• stephen kingin en uzun romanlarından birisi, yayınevine ilk yollandığında, yazara "bu kadar uzun roman basamayız" denmiş, stephen king tarafından kesilip biçilmiş versiyonu piyasaya çıkmıştır. nitekim aradan yıllar geçip de king'in hemen her romanı bestseller olduğunda, sürümden kazanmak için ilk hali "uncut edition" şeklinde basılmıştır.
    romanın kendisi, gerçekten çok fazla isim ve mekan içerdiği, arada karakterlerin bol bol felsefi iç konuşmalarına yer verdiği için hakikaten bazıları tarafından sıkıcı bulunabilir. eğer çok zorlarsa tavsiyem kasıp okumaya devam etmeniz ya da gerçekten gereksiz gördüğünüz kısımları "birazcık" atlayarak bitirmenizdir. çünkü kurgu ve detayların bütünleyiciliği gerçekten çok, çok başarılıdır, hele karakter iç dünyaları ve tasvirleri müthiştir. bir nadine cross vardır ki orada, siyah-beyaz tutam tutam saçlarıyla hala rüyalarıma girer. ayrıca randall flagge yer veriyor olması da kara kule hayranlarını coşturur, ihya eder, vs. mini dizi halindeki filmi toplam 6 saat kadardır, kanımca çok başarılı olmasa da, bir kitaba genelde bu kadar uzun ve detaylı film çekilmediği için bulursanız mutlaka izleyin derim.
  • stephen king'in en başarılı kitabı. 20ye yakın esas kahramanı olunca kitap doğal olarak 1400 sayfayı buluyor. 1400 sayfalık uncut baskısına yazdığı önsözde kitabı satın almadan önce okuyun diye bir girizgah yaparak çok sevimli ve samimi bir hava yaratmıştır. bu girizgahda "bu kitap yeni bir şey değil, bu kitabı ilk yazdığım halidir. yayınevi bu haliyle kitabı basmanın feasible olmadığını söylediğinde benim kesmemi teklif etmiş, istemiyorsam başkalarına bu işi yaptırabileceklerini söylediler. ben de işi üstüme aldım. sonra çok satan bir yazar olarak bu kitabı tekrar basma lüksü bulunca kitabı çıkarttım. burada yeni olaylar yok sadece siz okuyucuların merak etmiş olabileceği detaylar var" diyerek kendisine bir kez daha saygı duymamı sağlamıştır.

kitap bir epik destandır.* her destanda olduğu gibi iyiler, kötüler, zayıflar, kahramanlar, divine intervention, çekişme ve iyi ile kötü arasında amansız, zamansız, mekansız bir savaş vardır. king'in randal flagg hariç en bağımsız eseridir. diğer kitaplarına referanslar daha azdır. özellikle larry underwood, mother abigail ve yargıç karakterleri çok etkileyicidir. bir de nick andros ve adını hatırlayamadığım piromanyak karakterler vardır ki kişiyi kendinden alır.

olayların örgüsü, hikayelerin yavaş yavaş birbirine bağlanması ile ayrı bir incelemeye hak kazanmış bir eserdir. frannie goldsmith ile harry ve nadine cross ile larry underwood, yaşlı rita, zoo, shop albayı, nick andros ile geri zekalı adam, ceset gömme ekipleri, elektrik santrali nükleer üs. crowd management, vs gibi yüzlerce kurgu, kişi ve mekanı muhteşem harmanlamıştır.
  • bir yanda 109 yasindaki ihtiyar mother abigail
    bir yanda yasi belirsiz, cehennemden gelme randall flagg

bir biyolojik silah tesisinde olan sizintidan sonra usa da 1000 kisilik bir insan toplulugu kalir. bunlar vebadan etkilenmemektedirler. bir kismi ruyalarinda mother abigail tarafindan cagirilirken, digerleri de daha ruyalarinda randall flagg tarafindan kolelestirilmislerdir. mother abigailin cocuklarinin ayakta durmalari* gerekmektedir. roman bastan sona detaylari ile vebanin gelisini, ruyalari, ihaneti ve the stand i anlatir. klasik mitolojik ogeleri ile klasik amerikali imajini birlestiren bir fantazi korku masalidir.
  • okunurken kesinlikle uzun versiyonunun tercih edilmesi gereken bir stephen king başyapıtı. beni en etkileyen bölüm uzun versiyonun 26. bölümü olmuştur.

--- spoiler ---

bölümde amerika dahilindeki salgının ana karakterlerin dünyasının dışında ne gibi sonuçlar doğurduğu, devlet otoritesinin nasıl hızlıca yokulduğu ve bilinen tüm düzenin eş zamanlı nasıl yerle bir olabileceği gerçeği korkunç örnekler verilerek anlatılır. şahsımca kitaptaki en şiddetli, vurucu ve dehşetengiz olaylar bu bölümde anlatılır.

--- spoiler ---
  • elimde kolumda derman bırakmayan 1216 sayfalık kitap. resmen bildiğin ağır olan kitabı niyet ettim niyet eyledim okumaya.

