• anthony hopkins sever olarak varlığından yakın zamanda (leyla ile mecnun'daki ismail abi serkan keskin'in tiyatro grubu semaver kumpanya'nın çevre tiyatrosu'ndaki "titus andronicus" oyununu izlemek için açtığımız zirve vesilesiyle araştırırken) haberdar olduğum, imdb'de 7.1'lik puan veren 13 bin kişiye "aybölüyö" demek istediğim, 1999 yapımı filmdir. 8.5-9'dan aşağı puanı hak etmeyecek kadar mükemmel bir şekspir uyarlaması olmuştur. sersemletmiştir.

insanın içindeki intikam duygusunun seviyesini görmeye de yarıyor.. kalkıp aynısını yapacak biri değilim ama yemek sahnesinde üzülmedim doğrusu...
    intikamın korkunçluğu ile bana oldboy'u hatırlatmıştır.

http://www.imdb.com/title/tt0120866/

162 dakikalık uzunluğu, "oehh" dedirtse de, zaten bir oturuşta izleyemedim meraktan parça parça izlemek zorunda kaldım, bitince de "niye bitti la" dedirtti yani...

bu filmin üzerine, yarın akşamki iki saatlik oyunu da nasıl merak ediyorum oy oy...
  • bu filmden türk halkının büyük ölçüde haberdar olmaması gayet normaldir. memlekette sinemalarda gösterime girmemiştir ,ve tabi ki bir itörnıl şanşayyn of e spotlıs mayyynnnd değildir (aslında iyi ki olmamıştır). lakin trt2'de yıllar yıllar önce yayınlanmıştır ki benim filmi keşfetmem de bu sayede olmuştur. 5 sene shakespeare okumama rağmen uzun zaman sadece adına aşina olduğum ama izledikten sonra allahım ben ne kaçırmışım dediğim bir oyun/eser/trajedi/film/başyapıttır. intikam temalı film/edebi eser severlerin gözünü dört açacaktır. anthony hopkins ve jessica lange deli dehşet oyunculuk sergiler ve julie taymor şapka çıkarttırır. böyle bir klasikten böyle de bir postmodernist uyarlama. yok artık dedirtir.
  • görkemi karşısında insanı mal gibi bırakan muhteşem yapıt. shakespeare üst merciilerle anlaşırken "eserlerim okunurken, oynanırken ve hatta filmi yapılırken bile görkeminden bir şey kaybetmesin!" demiş gibi. şahane bir uyarlama. sevdim, aşık oldum ve kıskandım bu eseri. kıskandım evet.
  • --- spoiler ---
    anthony hopkins'in yamyamlığını kafamda pekiştirmeme yarayan, çok kendine özgü eser.
    --- spoiler ---
  • belki de şimdiye dek izlediğim en başarılı sanat yönetimi, kostüm ve uyarlama dehası filmlerden biri.
    geç keşfettim ama müthiş bir seyir zevki ile seyrettim. filmin başından sonuna dek gerek dekorlar, gerek ışıklar, gerek kostümler tek başına bile izlettiriyor. özellikle giriş sahnesindeki o müthiş asker karşılaması ve filmin finalindeki yemek sahnesindeki dekorlar ve ayrıca william shakespeare'in o müthiş derin ve sanatsal edebi dili (titus andronicus) filmi gerçek bir sinema filmine dönüştürmüş. kurgu yönetmeni de filmin süresine ve türüne rağmen farklı teknikler deneyerek ortaya akıcı ve güzel bir şey çıkarmış.

müzikler de gayet başarılı. sahneleri tamamlıyor adeta. şu haliyle bence 7.2'den daha fazlasını hak ediyor. akademi ödüllerinde yalnızca kostüm tasarımı adaylığı elde edebilmiş olması da tuhaf tabii.
  • bataklığın ortasında beyazlar içinde lavinia... kesilen ellerinin yerinde dallar...

"who is this? my niece?
    if i do dream, would all my wealth would wake me.
    if i do wake, some planet strike me down that i may slumber in eternal sleep
    speak... gentle niece
    what stern, ungentle hands have lopped and hewed and made thy body bare of her two branches?
    those sweet ornaments whose circling shadows kings have sought to sleep in.
    why dost not speak to me?"

amcasının dehşet dolu bakışları önünde lavinia ağzını açar...

(bkz: tüyleri diken diken eden sahneler)
  • cok fazla merak ettigim, meraktan da ote bu hafta sunumumda slayt gosterisi icin bulmak ve izlemek zorunda oldugum,(ve bu konuda sozlukculerin de yardimini bekleyecegim) shakespearin titus andronicus adli eserinden yola cikilarak cekilen film.

kitabini bugun bitirdikten sonra, "kitap bu kadar vahsi ise, izlerken ekrana nasil bakicam" diye dusundurdu.

--- spoiler ---
    hele ki lavinianın ellerinin ve dilinin kesilmis hali ile, vahsi yemek faslini merakla ve midemi tutarak beklemekteyim.
    --- spoiler ---
  • pompei , herculaneum , stabiae gibi yerleri talan eden vesuvius u geri püskürten romalı imparator. kültürüyle ve yakısıklılıgıyla tanınır. i.s 79 - 81 yılları arasında görevde bulunmuştur. bu kadar kısa sürede imparatorluk yapmasına rağmen, roma nın büyük bir bölümü çıkan yangında helak olmuştur. şanssızdır kendisi.
  • imparator vespasianus'un oğludur. yahudi savaşında roma birliklerinin komutanlığını yapmış, kudüsü alıp yağmalayarak ve halkını imparatorluğun dört yanına sürerek yahudiliğe tarihteki en büyük darbelerden birini vuran büyük roma imparatoru... (bkz: flavius josephus) (bkz: de bellum judaicum)
  • film shakespeare'in "titus andronicus" oyunundan uyarlama..bir gore gallery gecidine olmaya aday sekilde kanli..en ilginc yani ise romali askerler ve binalarin, telefon direkleri, video oyunlari, pepsi kutulari olan bir ortamda bulusturularak yaratilan gercekdisi dunya izlenimi..basrollerde duayen anthony hopkins ve jessica lange var..
hesabın var mı? giriş yap