• kız arkadaş/sevgili/eş/anne/babane vs ile gidilmemesi gereken film.

--- spoiler ---

amına koduğumun asgard'ında güdümlü füzeler var ama musluk ve lavabo yok. o yüzden thor kaslarını güneş ışığında leğenden su alıp temizliyor, sonra poz kesiyor.

yemin ederim sinemadaki tüm hatunlar ıhhhşşş dedi ya o sahnede. ayıp amına koyim. tamam bizimde adonisimiz var ama çıkıp göstermiyoruz beyaz perdede. gerçi göstersek de göbekten gözükmüyor ki amına koyim.
    --- spoiler ---
  • bilimi ve kurguyu
    ---spoiler---
    gelini için kendini feda eden kaynana sahnesi ile
    ---spoiler---
    sikip atmış bir filmdir.
  • çok eyyylenceli film. yalnız her an spoil olabilecek çok fazla şey var, birileri otobüste dolmuşta arkanızda muhabbetini yapmadan önce koşarak gidin izleyin bence. mesela ben filme giderken ekşi sözlüğe göz atayım dedim, sonra spoiler uyarısı koymayı unutan vardır, hiç bakmayayım diye hemen kapadım. daha açıp kapamam arasına 2 spoiler yedim. o yüzden kapat şimdi sen bunu, sonra okursun.

illa şimdi okuyacam diyosan, çok eğlenceli film, fazla da ötesi yok. ana hikayesi bence az işlenmişti. ama kötü olmamış yani. espriler, loki-thor ilişkisi, jane filan ön plandayken, kötüler var savaşıcaz kısımları baya geri planda ve zayıf kalıyordu. filmin tadından eksiltmiş mi? bence hayır. o kadar süreye hem tüm bu ilişkileri, geyikleri hem de dolu dolu bir macera/aksiyon vs hikayeyi sığdırabilselerdi ekstra müthiş olurdu tabi.

burdan sonrası hep spoiler!!! çünkü aradım aradım pek kimse spoiler kısımların muhabbetini yapmamış. ya da bana yetmedi.

--- spoiler ---
    frigg öldü ya lan? çok üzüldüm ona. ama cenaze sahnesi tatmin etmedi beni. çok şık çekmişler ama odin, thor filan pek öyle yaşamadılar onun ölmüş olmasının ağırlığını. uzunca şık cenaze sahnesi yerine biraz daha böyle vurucu dialoglu bir iki sahne daha güzel olurdu bence. hani bir iki laf etselerdi birbirlerine.. ettikleri laflar bana yetmedi, yeterince ağır gelmedi, hemen geçiştirildi gibi hissettim. belki de "frigg i seyirciye bu kadar tanıttık, bu kadar üzülmüşlerdir, yeter" diye düşündüler. bilmiyorum ben filmin varsaydığından birazcık daha fazla şaşırdım.

manyak olmadığım, normal bir insan olduğum için filmleri genelde "film canım hehe" diye izliyorum tabi ki, fakat loki'nin öldüğü sahnede bildiğin sinirlendim. böyle "kim lan bunun senaristi, ağzına sıçarım onun" duygusu geldi bir an. yedim yani, dedim kesin öldü. gözümün önünden marvel sinema frenchiseıyla ilgili izlediğim röportajlar geçti, hani samuel jackson 9 filmlik anlaşma imzaladığını filan söylüyo, öyle şeyler var ama bir an tom hiddleston'ın hiç gelecek filmlerle ilgili birşey söylemediğini fark ettim. yüreğime indi. sahneyi yazan top olsun.

thor'un elinin kesildiğini yemedim ama bak. o biraz abartı olmuş. neyse zaten uzatmadılar, aynı sahnede hemen toparladılar lafı.

loki'nin ihaneti konusu aslında yönetmenin filmle ilgili genel tutumunu çok güzel belli ediyordu. senin olmasını beklediğin herşeyi çok klişe bir şekilde yapıp (avengers'ta da thor'un karnına bıçak? saplıyordu) sonra da, "derrrrmişim" e getirmesi, filmin genel havası için de geçerliydi zaten. mesela fragmanda warriors three + jane'in loki yi tek tek "ona ihanet edersen vs" diye tehdit etmelerini gayet ciddi gösterirken, filmde tamamen espri malzemesi yapmış. çünkü tabi ki thor'un arkadaşlarından böyle bir tavır bekliyorsun.

bir de filmin sonunda odin'e ne oldu, öldü mü, kaldı mı, geyiğini duydum çok. ekşi sözlük sonraki filmlerde beni yalancı çıkarabilir ama bence oradaki durum loki'nin odin'e birşey yaptığını ima etmiyor. sadece odin yokken odin kılığına girdiğini düşündüm ben, o kısa dialog için odin'e birşey yapması gerekmiyor bence, odin o sırada herşeyden habersiz çekirdek çitleyip maç seyrediyor olabilir yani? tahminimce thor dünyaya dönünce gidip "ben ölmedim, benden başka da varisin kalmadı" gibi laflar edecek.

captain america filmin bonus süprizi. ayrıca da fragmana koysalar para edecek bir sahne, iyi ki koymamışlar. sanırım en çok bu sahneye güldüm filmde.

yok yok, metro sahnesine de çok güldüm. youtube da dinlediğim reviewlarda "film kendini yeterince ciddiye almamış, komedi tarafı dikkat dağıtıcı derecede ağır basmış" tadında birşeyler duydum. şahsi görüşüm, kırmızı pelerin giyip çekiçle dövüşen bir adam modern londra'da ne kadar ciddiye alınabilirse o kadar ciddiye almışlar işte. daha ciddiye almaya çalışsalardı gülmeyeceğimiz şekilde komik duruma düşerlerdi. metro sahnesi de bunun filmde en net görüldüğü yer. metro hareket edince thor'a yaslanıp "ayhh pağrdonn:))" diyen kadın da dişi fanlara selam çakmış. üstüme alındım.

bir de mecburi cameo stan lee'yi, erik selvig'in kaldığı akıl hastanesinde ayakkabısını geri isteyen adam olarak görebilirsiniz.
    --- spoiler ---

fragmanıyla uzaktan yakından alakası olmayan film. gidin gülün, eğlenin.
  • piçliğin kitabını baştan yazan bir loki ve daha insancıl bir thor ile karşılaştığımız filmdir.

sonundaki süpriz sahne devam filmlerine açık kapı bırakıyor.