(bkz: mahşer)

--- spoiler ---

kitabın açılış bölümü çok etkileyici öncelikle bir anda panik oluyorsunuz ve dört nala devam ediyorsunuz okumaya. (kitabı bir masaya falan koyarak okuyun elde tutmaya çalışmayın deli gibi bilek ağrıtıyor.) kasabaya gelen hastalıkllı bir aile falan derken karakterler birbirine girmeye başlıyor. ilerledikçe hele arapsaçına dönebiliyor kitap. ama ciddi anlamda heyecanlı bir kitap olduğunu belirtmeliyim.

edit: ekleme: kitabı 2 haftanın sonunda bitirmenin haklı gururunu yaşıyorum öncelikle. bu kadar uzun ve bu kadar sıkılmadan okunacak kitap çok azdır eminim. herkese tavsiye ederim. neler öğrenmişiz bakalım;
    özellikle dünya bir felakete uğrasa ve kalan 10 milyon insan olsa, zamanla dünya yine üreyip dolar, insanlık dünyayı yine mahveder. ve ayrıca şeytan asla ölmez her nerede olursa olsun kendisine hizmet edecek birileri mutlaka vardır. keşke larry, nick ve glen ölmeseydi. kasabalarına çok fazla göç almayarak kendi içlerinde yaşasalardı (nerde çokluk hesabı). tom en muhteşem karakterlerden biriydi onun akıbeti ne oldu, ya leo? ama bak diyorum larry ölmeyeydi iyiydi. adamım benim. stu ve fran arasındaki aşk bana yapmacık gelse de larry ve lucy ilişkisi çok daha gerçekçiydi. nadine cross karakterini gözümde canlandırınca ben korkuyorum şahsen.

ayrıca kitabın filmi geliyormuş, ne hissedeceğimi bilemedim. aynı şekilde canlandırabilirler mi o durumu? eksik kalır mı, okurken duyulan korku ve merakı yaratabilirler mi?

--- spoiler ---

ps: kitaptaki karakterleri unutuyor ve ya karıştırıyorsanız bir deli gibi gözükmeyi göze alarak renkli kulakçıklarla kişileri anlatan bölümleri işaretleyerek üstlerine isimlerini yazabilirsiniz bence. unutunca açıp "kimdi lan bu?" diye bakıyorsunuz hem de havalı oluyor.
  • her biri 90 dk olan 4 bolumden olusan tv dizisi. iyi bir roman uyarlamasi. basrollerde gary sinise, rob lowe gibi unluler de mevcut. oldukca sinir bozucu oldugu soylenebilir. bazi konularda usa hukumetinin sansurunden iyi kactigi da belli. karakterler yerli yerine oturmus. tabi 6 saat olunca da detaylar doya doya anlatilmis.
  • kitapçılarda bulunan sansürsüz hali roman olmanın haricinde, şöyle iyice bi gerilip fırlatılsa, koca şehirleri yerle bir eder. dosta güven, düşmana korku verir.
  • bu kitapta enteresan olan iyiler(!)'in iyi olmamasıdır.

--- spoiler ---
    abagail ana kaybolduktan sonra aralarından yaşlı bir hakimi, bıçkın bir ablayı ve geri zekalı bir elemanı (tom cullen)'ı casusluk yapmaları için kara adama gönderirler.

hakim ve hanım arkadaş kendi rızalarıyla gitmekle birlikte tom cullen hipnotize edilerek bir nevi zorla ölüme gönderilir.

enformasyon uğruna zeka özürlü birisini hipnotize edip düşmana göndermek insanlık dairesinin neresine düşer bilemiyorum.
    --- spoiler ---
  • king'in filme de cekilmis bir romani. tüm king uyarlamalarinin (hayvan mezarligi haric) ne kadar hayal kirikligi yarattigi asikardir. bir dvd club'de tesadüfen gozume cok severek defalarca okudugum mahser'in filmi carpinca ayni seyleri dusundum. ancak 3 er cd'lik 2 paketten olustugunu duyunca sasirdim. uzun olan bir romani tam aktarabilmek icin 6 cd'lik film yapmislar bravo dedim. eve goturdum seyrettim. izlenimlerim:

-karakterleri guzel aktarmislar. hemen hepsi kafamda canlandirdigim gibiydi. (sisman ve sivilceli cocuk sisman degildi sadece)
    -hikaye filme birebir aktarilmisti
    -kimi karakterlerin ortaya cikislari degistirilmisti. mesela nadine ile new york'ta parkta karsilasiyorlardi
    -olaylarin gelisimi va farkli karakterlerin yansitilmasi cok basariliydi.
    -ama kimi olaylari 12 cd olmasin diye pas gecmek zorunda kalmislar
    -kritik sahnelerde kamera acilari bile kitapta yazdigi gibi.

sonuçta sevdim ben, tavsiye de ederim king hayranlarina.
  • hikayesinin artık ciddi şekilde ele alınıp beyaz perdeye uyarlanma zamanı çoktan gelmiş kitap. zira stephen king'in de belirttiği üzere kendisi postmodern bir yüzüklerin efendisi uyarlaması olan kara kule'nin de içinde bulunduğu midworld'e giriş kitabıdır. asıl tartışılması gereken bunu ele alacak kişinin ben affleck olup olmaması.
hesabın var mı? giriş yap