• tarihteki muazzam ayarlardan birini yemeyi başarmış köy ağası. o kadar düşmüşken utanmayıp iki çuval da bulgur isteseymiş.
  • quenya'da elwe singollo, sindarin'de elu thingol. burnu havada bir elf. sevmem hiç kendisini. cüceler ile elflerin düşmanlığı gayet de bu dallamanın hükümranlığına dayanır. neyse ki eşi melian, kızı luthien ve vatandaşı beleg kendisine benzememiştir ve orta dünya'nın kurtuluşu, bu adamın sol taşağı sayesinde mümkün olmuştur.
  • kemal sunal filmlerindeki köy ağaları gibidir. bu utanmaz öz kızını aynı oradakiler gibi mal olarak görmüştür. nerede elflerin soyluluğu ulan nerede!!!
  • hurin oğlu turin'i üvey evlat olarak kabul eden, earendil ve elrond'un birkaç kuşak yukardan* akrabası olan elf kişisi.
  • sahip oldukları ile yetinmeyi beceremediği için katledilmiş kadim elf kralı.

melian gibi bir maia ile evlenmiş, luthien gibi bir evlat, beren gibi bir damat sahibi olmuş, doriath gibi bir diyarda hüküm sürmüş ama kafası az çalışan bazı soydaşları gibi silmarillion aleminin yasak meyvesi olan silmaril ile kafayı bozup bok yoluna gitmiştir.

eru rahmet eylesin ne diyelim.
  • beleriand'ın efendisi olduğunu iddia eden ama doriath'ın ormanlarından kafasını çıkartamayan yavşak sindar kralı. kuzeyde melkoru tutan noldor sayesinde menegroth'da götünü yayarak ve maia melian ile oynaşarak oturur. bütün hükmü ve gücü karısı melian'ın sağladığı koruma kalkanı olan (bkz: melian kuşağı)'na bağlıdır. bir nevi iç güveysidir. öyle yavşak bir adamdır ki bu zat, "kızım benim her şeyim yahu" diyip, sonra kızını bir silmaril ile takas etmiştir. sözünün geçmediği yerlere emirler göndererek kibir gösterilerinde bulunur. ölümü ise komedi filmi tadındadır. cüceler buna kendi evinde sustalıyı takıp kaçmışlar, sonra bir orduyla dönüp ülkesini talan etmişlerdir. ölmünden sonra feanor'un oğulları da bu yavşağın yavşak torununa aynı kaderi yaşatıp doriath'ı basarak bir kez daha talan edip tarihe gömmüşlerdir*. ismine lanet olsun ve ateşi bol olsun.
  • adil ve sevecen olsa da politikadan anlamadığı için katledilen kraldır. orada cücelerle başbaşayken atar gider yapacağına biraz politik düşünüp isteklerini kabul edip dışarı çıkınca askerlerini cücelerin üzerine salsaydı olay huzur içinde çözülürdü*. hayır adamlar doriatha gelmiş zaten avcunun içinde ne gerek var kendini öldürtüyorsun be adam?
  • yaşamının ilk zamanlarında, ilk çağdan çok önceleri, valinora ve ingwe ve fingwe ile seyahat etmiş, ardından cuivienene göçen eldara katılmıştır. söylenenlere göre, vaları arayan elflere, orta dünya batısına olan seyahatlerinde, thingol ve kardeşi olwe rehberlik etmiştir.

orta dünyanın batı kıyılarına yaklaştıklarında, nan elmoth ormanında melian ile birleşir. uzun yıllar boyunca, teleri soyunun büyük kısmı büyük denizi aşarak batıya bitmiş ancak thingol melian ile beleriandda kalmıştır. melian ile birlikte doriathı kurmuş ve burada sindar ırkını uzun yıllar yönetmiştir. ancak sonu, beren kendisine, kızı luthienin evlenme ödülü olarak, morgoth'tan getirdiği silmarili getirince gelmiştir. mücevheri, nauglamire takmaları için, mavi dağlardaki cüceleri uyandırmış, cüceler ise kendi işlerinden o kadar çok etkilenmişlerdir ki onu almak istemişler ve thingol'u kendi hazinesinin içinde öldürmüşlerdir.
  • halkına ve topraklarına olan sadakatini, finarfin oğlu angrod'a söylediği şu sözlerle taçlandıran elf kralı;

''seni buraya göndermiş olanlara, benden şu sözleri ilet:
    noldor'un hithlum'da, dorthonion'un zirvelerine ve doriath'ın doğusundaki ıssız topraklara yerleşmelerine itirazım yoktur, ama diğer topraklar benim halkımın yurdudur ve ben onların özgürlüklerini kısıtlamaya yanaşamam, hele ki evlerinden edilmelerine. bu yüzden siz batı'nın prensleri, halinize tavrınıza dikkat edin, çünkü beleriand'ın efendisi benim ve buralara yerleşmeye niyetlenen herkes benim sözüme uymak mecburiyetindedir. benim misafir kabul ettiklerim ya da yardımıma ihtiyaç duyanlar dışında hiç kimse doriath'a yerleşmeyecektir.''*
hesabın var mı? giriş yap