• 2017 ve 2018 senelerindeki iyi sayılabilecek dc animasyonlarından birisi. itin götüne sokanlar batman and harley quinn'i, batman gotham by gaslight'ı ya da ne bileyim teen titans the judas contract'ı falan izlemediler herhalde de atıp tutuyorlar. justice league dark ve batman ninja filmlerinden de daha iyi olduğu aşikar. ki batman ninja bence beklenti ile oranlandığında yılın fiyaskosu da neyse..

sonuç olarak bir batman the killing joke ya da hele hele batman the dark knight returns falan beklemeyin ama vasatın üzerinde idare ediyor.

asıl devam filminde ne derece sıçıp sıçmayacakları göreceğiz. zira ilk film çok kere işlendi. hatta şu hikayeyi film yapsalar falan diyen olmuş da batman v superman dawn of justice tam olarak da aynı konuyu işlemişti zaten. filmleri götünüzle mi izliyorsunuz anlamıyorum ki.
  • dc comics'in 2018 yılında çıkaracağını açıkladığı iki parçalık animasyon serisinin ilki.

ikinci bölüm ise: reign of the supermen

kaynak: http://www.dccomics.com/…-a-two-part-animated-movie
  • dünyanın en çok satan çizgi roman serisidir.
  • dc animated movie universe'ün şimdiye kadar çıkan en iyi filmi.

batman filmlerinin aksine justice league ekibini de dışlamayıp onları da bolca göstermesi ama odağını superman'den çıkarmaması hoştu. cat grant'ın zenci versiyonu daha bir sevilesi olmuş. superman ve lois'in ilişkisinin geliştiğini görmek de güzeldi.

batman v superman dawn of justice'den daha iyi bir superman'in ölümü hikayesi anlattılar. bvs / jl gibi superman'i önce öldürüp sonrasında "ya aslında çok seviliyordu" demeyip, superman'i öldürmeden önce nasıl sevildiğini,nasıl bir karakter olduğunu anlattılar. bir de reign of the supermen'a hazırlık için yeni karakterlerin hikayeleri; karakterleri bilenlerin eğleneceği, bilmeyenlerin de rahatsız olmayacağı şekilde güzelce yedirilmiş. sıradaki film bayağı kalabalık olacak.

genel yazım kalitesini filmin senartisti yılların çizgiromancısı, rebirth döneminde yıllar unutulmayacak bir superman serisi yazmış peter tomasi'ye borçluyuz.

son not: bvs'deki son dövüş, şuradakinin yarısı kadar iyi olsa yeterdi...
  • olaylar sırasıyla şu sayılarda geçer:

superman: the man of steel # 17 (november 1992)
    superman vol. 2 # 73 (november 1992)
    adventures of superman # 496 (november 1992)
    action comics # 683 (november 1992)
    superman: the man of steel # 18 (december 1992)
    justice league america # 69 (december 1992)
    superman vol. 2 # 74 (december 1992)
    adventures of superman # 497 (december 1992)
    action comics # 684 (december 1992)
    superman: the man of steel # 19 (january 1993)
    superman vol. 2 # 75 (january 1993)

daha sonra superman'in cenazesi; funeral for a friend ve superman'in dönüşü; reign of superman maceraları başlar.
  • tek kelimeyle inanılmaz.

4 adet after credits için;

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

https://www.youtube.com/watch?v=-ezkyo4akts

--- spoiler ---
  • son yıllarda çıkan bütün dc filmlerini toplasanız hepsi birden bu animeye yaklaşamaz bile.yani şu konuyu şu aksiyonu alıp film yapmak çok mu zordu ? yine mükemmel bir dc animesi.
  • çizgi kalitesi olarak artık takıntılı olduğum trt'nin tırt oğlu tırt trt çocuk kanalı prodüksiyonu zırvalarından geri kalmamasıyla beni cidden şaşırtan animasyon.
    süpermen'in hem suratı, hem kostümü, hem aşığı lane, hem sahnelerin tasarımı... hepsi, ama hepsi... büyük hayal kırıklığına uğradım.
    nostalji yapalım amaçlı mı, ne kadar basit ve sıradan yaparsak meşhur bazı amerikan çizgi karakterleri gibi özel bir kitle ediniriz kafası mı,
    yani bu basitliğin ve çirkin animasyon tadının altında bir amaç olduğu kesin.
    fakat o amaç yerini bulmamış.
    kötü kaliteli bir çizgi.
    ilerde bu eğreti kalite çok konuşulacaktır.
    yazık olmuş.

5.
  • inanılmaz bir dcamu animasyonu.

tek sıkıntısı son 5 dakika ya o son 5 dakika olmasaydı bildiğin başyapıt yapmışlar diyebilirdim.

--- spoiler ---

supermanin cenazesinden sonra bütün film boyunca superman'e hayranlığını gördüğümüz lokantacı abimiz tanrım neden benim gibi zavallı birini değilde onu öldürdün diye isyan ediyor ya, film tam olarak o sahneden sonra bitmeliydi finali zirvede yapmış olurdu, onun yerine reign of supermanin yolunu yapmayı seçmişler ve baya baya filmi finale kadar harika taşıyıp finalde bütün olumlu yönlerini sikmişler.

yani her ne kadar geri geleceğini bilsekte film supermanin, bir tanrının ölümünü baya vurucu şekilde vermeyi başarıyor. umudun sembolü louisin kollarında her tarafı dağılmış şekilde gözlerini kapatırken adeta geri döneceği gerçeğini unutuyorsunuz karakterler gibi içinizde bir şeyler kopuyor.

sonra film supermanin tabutundan çıkıp gitmesiyle bitiyor.

al işte amk.

aferin aq siktiniz güzelim filmin yarattığı build upı ve vuruculuğu. hiç bir anlamı kalmadı yukarıda ölüm sahnesiyle alakalı övdügüm şeylerin. hani bari after credits falan yapsaydınız bu şekilde aşırı saçma ve filmin bütün kalitesini siken bir final olmuş.
    --- spoiler ---

final sahnesinin yarrakliğini görmezden gelirsek şuana kadarki tüm marvel ve dc filmlerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.
  • şu klişeyi de barındırmasaydı gerçekten çok güzel olabilirdi film:

- sana bir sırrımı açıklayacağım.
    + de bahim.
    - ben süpermenim.
    + ahahahahaha...
    (clark gözlüğünü çıkarır)
    + vay amuğa... aman tanrım!
    - ben demiştim...

bu arada,

--- spoiler ---

ölmüyor.
    --- spoiler ---