıma hissettiğim bu sevgi duygusu yerini giderek acımaya ve merhamete bırakıyor. her şeyden önce genetik olarak kaybetmiş biri bir kere. anne tarafı ne kadar incelenecek bir vakaysa baba tarafı da öyle. ki babasına sadece fiziksel olarak değil karakter olarak da benziyor.

böyle bir bileşimden narsist ve sosyopat bir psikopat çıkması çok normal. diğerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu yetimhane hayatı da eklenince ortaya bir karanlık lord çıkıyor tabii ki.

ama bütün o karanlık lordluğunun ardında yoğun değersizlik ve güvensizlik duyguları yaşayan ve geleceğini geçmişinin üzerine inşa ederek hala çocukluğunun tesirinde olan bir karakter var. yeni adını eskisinin anagramı yapması da bunun bir işareti.

hortkuluklar, güçsüz hissettiği ve terk edilmekten korkan benliğine bir güç dayanağı.
    harry ile zıt kutuplar birbirlerine. diyaletik etkileşime sahipler. kehanetin de bunu anlattığını düşünüyorum.

çok güçsüz bir karakter aslında. kötü bile göremiyorum onu. buna rağmen dumbledore, harry'e gösterdiği ilgiyi hiçbir şekilde bu zavallı çocuğa göstermedi. muhtemelen kendi geçmişini ve grindelwald'ı hatırlatıyordu kendisine. ama olsundu, yine de yanlış yapmıştı.

böyle olmamalıydı diyorum sadece böyle olmamalıydı.
hesabın var mı? giriş yap