• imdb istatistiklerince ilginç bir sonuca neden olan film.
    2010 itibariyle bu filme oy veren 18 yaş altı gençlik 8.9 vermiştir. 18-29 arası olanlar 8.1, 30-44 arası( ki bunlar film çekildiğinde ergen yaşlardaydı) 7.8 vermiştir. 45 yaş üstü ise bu filme 7.4 verir.

--- spoiler ---
    acaba filmde de söylendiği gibi büyüdükçe insan değişmekte, kalbimiz ölmekte midir?

--- spoiler ---
  • cumartesi sabahı annesinin okula bıraktığı inek çocuğun annesinin arabasının plakası emc 2 dir, hoş bir detaydır.
  • ya bir de bu filmin diyaloglari superdir.
    - why are you being so nice to me?
    - because you're letting me.
  • bugün cezaya kaldıkları cumartesi günü üzerinden tam 30 sene geçmiş olan kurgudur.
  • bu kulubun uyeleri kendilerini soyle tanimlar :
    bir beyin, bir atlet, bir cop tenekesi, bir prenses ve bir suclu.
  • bu kadar düşük bütçeyle çekilmiş izlediğim en güzel film. ailelerin çocuklarının kişiliğindeki etkisini gözler önüne seren bu film tüm ebeveynler tarafından izlenmeli.
  • bunu seven bunu da sevdi: freaks and geeks
  • keşke normal zamanda karşılaştığımda selam bile vermeyeceğim kimselerle bir cumartesi günü okul kütüphanesinde kısılı kalsam dedirten..

sporcu ve prenses dışındakilerin karakterlerinde kendimden birşeyler bulduğum, diğer ikisi lise hayatım boyunca nefret ettiğim tipler olsa da izlerken ister istemez onlara bile sempati duymamı sağlamış bambaşka bir film the breakfast club. liselerde ders olarak gösterilmeli kanımca, o yıllarda başlayan ve hayatımızın geri kalanında peşimizi bir türlü bırakmayan yaftalamaların, yetişkin hayatımızda sosyal statü dediğimiz şey hani, ne kadar gereksiz bir şey olduğunu insanın suratına suratına çarpıyor bu film. evet, ben de isterdim lisede benle mütemadiyen dalga geçen sınıf kabadayısıyla, var olduğumun yalnızca hoca sınıfta yoklama alırken farkına varan cool sporcuyla, benimle birlikte görülmektense en yakın köprüden atlamayı tercih edecek sınıfın güzeliyle böyle bir tecrübe yaşamak. aslen hepimizin aynı bok olduğunu, bir başka yaşamda belki de en iyi arkadaşlar olabileceğimizi görmek, göstermek. imrendim yahu resmen!

yapalım lan bunu bi ara. ceza olarak verilen kompozisyonları da ben yazıcam, söz!
  • karakterlerinin neden cumartesi gününü okulda cezalı olarak geçirdikleri de ne kadar farklı olduklarını gösterir.

--- spoiler ---

allison: yapacak daha iyi birşeyim olmadığı için buradayım der diğerlerine ama ne kadar doğru olduğu tartışılır.

andy: ondan böyle davranışlar beklediğini hissettiği babasını etkilemek için, bir çocuğun götünü bantlar.

bender: yangın alarmını çalıştırarak tüm okulun boşaltılmasına neden olur.

brian: kolay bir ders olduğunu ve havadan ortalamasını yükselteceğini düşündüğü için gittiği atölye dersinde verilen burnunu çekince lambası yanacak seramik fil ödevini yapamadığı için düşük not alır. ailesini hayal kırıklığına uğrattığını düşündüğü için pek fazla seçeneği olmadığını düşünür ve işaret tabancasıyla intihar etmeyi planlar.

claire: alışveriş için okulu asar.

--- spoiler ---

en sondaki dans sahnesinde claire'in merdivenlerdeki solo dans figürleri de harikadır.
hesabın var mı? giriş yap