--- spoiler ---

thor çekicini vestiyere astı ya la.
    --- spoiler ---
  • çizgi roman kahramanı uyarlamalarının neredeyse tamamını seyretmiş olsam da serinin ilk filmi ve avengers'ı mahalle baskısıyla da olsa (captain america'ya kıl olduğumu belirtmeme gerek yok sanırım) sıkılmadan izlemiştim... bu filme de iş çıkışı hadi gidelim dedik ve beklentilerimizin çok üstüne çıkarak yaklaşık 2 saat eğlenceli zaman geçirmemizi sağladı...

ilk filmdeki konuyu anlatma derdi olmayınca daha iş çıkıyor tabi ki...

--- spoiler ---

filmin kuşkusuz en eğlenceli iki sahnesi portmanto ve metro sahneleriydi...

bunun dısında game of thrones seyredip kralicenin cenazesinde aklına o meşhur sahne gelmeyen yoktur herhalde...

bence filmin diğer bir çarpıcı sahnesi ise, annelerinin ölümünün ardından thor'un loki'yi kaldığı hücresinde ziyarete gittiğinde loki'ye daha fazla ilüzyona gerek yok demesinin ardından bitap haldeki lori'yi görmemizdi... hain main ama onun da duyguları var lan!!!

--- spoiler ---

bu arada filme gitmeyenler için spoiler değil ama uyarı... credits'i bekleyin 3. filme giriş yapılıyor...
  • bahsedildi mi bilmiyorum ama, onca teknolojik altyapının olduğu, lazerlerin, ışınlanmanın ve hatta kuantum mekaniğinin tabiri caiz ise ebesini yarattıkları bir dünyada, elektiriğin olmadığı film.

evet kardeşim, her şey var adamlar aşmış ama hala mumla aydınlanıyorlar. elektrik yok memlekette... her şeyi geç, insan bi led falan döşer sağa sola, aşmışsınız ya. bi feneriniz de mi yok, anlamadım ki...
  • koskoca odine saygısızlık eden filmdir. çizgi romanda betimlenen odin çok güçlü, iradeyi temsil ederken filmde oldukça pasif hatta basiretsizdir.
    --- spoiler ---

kimse kusura bakmasın odinin bulunduğu asgarda kimse öyle köy kahvesine girer gibi giremez.
    --- spoiler ---
    baba tanrının bir sayıda, kadim güçlerle korakor savaşırken başka bir dünyada çelimsiz donald blake'e yardım etmişliği vardır. en çaresiz hallerde gür kaşlarının altında çakmak gözleri gökyüzünde belirir ve thoru kurtarıverir. odin, tanrıların tanrısıdır en kudretlidir. öyle iki soluk benizliye pabuç bırakmaz.
  • pek büyük beklentilerle gitmediğim halde beğendiğim film. öncelikle ilk defa bir 3d film gözlerimin ırzına geçmedi. rexx de izledim salonun bunda ne kadar etkisi vardır bilmiyorum ama çok ahım şahım bir salon görüntüsü yoktu. film olarak ise sıkılmadan izlettirdi kendini daha ne olsun. ama o stajyer abla olmasaydı çok yavan olcaktı film onu da belirteyim.

--- spoiler ---

cenaze sahnesinde suda yüzen kayığı yakmak için yay geirilince direkt aklıma game of thrones daki o meşhur sahne geldi eleman 80 tane ok atıp yakamamıştı da bırak ulan vitaminsiz diyip başka bir eleman görevi devralmıştı.

--- spoiler ---
  • üç tane son kalmış götü boklu elfin ortamı dağıttı film, demek adamlar tam filo gelse asgard falan kalmayacak.

--- spoiler ---

ulan kesin yüzüncü baskıyı yapıyorum biliyorum ama, bir çırpıda oeh dedirten hususlar şunlardı.

heimdall, tamam karizmatiksin anladık, her boku görüyorum, benim gözümden ne uçan ne kaçan kurtulur die artistlik yapıyorsun, ne elfleri gördün, ne elf gemisini (eşşek kadar gemi artık), ne ajanı, ne kızı gördün, ne lokiyi, ne de lokinin gizli geçidini gördün. birader bari artistlik yapma, senin yerine oraya turnike koysam, geçenden de muhakkak paraları al diye adam diksem, eminim ki daha güvenilir olur.

odin, sen hele hiç ağzını açma. olum odin ya bu, odin, alayına giden odin. adam asgard'ı bile savunamıyor, elini kolunu sallayan içerde. asgardlıların kılıç kalkan kullanmaktaki israrına değinmiyorum bile. en sonda loki'yi de farketmemiş belli. asgard bildiğin fısmış.

elflerin imba hallerine diyecek laf yok, bence bir elf 10 bin asgardlıyı yok eder.

--- spoiler ---
  • film bitince otobüsü gelmiş yolcu gibi yardır yardır çıkılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır.
    ayrıca göstermiştir ki thor da olsan kadın tribinden kaçışın yok abi.
hesabın var mı? giriş yap