• --- spoiler ---
    nicholas'ın lunaparkta trevor'a ''annemle nasıl tanıştınız ? '' diye sorduğu anda,
    birbirine usulca dokunan iki çarpışan araba beni benden almıştır..
    zihnimde keyifli sarsıntılar yaratmıştır
    (1:16:00)

saygılar brad abi
    --- spoiler ---
  • kolaya kaçılarak bire bir makinist diye çevrilmiş, bu yüzden baş karakterin mesleği hakkında yanlış beklentilere sebebiyet vermiş film. türkçe'ye "tornacı" olarak çevrilseydi hem anlam bütünlüğü sağlanır, hem de daha çok izleyici toplardı.
  • --- spoiler ---

hayatın içinden sahneler gördüğüm film.trevor reznik filmin ikinci yarısında, üzerinde salaş giysileri ve erimiş vücuduyla bir hışımla havaalanının restoranına gider.aradığı garson yerine başka bir bayan görünce, 'maria nerede,benim garsonum?' sorusuna cevap olarak oradaki garson kadın; 'burada öyle birisi yok senin garsonun benim' diyor. akabinde trevor 'ben mariayı görmek istiyorum!' diye bağırıyor. etrafta bulunan diğer insanlara da 'hepiniz bu işin içindesiniz değil mi?' diye haykırıyor.kendimi o restorandaki herhangi bir insan gibi hissettim.çünkü parklarda sokaklarda trevor gibi davranan insanlar görüyorum, bağırıp bir şeyler anlatmaya çalışan üstü başı salaş insanlar.derdi ne acaba deyip geçiyorum. trevor gibi onların da bir hikayeleri var,ve ben merak ediyorum.

--- spoiler ---
  • bilinenin aksine christian bale bu film için günde bir elma ve bir kutu ton balığından oluşan bir diyet değil günde bir elma veya bir kutu ton balığından oluşan bir diyet uygulamıştır..

(bkz: oha)
  • konusu ve kurgusunun son zamanlarda yapilan psikolojik gerilim filmleriyle benzer olmasi yüzünden hakkinin yenmemesi gerektigini düsündügüm film. zira ne kendine özgülükten cok uzak, ne de baska yerlerden esinlendiklerini kullanmada basarisiz bir yapitla karsi karsiyayiz. yönetmenin karakter yaratmadaki yetenegi; christian bale'in uyumu gözden kacmamali. diger tüm oyuncular da özenle secilmis gibi. filmin havasi, renkleri, müzikleri, gerilimi isleyis tarzi, hatta bazi sahneleri direk hitchcock filmlerini animsatiyor. ayrica dikkatli izlendiginde, hatta birden fazla izlendiginde yerli yerine oturacak detaylarin ve farkedilebilecek göndermelerin coklugu filmi ucsuz kiliyor.

--- spoiler ---
    hikayenin dügümünün nicholas ve maria'da olmasi ve bunun trevor ve annesine isaret ediyor olmasi; gercegi reddetmek ve sucluluk duygusundan kurtulmak icin trevor'in lady macbeth'teki gibi sürekli ellerini yikamasi, ikincil kisilik ivan'in trevor'in aksine iri ve güclü olmasi, dostoyevski'nin the idiots'inda da ivan karakterinin bulunmasi, korku tünelindeki "crime and punishment" yazisi güzel ayrintilardandi.
    --- spoiler ---
  • asagidaki diyalogu da icinde barindiran muhtesem bir film.

trevor reznik: stevie, i haven't slept in a year.
    stevie: jesus christ!
    trevor reznik: i tried him too.
  • --- spoiler ---
    sorusu "who are you?" olan film. vicdanı trevor reznik'e soruyor bu soruyu, biz de kendimize. aslında bütün filmi son karede özetleyebiliriz. üstünde "justice brothers" yazan ve afilli bir araba resmi olan bir t-shirt giymiş, huzur içinde uykuya doğru giden zayıf bir adam, evet filmdeki iki bayan karakterin dediği gibi, zayıflıyor, omzundaki bütün ağır yüklerden kurtuluyor ve yok oluyor.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

onu bunu bırakın da dvd kapağının üzerine fight club meets memento yazanını sevdiğimin filmi.
    e öyle yazarsan, ben daha başlamadan olay akışında, zamanda bir yamukluk, adamda bir alter ego beklemez miyim?
    filmin te başından ne halt olduğunu anlamaz mıyım?
    böyle kendini bilmezler dvd kapağı hazırlamasın, film eleştirisi yazmasın yahu!

--- spoiler ---
  • trevor'in plaka numarasi nrc 347dir: her seyiyle kendisinin tam tersi olan ivan 'in plakasi crn 743nin tersi.
  • trevor reznik her aynaya baktığında yüzünün aldığı ifadenin gerçek olduğunu düşündüğüm film.
    christian bale o anlarda heralde aklından "aman allahım ne kadar zayıfladım" diye geçiriyordu.
hesabın var mı? giriş yap