• kadrosunda 80'lerin değişmez ''piç'' oyuncusu corey feldman 'ı barındıran, izleyen her çocuğu gaza getiren ''şööle bir macera olsa da yaşasak'' dedirten filmdir. bir benzeri için:

(bkz: stand by me)
  • benim için yıllardır adları bir türlü hatırlanamayan filmlerdendi. az önce ntvmsnbc'de en favori 100 film foto galerisine tıklamamla 20 yıl önce trt 2'de izlediğim ve adını hatırlayamadığım o harika filmin adını öğrenmiş oldum! ufacık bir çocukken izlediğim bu harika filmi yıllar sonra tekrar izlemek benim için heyecan verici bi deneyim olacak, hayal meyal gözümün önünde beliren sahnelere nostaljik bir yolculuk, yaşasın!

işte bana filmi hatırlatan sahne;
    http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/…lm.html?position=39
  • çocuklar için indiana jones.
  • sene '90ların başı.. hafta sonları babam videoyu açmama izin verirse izlediğim iki filmden biriydi mağaranın sırrı. (diğeri de indiana jones son macera)
    evde tek televizyon olduğu seneler (ki gayet normaldi o zamanlar); aile beş kişi olunca, ya ortak karar bir program izlenilir, ya da ailenin en tıfılı olmanın ayrıcalığıyla, hiyerarşik babaya yağ çekilerek, sayemde bizimkilerin de benle birlikte on yüz bin milyonuncu defa izlediği baş yapıttır mağaranın sırrı)

saat olmuş gecenin üçü, yatmadan evvel "bi bakayım imdb'ye, belki yeni fragman yayınlanmıştır" niyetiyle girdiğimde bir de ne göreyim: bugün benim mağaranın sırrı'nın otuzuncu yaş günüymüş!
    bi anda anılarım depreşip, gözlerim doluverdi.. keşke babam yaşasa da pazar günü betamax videoyu bu defa ben kursam.. eskisi gibi birlikte gülüversek fratelliler'le çank'ın konuşmalarına.. peşine bi de cila indiana patlatırdık..

neyse, maziye dalınca normale dönmesi sancılı oluyor, yeter bu kadarı..
    dört beş sene evvel memlekete gittiğimde 1080p yerine beta'dan, ekranda kayan çizgileriyle yeniden izlemiştim çocukluğumun kahramanlarını. hatıra maiyetine de kasetlerin kapaklarını taramıştım..
    ısrarla mağaranın sırrı dememin sebebi de the goonies'i bu isimle öğrendiğimdendir!
    mağaranın sırrı {1}
    mağaranın sırrı {2}
    indiana jones son macera {1}
    indiana jones son macera {2}
  • komedyen josh gad bir yardım kampanyası etkinliğinde internet üzerinden tüm kadroyu bir araya getirmiş.ergenler:josh brolin,kerri green,martha plimpton çocuklar:sean astin,ke huy-quan,corey feldman,jeff cohen suçlu kardeşler:robert davi,joe pantoliano senaryo yazarı:chris columbos yönetmen: richard donner filmin ünlü şarkısının sahibi:cyndi lauper ve son bir sürpriz konuk olarak steven spielberg.orada olmayanlarda artık yaşamayanlar 80'ler çocukları yumulsun https://www.youtube.com/watch?v=-sf_vyxqpyo
  • 90'lar çocukları için ismi ya da konusu hatırlanmayan filmler'in başını çeker.
  • 5 temmuz 2021 tarihinde, yönetmeni richard donner'in 91 yaşında vefatı ile öksüz kalmış, bu yıl itibari ile 46 yaşındaki şahsımın hayatında en çok kez izlediği, sene başında 7 yaşındaki oğluma da 3 kere izlettiğim, aildecek tekrar tekrar kahkahalara boğulduğumuz müthiş filmdir.
  • show tv gece kuşağında yıllar evvel izlediğim, rüyasında define koordinatları gören çocuk ve arkadaşlarının kötü kalpli define avcısı kadına karşı mücadelerinin anlatıldığı fantastik film. dilek kuyularına atılan paraların nereye gittiğini bir güzel açıklığa kavuşturmuştur bu film. ayrıca yaşlı kadının oğlunun 80'ler için yapılmış, ninja kaplumbağalar ve e.t. ile aynı sahneyi paylaştığı şöyle nostaljik bi görsel var:

http://www.fourcourtshostel.com/…ge_uploads/80s.jpg
  • 80-90 kuşağının çocukluğunun en güzel filmlerinden biri olsa gerek (90'lı yıllarda tv'de sıklıkla oynardı). o maceracı fantastik yapısı çocuk aklıyla izlendiğinde damakta unutulmaz bir tat bırakır. gerçekten çocukluk filmi denilince akla ilk gelenlerden, kalplerdeki yeri her zaman apayrıdır.
  • (bkz: sean astin) ayrica (bkz: martha plimpton)
hesabın var mı? giriş yap