• stephen king'in kızının bir masal kitabı istemesi üzerine yazdığı, gerçekten de masal denebilecek kadar güzel bir kitaptır.

--- spoiler ---
    başka bir dünyada yer alan bir ülkede kral roland isminde eski çağ asilzadelerinin kibarlığına ve sahip olup olabileceği en mükemmel eşe sahip bir kral bulunmaktadır. ancak baş danışmanı randall flagg, kraliçe'nin zekasından korkarak onu ikinci çocuğunun doğumunda öldürtür.

artık iyice yaşlanan kral'ın iki tane oğlu vardır. büyük oğlu veliaht prens peter, annesinin vermiş olduğu eğitim sayesinde kibar, görgülü, devlet yönetimi konusunda bilgi sahibi ve inceliklidir. kral'ın küçük oğlu thomas ise kral'a benzemekte olup sürekli ağabeyinin gölgesinde kalmaktan ve daha az sevgi görmekten dolayı beceriksiz ve kıskanç biri olmuştur.

kral'ın ölümü durumunda yerine prens peter'ın geçeceği ve ülkeyi daha iyi günlere getireceği kesindir. ancak baş danışman flagg'ın ayağını kaydıracağı da kesindir ve flagg'ın bunun için bir çözümü vardır.

--- spoiler ---

bittiği zaman kapağın üstündeki stephen king imzasına şaşkın şaşkın baktıran kitaptır. stephen king hep masal kitabı yazsın, biz de hep okuyalım dedirtir.
  • en sevdiğim stephen king romanı. küçükken okumuş ve yıllarca dilimden düşürmemiştim, büyüdüm tekrar okudum ve daha da çok keyif aldım. stephen king diyene ejderhanın gözleri karşılığını verir ve anlamadan bakıyorsa konuyu değiştiririm. tamam muhteşem kitapları var ama bu kitap bir başka bence.
  • stephen king, yaratıklarla, kabuslarla, gulyabanilerle döşediği onca kitabını kızına bir türlü sevrimediği için sırf ona özel bir masal yazmış, ardından da geliştirip bu kitabı çıkarmıştır. neticede ortaya king'in daha önce yazdığı tüm kitaplardan daha masalsı, daha yumuşak ve daha fantastik bir eser çıkmıştır ortaya. yine de tadından yenmeyecek güzelliktedir.
  • ilk olarak 1987 de basılan stephen king romanı, ya da masalıdır. günümüzde inkilap yayınevinden çıkmış olan baskısının çevirisi berbattır. kitap, çoğu stephen king romanı gibi yazarın kendine ait olan kara kule dünyası ile bağlar taşır. ama ejderhanın gözleri kara kule serisinin kitapları arasındaki bazı sırları çözmeye yaramıyor, kitabı ben bu çabayla okudum ama bir sonuca ulaşamadım.
    yazar kitabın adını ilk olarak peçeteler olarak düşünmüş, sonrasında da ejderhanın gözlerinde karar kılmış. açıkçası sıkılarak okumuş olduğum bir kitap ejderhanın gözleri, benden söylemesi.
  • 25 yaşında okursam acaba nasıl karşılanırım korkusuyla yanına yaklaşamadığım kitaptır.
  • çocukken okuyup çok etkilendiğim ve bayıldığım, şimdi tekrardan okursam acaba aynı şekilde etkilenir miyim diye düşündüğüm stephen king romanı. deneyip görmek lazım.
  • hbo max tarafından ekranlara aktarılacak stephen king romanı

imdb

yapım için senaryoyu stephen king ve seth grahame-smith ortak yazacaklar.
  • stephan king in en soft,en masalsi oyku tadindaki kitabi.
  • stephen king'in ilk fantastik denemesi, ki kendisinin aslında kızı onun kitaplarından korkuyor diye ona okuyabileceği bir şey yazma çabası ile yazdığı bir masal imiş...

daha ayrıntılı bilgi kitabın önsözünde saklı.
    ayrıca buradaki rf olayı ve bir çok esas karakter daha sonra the dark tower'da da türlü göndermeyle anılır.
  • okunması gayet faideli bir kitap..
hesabın var mı? giriş yap