• oasisin bu parcasi nedense herkes tarafindan bilinmez. varsa yoksa wonderwall.
  • şüphesiz ki en az bir kez sisli, soğuk ve hafif yağmur çiselemeli bir istanbul akşamında kulağınızda bu şarkıyla eminönü'nden yürümeye başlayıp galata köprüsü'ne varmış, orada biraz durup boğazı seyretmiş ve sonra yeterince üşüdüğünüze karar verip tünel vasıtasıyla taksime varmış iseniz önce bu şarkıya sonra bu saydığım mekanların tamamına aşık olmamanız ve tam o anda tam da orada kulağınızda bu şarkıyla var olma kıyağını size geçtiği için tanrıya şükretmemeniz fena halde ayıp olacaktır. amin...
  • bu sarkinin yalnızca b-side olarak bir single da kendine yer bulmasi, muzik tarihinde ibret alinmasi gereken, cok ironik bir olaydir.

sebebi ise, tartismasiz soz konusu sarkinin oasis'in en iyi sarkilarindan biri (ki bence en iyisi) olmasidir.

basi, sonu, nakarati, introsu, outrosu ve her detayi saheserdir ve tum bilesenler olmasi gerektigi gibidir, herşey olmasi gereken yerdedir.

bu sarkiyi ben yazmis olsaydim, fazla yetenekten kendimi siker, ne yapacagimi sasirir, ego sismesinden patlar, harabeye donerdim amk.

abicim yazan elleriniz, calan parmaklariniz dert gormesin. benim gibi muzik konusunda ciddi ve seviyeli bir adami bile boyle tasak oglanina ceviren kabiliyetinizi opeyim.

notalarina kurban olayim bu sarkinin.

not: 90lı yıllarda canlı performanslarda hep harmonika kullanırlardı bu şarkı için, 2000li yıllarla beraber bıraktılar o olayı. hep devam etseydiler keşke.
  • wonderwall oasisçilerinin en büyük yanılgısı.

oasis'in en iyi şarkısı budur abicim.
  • the masterplan, supersonic, wonderwall, dont look back in anger, live forever, stop crying in your heart out, stand by me ve lyla benim için oasis'in ayrılan şarkılardır. wonderwall, dont look back in anger ve the masterplan daha ağır basar. ama burada vurgulamak istediğim farklı bir nokta var. şuradaki şarklar oasis'i oasis yapan şarkılardır belki de. bir kaç tane daha var yazmadığım gerçi. neyse mevzu şu ki açın bu şarkıların bir de coverlarını dinleyin. hiçbiri oasis kadar iyi söyleyemez. ama güzel yorumlayan, hoş söyleyen, vay be dedirtenler vardır. masterplan hariç. masterplan çok farklı bi şey. resmen oasis'e özel. başka bir güzel yorum görmedim. hem şarkı efsane. hem sadece oasis'e özel.

böyle bir şarkıyı b-side yapmak... bence çocuklara ders olarak göstersinler yani. "uyuşturucu kullanmasıyla tanınan kardeşler bu şarkıyı b-side yapmışlar, görün uyuşturucun kafasını ve zararlarını" diye kamuspotu yapılsın. ayıp be.
  • noel gallagher'ın ne kadar iyi bir müzisyen olduğunu ve b side'lara verdiği önemi gösteren, japonya'da bir otel odasında yazılan muhteşem şarkı. oasisin en iyi şarkılarından biri. noel gallagher bu şarkının yazdığı en iyi şarkı olduğunu düşündüğünü söylemiştir.
  • insanın noel babaya bile inanası geliyor bu şarkıyı dinleyince.
  • bu parçayı ve diğer aşmış oasis b-sidelarını topluca bulabileceğiniz albümün adı.
    kanımca oasis'in en iyi 3 albümünden biridir. ve adamların gelmiş geçmiş en iyi b-sidelara sahip grup olduğu açıkça görülebilir.
    track listi şu şeklide gelişir:

acquiesce
    underneath the sky
    talk tonight
    going nowhere
    fade away
    the swamp song
    i am the walrus
    listen up
    rockin chair
    half the world away
    its good to be free
    stay young
    headshrinker
    the masterplan
  • en sonunda yaklaşık on yıl kadar bir gecikmeyle, bir promo-video'ya sahip olmuş oasis şarkısıdır. the beatles, man city göndermeleri olsun ama hepsinden önemlisi liam'ın yürüyüşüyle olsun bütün ayrıntılarıyla fazlasıyla eğlenceli bir animasyondur soz konusu video.
  • noel gallagher ne zaman akustik bir konser verse bu şarkıyı çalmadan etmez. en iyi oasis şarkılarını kendine saklamış ve sadece kendi söylemeyi tercih etmiştir, evet.
hesabın var mı? giriş yap