• hador lorindol'u hador altınbaş olarak çevirmeyen kitaptır. altınbaş çevirisi goldenhead'den yapılmıştır, zira orjinal metin böyledir. adamlar elfçeden çeviri yapacak kadar uçmuş değiller tabi, onu bir tek tolkien yapıyordu.
  • christopher tolkien tarafından piyasaya sunulmuş tolkien eseri. bir tolkien hastası olmama rağmen kitapçıya ilk gittiğimde, bu kitabın aslında ticari bir amaçla çıkarıldığını düşünmüştüm. ''zaten silmarillion'da yazılmıştı bu, ne diye ayrı kitabını çıkarmış ki'' demedim değil. lakin christopher'ın kitabın başında yaptığı açıklamalar bunun aksine yönlendirdi beni. zira o da okuyucuların bunu düşünebileceğini hesaba katmış olacak ki kitabın çıkarılış amacını, sürecini güzel bir şekilde anlatmış. kitap silmarillion ile birlikte anıldığı için çoğu kişiye, silmarillion vol 2. gibi gelebilir lakin alakası bile yok. silmarillion okumamış olanların bile rahatlıkla kavrayabileceği olayları barındırıyor içinde. hatta bu hurin'in çocukları trajedisi anlatılırken çoğu zaman olan bitene ,hatta o zamanın geçmişine değiniliyor. farklı karakteristik özelliklere sahip elf ve insanların kaderlerinin nasıl birleştiği, morgoth'un lanetinin nasıl orta dünya üzerine çöktüğü yine anlatılmış. bu açıdan oldukça pekiştirici oldu diyebilirim çünkü silmarillion okunması zor kitaplardan biridir, burda her şey daha yüzeysel ele alınmış. christopher tolkien, bu hikayenin tamamını derlediğini ve boşlukları doldurduğunu söylüyor. bence üslup açısından babasını hiç aratmamış. hikayeyi işleme biçimi, ''hık demiş burnundan düşmüş''. hikayenin özüne gelince ise; savaşlar, lanetler, ırk ayrımları, soylar derken arada harcanan bir ailenin dramı bu. ''bir tek sen mi kendini böyle sanıyorsun?'' denilmişti misal turin'e. evet, sanmıyorum ki o çağda turin kadar acılar çukurunun dibine düşmüş biri olsun.
    uzun lafın kısası, fantastik roman seven her kişinin okuması gereken etkileyici ve hüzün dolu bir eser. bir başlayınca, gerisi geliyor zaten. eğer ingilizcenize güveniyorsanız, ingilizce alıp okumanızı öneririm çünkü çevirisi pek iyi değil.

j.r.r. tolkien _/-0_
  • tolkien imzalı yeni bir kitabı elimize alabilme ihtimali her kitapta daha da azaldıgından,digerlerinde yaptıgım gibi jet hızıyla okumamak için kendimi zorladıgım kitap.her gun en fazla 5 sayfa,gerisi musriflik olur valla*
  • küçük emrah'ın yaşadığı talihsizliklerin bin kat daha kötüsünü yaşayan insanların başına gelenleri hurin'in oğlu turin odaklı anlatan ortadünya kitabı.
  • 35. sayfaya gelip, koskoca hador lorindol'u da, "hador altınbaş" diye çevirerek ibibik haline getirdiklerini görünce elimden fırlatıp attığım bir kitaptır. ısrar kıyamet çevirmektesiniz isimleri, kentleri, kasabaları dilimize. ısrarla anlamamaktasınız durumun böyle olmaması gerektiğini. ne diyeyim, eru'ya havale edeyim.

eser üzerinde tahrifat yapılmış kadar zalimcedir bu özensizlik. oturup mektup yazacağım adamın evladına, bu kadar yani özensiz buluyorum bu durumu.

"hador altınbaş bir edain beyiydi ve eldar tarafından çok sevilirdi."
    the children of hurin'den çeviren: niran elçi
    basan: ithaki yayınları
    sayfa: 35
  • ithaki yayınlarının orta dünyayla ilgili ilk kitabıdır. bu kitabın akabinde hobbit'in yayın haklarını 6 45 yayınevinden almistir. ayrica silmarillion da yakında ithaki yayınları tarafından basılacaktır. fiyat bakımından bizi 6 45 in zulmünden kurtarmış olsa da yazı font'unun gereksiz büyük olması sinir bozucudur.
  • ilk etapta "oğul tolkien işi ticarete döktü artık" diyerek biraz kuşkuyla yaklaştıysam da, uzak durmayı başaramadığım kitap. hele silmarillion'u tüm seri içerisinde ayrı bir yere koyanlar için, tekrar o günlerin görmediğimiz, bilmediğimiz ayrıntılarıyla tanışmak muhteşem. ticarete dökme olayına gelince, düşünüyorum ki, benim babam tolkien olsa, çalışma odasında tamamlanmamış çalışmaları, bunlarla ilgili sayfalarca notları olsa, ben babamın yazdıklarına hayran olsam, bende aynısını yapardım herhalde.

tescilli yüzüklerin efendisi çizeri alan lee'nin illustrasyonlarını da içinde barındıran eserdir aynı zamanda.
  • şurada çok güzel müziklerin eklendiği videoyu dinleyebilirsiniz..
  • şu an idefix'te %50 indiirm ile satılan kitap. üstelik ciltli olarak. şöyle buyrun:

http://www.idefix.com/…o4ktft#.tuhhxbegt9q.facebook
  • 16 nisan'da piyasaya cikacak, icinde alan lee tarafindan yapilmis ilustrasyonlari da barindiracak kitap.. dor-lomin krali hurin'in morwen'den olan ve morgoth tarafindan lanetlenen cocuklari túrin, lalaith ve nienor'un hikayesini anlatacak kitapta unfinished tales'in tamamini okuyanlara tanidik gelecek bolumlerin yaninda tolkien'in daha once hic yayinlanmamis metinleri de bulunacak.. hakkinda daha ayrintili bilgiye suradan ulasilabiler: http://www.tolkienlibrary.com/…ren-of-hurin-faq.htm
hesabın var mı? giriş yap