• ilk albumleri studyo da kayit olurken olay yerinde oldugum, anadolu rock yapmadan turkiye de rock (hatta alternatif rock)yapilabilecegini ispatlayan muzik grubu.
  • grubun vokali, ki sesi inanilmazdir, gokalp beyin sahneden izleyenlere, "ulan sizin hepinizi biliyorum, ciki$ta var ya..." $eklinde bakmasi yuzunden sahneye bakmadan canli performanslarini izledigim gruptur.

(bkz: lacuna)
  • kazançtır. ilk albümleri çıkar çıkmaz, elde tutulur materyali kaset/diskçalarda dinleyebilmiş nesil için yüce bir kazançtır. muazzam bir çıkış albümü yapmış, belki bu ülkenin müzik tarihini değiştirebilecek bir şeylere imza atmıştır. o zamanlar kimse bunu bilmez tabii.

şimdi gökalp ergen ne yapıyor? pentagram ve -18 dinleyicisine vokalistlik yapıyor. gökalp muazzam bir müzisyen olabilir ama yeri pentagram değildir, olamayacaktır da. o kadar daralamaz gökalp ergen.

peki diğer yapı taşlarından melih balta ne etti? neyse adlı bir grupla yoluna devam etti, hokkabaz işler yaptı.

ne mi oldu?

bu gruba çok yazık oldu.
  • bundan yıllar yıllar önce kadıköy meydanındaki ilk konserlerini dinleme şerefine eriştiğim, basçısı, vokali, davulcusu, gitarcısı çok iyi olan çok iyi bir grup.
    lacuna demek istiyorum ayrıca.loneliness da diyebilirim. lost da olabilir. tüm albümleri de sayarım.
  • hakettigi ilgiyi gormemis, gelmis gecmis en iyi turk alternatif rock ve metal grubudur. otesi yok!
  • 16 yıl sonra evet on altı yıl sonra bir kayıt yayınladılar. yeni single şarkılarını şuradan dinleyebilirsiniz, delircem sanırım: https://open.spotify.com/…si=cnyfggzgqek30sd0kgpajq
  • zamanında akmarın önünde karışık cd satan abiler vardı. onlardan birinden aldığım türkçe rock cd'si içinden çıkan, başta karışmış lan bu heralde fazla kaliteli diyip sonra türk olduklarını öğrendiğim gruptur the climb.

neredeyse her gün sabah okula giderken, çantaya atılan mp3-cd çalardan dinlerdim. şimdi koşu bandında iphone'dan dinlemek hiç tat vermiyor be.

ergenliği the climb ile, principia ile atlattığımı düşününce mutlu oluyorum. others want to play with my mind take it away ulan.
  • yalnızca türk rock tarihine değil dünya post rock/alternative rock literatürüne kayda değer bir çalışma bırakmış topluluk. sene 99, kimse türk olduklarına inanamıyor, öyle düşün.

bu topraklardan çıkan dünya standartlarındaki nadir işlerdendi, dünya çapında da bir derece ses getirme kapasitesinde bir albüm yaptı. ama sonrası yok. neden yok, bilinmez.
  • dillere pelesenk olmuş "zamanın ötesinde" argümanını fazlasıyla hak eden müzik grubu. yakın dönem türk müzik tarihinin en farklı, farkındalık yaratan, başarılı kompozisyonu. günümüzde cami avlusunu mesken tutmuş imaj müzisyenlerinin ortaya çıkardığı sözde estetik zırıltıları duydukça, yaptıkları işlerin bu ülke dinleyicisi için ne denli aşırı olduğu daha net anlaşılıyor. fazla iyi gruptular bu ülke için. fazla iyi olmanın bedelini de bize ödettiler. birbirinden iyi iki albüm yaptılar ve bu boktan piyasanın içinde sessizce çekildiler, iyi şeylerin kısa sürdüğünü ispatlarcasına.
hesabın var mı? giriş yap