• yıllardır ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum. 2 senedir yurtdışında yaşıyorum. ve ben, bugün, bu kelimenin türkçe'deki en yakın karşılığını buldum. mutluluktan ağlamak üzereyim. smileyler dolsun buralar hep!

ing. gerçi
  • cumle icinde kullanalim:

he will be in paris for the next 3 days. there is a chance it will only be for 2 days though.

meali: onumuzdeki 3 gun paris'te olacak. yalnizca iki gun olma ihtimali de var. (iste buradaki "de" ekinin karsiligidir though - ya da bu cumleyi "ama yalnizca iki gun olma ihtimali de var" diye tercume ederseniz, hem ama'nin anlamini hem "de"nin anlamini karsilamis olur though).

diger bir cumle:

it is fun though. meali: eglenceli ama. (yani bir eylemden bahsediyorsunuz ve karsinizdaki kisi, o eylemden hoslandigini da belirtmek istiyor. "yaa amma zormus bunu yapmak da" diyorsunuz karsinizdaki kisi de "eglenceli ama" diyor. iste buradaki ama though yerine kullanilmistir.)
  • bu kelimeyi ayarında/yerinde kullanabilen adam artık ingilizce olayında belli bir noktayı aşmıştır abicim.
    ben ömrümde böyle kaypak, her yere konulabilir görünen kelime görmedim
  • ing. gerçekten anlamına gelmeyen kelime.

though kelimesi cümle sonunda kullanıldığında yine de ya da gerçi anlamında kullanılır şöyle ki;

"i hate tattoos, your tattoos perfect though" dersek "dövmelerden nefret etsem de yine de/buna rağmen/gerçi seninkiler mükemmel" demiş oluruz.
  • cumle sonunda oldugunda ama manasini vermesi di$inda ayni zamanda, "yine de", "oldugu halde" anlamlarinda kullanilir.

mesela birisine baya yardim edersiniz ama buna ragmen o kisinin isi olmaz, napalim elinizden gelen budur. bu durumda yardim ettiginiz kisi "thank you though" der size. yani "yine de tesekkur ederim" anlamindadir. [do] okunur.
  • karadeniz agzindaki da ekine karsiliktir. misal:
    - rize'yi deplasmada yendik ama haftaya besiktas deplasmaninda ne olur bilinmez da!*
    + we had chelsea today beside next week's milwall game is a big question mark though!
    (bugun chelsea'nin amina koymus olabiliriz ama haftaya oynayacagimiz miwall tam bir kapali kutudur da!*
  • gerçi manasına gelen ingilizce kelime.
  • bilmemne grubunun car curt albümündeki tırı vırı parçası olmayan tek ingilizce kelime galiba.
  • bir durum var. bu ilk durumla zit veya celisen sonraki durumun sonuna konur.
    informal konusmada genellikle cumle sonunda though tercih edilir.

ornegin,
    it's very cold outside, nice day though.
    i'm free today, not tomorrow though.

ayrica,
    although cumlenin basinda veya ortasinda kullanilir. though cumle sonunda kullanilir. ikisi de cumleye ayni anlami verir.
  • (bkz: doh)
hesabın var mı? giriş yap